საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ეკატერინე დგებუაძემ, ქ. ზესტაფონში „ახალი სკოლის მოდელის“ პროექტში ჩართული საჯარო სკოლების საქმიანობის შესახებ შემაჯამებელი ფორუმი გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა. ღონისძიებაზე გამომსვლელთა შორის იყვნენ საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე, გენადი მარგველაშვილი და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის მერი, გიორგი გოგლიჩიძე.
ფორუმის ფარგლებში პროექტში ჩართული 6 ადგილობრივი საჯარო სკოლის წარმომადგენლებმა 2019 წელს „ახალი სკოლის მოდელის“ დანერგვით მიღწეული შედეგები შეაჯამეს და ამ მიმართულებით ერთმანეთს მიღებული გამოცდილება გაუზიარეს. მონაწილეებმა, ასევე, მოსწავლის განვითარებაზე ორიენტირებული საგანმანათლებლო გარემოს შექმნის, სასკოლო კულტურის განვითარების, სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებისა და კომპლექსური/პროექტული დავალებების საკითხები განიხილეს.
მინისტრის მოადგილემ თავის გამოსვლაში სამინისტროს მიერ სკოლებში სასწავლო კულტურის განვითარების ხელშეწყობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მოსწავლის განვითარებაზე ორიენტირებული საგანმანათლებლო გარემოს შესაქმნელად აუცილებელია თითოეული მოსწავლის ინტერესების იდენტიფიცირება და მათი პრაქტიკული და შემოქმედებითი უნარების განვითარებაზე ზრუნვა. ეკატერინე დგებუაძის თქმით, მსგავსი ფორუმების ჩატარება მნიშვნელოვანია, რადგან „ახალი სკოლის მოდელის“ მიღწევებზე ყურადღების გამახვილებასთან ერთად საჭიროა სკოლებში არსებული გამოწვევებისა და პროექტში ჩართული პედაგოგების რეკომენდაციების გათვალისწინებაც.
პროექტი „ახალი სკოლის მოდელი“ 2019 წელს დაიწყო და ამ ეტაპზე 165 სკოლის პირველ-მეოთხე კლასებში ხორციელდება. 2024 წლამდე პროექტი საქართველოს ყველა რეგიონის სკოლას დაფარავს. ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში ახალი სკოლის მოდელის პროექტში 2019 წლის მარტიდან ჩართული არიან: ქ. ზესტაფონის N5 , N6 და N7 საჯარო სკოლები, ხოლო 2019 წლის ოქტომბრის თვიდან: ქ. ზესტაფონის N1, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ დილიკაურისა და სოფელ ფუთის საჯარო სკოლები.

Summary forum was held in Zestaponi under the New School Model
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ekaterine Dgebuadze opened the Summit Forum on Public Schools Activities Involved in the “New School Model” Project in Zestafoni and addressed the audience. Additionally, Chairman of the Parliamentary Committee on Education, Science and Culture - Genadi Margvelashvili and the Mayor of Zestaponi - Giorgi Goglichidze, also addressed the audience.
Within the framework of the forum, representatives of the six local public schools involved in the project summarized the results achieved by the introduction of the New School Model in 2019 and shared their experiences. Participants also discussed issues related to the development of a student-centered educational environment, the development of a school culture, improvement of teaching-learning quality and developing complex project assignments.
In her speech, the Deputy Minister spoke about the support of the Ministry in the development of educational culture at schools and noted that in order to create a student-centered educational environment it is necessary to identify the interests of each student and to develop their practical and creative skills. According to Ekaterine Dgebuadze, holding such forums is crucial as, in addition to focusing on the achievements of the "New School Model", it is also important to consider the challenges in schools and the recommendations of teachers involved in the project.
The "New School Model" project started in 2019 and is currently being implemented in the first-fourth grades of 165 schools. By 2024, the project will cover most schools in all regions of Georgia. Since March 2019, the new school model project in Zestafoni municipality includes: Zestafoni Public Schools №5, №6 and №7, and since October 2019: Zestafoni Public School № 1, Dilikauri Village and Puti Village Public Schools of Zestaponi Municipality.