საქართველოს ეროვნულ ოლიმპიურ კომიტეტში აღმასკომის სხდომა გაიმართა, რომელსაც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი დაესწრო. მინისტრმა ქართველი სპორტსმენების ბოლოდროინდელ მიღწევებზე ისაუბრა და ოლიმპიურ კომიტეტსა და სპორტულ ფედერაციებს, ოლიმპიური თამაშებისთვის მზადების პროცესში სრული მხარდაჭერა აღუთქვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „წლევანდელი წელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული სპორტისთვის. ეს გახლავთ ოლიმპიური წელი. სამინისტრო ყველაფერს გააკეთებს, რომ საქართველო ღირსეულად წარდგეს ოლიმპიურ თამაშებზე! ბუნებრივია, ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილეობა ჩვენი ქვეყნისა და თითოეული სპორტსმენისთვის დიდი პატივია. თუმცა, მონაწილეობასთან ერთად, მნიშვნელოვანია წარმატებული ასპარეზობა. 2019 წელი, რომელიც განსაკუთრებული გამოდგა ქართული სპორტისთვის, გვაძლევს იმის იმედს, რომ ჩვენი დელეგაცია არაერთი ოლიმპიური მედლით გაგვახარებს. 6 მსოფლიოს ჩემპიონი ოლიმპიურ სახეობებში - ისეთი პატარა ქვეყნისთვის, როგორიც საქართველოა, ერთი მხრივ უდიდესი წარმატება და მეორე მხრივ განსაკუთრებული პასუხისმგებლობაა. ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ წარმატებული სპორტული ქვეყნის სტატუსი სწორედ ტოკიოში განვამტკიცოთ!“
აღმასკომის სხდომას სეოკ-ის პრეზიდენტი ლერი ხაბელოვი უძღვებოდა. მან მიხეილ ჩხენკელთან ერთად, ფედერაციების წარმომადგენლებისგან ინფორმაცია მიიღო სპორტსმენების მზადებისა და ოლიმპიადის სალიცენზიო ტურნირებში მათი მონაწილეობის შესახებ. სხდომაზე გამოიკვეთა ის ძირითადი მიმართულებები, სადაც სამინისტროს როლი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. მინისტრმა ოლიმპიურ კომიტეტთან და ფედერაციებთან თანამშრომლობის სრული მზადყოფნა გამოთქვა.
სხდომაზე ტოკიოს 2020 წლის ოლიმპიური თამაშებისთვის ქართველი სპორტსმენების მზადების, ზამთრის ახალგაზრდულ ოლიმპიურ თამაშებზე საქართველოს დელეგაციის გამოსვლისა და 2025 წელს, ევროპის ზამთრის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალის ბორჯომსა და ბაკურიანში შესაძლო ჩატარებასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.

The Executive Committee meeting of the National Olympic Committee of Georgia was attended by the Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Chkhenkeli. The Minister spoke about the recent achievements of the Georgian athletes and pledged full support to the Olympic Committee and the Sport Federations in the preparation for the Olympic Games in Tokyo.
Mikheil Chkhenkeli: “This year is especially important for Georgian sport. This is an Olympic year. The Ministry will do its best to present Georgia with dignity at the Olympics! Naturally, participating at the Olympics is a great honor for our country and for every athlete. However, with participation, a successful result is important and desirable. 2019, was a special year for the Georgian sport. Six World Olympic champions, for a small country like Georgia, on one hand is a great achievement, but on the other, this outcome bears special responsibility. We will do everything to strengthen the status of a successful sports country in Tokyo! "
The session of the Executive Committee was chaired by the President - Leri Khabelovi. Along with Mikheil Chkhenkeli, they received information from representatives of federations about the athletes' current training. The meeting outlined the main objectives where the role of the Ministry is particularly important. The Minister expressed his readiness to cooperate with the Olympic Committee and with various Federations.
The session discussed issues related to the preparation of Georgian athletes for the 2020 Olympic Games in Tokyo, the Georgian delegation to the Winter Youth Olympic Games and the possibility to hold the 2025 European Youth Olympic Festival in Borjomi and Bakuriani.