ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემია და დიდი ბრიტანეთის სახელმწიფო სანაოსნო სასწავლებლი "Portsmouth College" ერთობლივ პროექტებს განახორციელებენ
ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიასა და დიდი ბრიტანეთის სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებელს "Portsmouth College"-ს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომლის ფარგლებში მხარეები იმუშავებენ ერთობლივ პროექტებზე და განახორციელებენ სხვადასხვა გაცვლით პროგრამას. შესაბამის შეთანხმებას ხელი ბათუმში მოეწერა.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი, აჭარის ა/რ განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მაია ხაჯიშვილი, ტრანსპორტის სააგენტოსა და ორგანიზაცია "English Book Education"-ის წარმომადგენლები. მხარეებმა სამუშაო შეხვედრაც გამართეს, რომლის დროსაც საუბარი შეეხო თანამშრომლობის დეტალებსა და სწავლების ხარისხის საერთაშორისო სტანდარტის დანერგვას.
შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილმა ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიასა და "Portsmouth College"-ს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა და ხაზი გაუსვა პროფესიული განათლების ინტერნაციონალიზაციას, რაც მიმდინარე რეფორმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. მისივე თქმით, ქართველ სტუდენტებს მიეცემათ შესანიშნავი შესაძლებლობა მიიღონ საერთაშორისო გამოცდილება.
ქართულ და ბრიტანულ სასწავლებლებს შორის თანამშრომლობის შესახებ გადაწყვეტილება დიდ ბრიტანეთში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მიხეილ ჩხენკელისა და "Portsmouth College"-ის ხელმძღვანელობასთან შეხვედრის დროს იქნა მიღებული. აღსანიშნავია, რომ "Portsmouth College" არის დიდი ბრიტანეთის სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებელი, რომელიც ცნობილია მაღალტექნოლოგიური გარემოთი და მისი კურსდამთავრებულები გამოირჩევიან მაღალი აკადემიური მოსწრებით.

Batumi State Maritime Academy to implement joint projects with the British Royal Naval College in Portsmouth
The event was attended by Tamar Kitiashvili -Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Maia Khajishvili - Minister of Education, Culture and Sport of Ajara Autonomous Republic, as well as the representatives “English Book Education” organization and the Transport Agency. The parties also held a workshop during which they discussed the details of cooperation and the introduction of an international standard of teaching quality.
During the meeting, Deputy Minister Tamar Kitiashvili spoke about the importance of cooperation between Batumi State Maritime Academy and the British Royal Naval College and emphasized the internationalization of vocational education, which is one of the important priorities of the ongoing reform. According to her, Georgian students will be given an excellent opportunity to gain international experience and exposure.
The decision on cooperation between Georgian and British schools was made during a meeting with Georgian Minister of Education, Science, Culture and Sport - Mikheil Chkhenkeli and management of Portsmouth College. It is noteworthy, that Portsmouth College is a UK state vocational college known for its high-tech teaching methods and its graduates are distinguished by their high academic standing.