მიხეილ ჩხენკელმა ესტონეთის ელჩთან თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადასვლა განიხილა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა, ესტონეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან საქართველოში, კაი კაარელსონთან, სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა დადებითად შეაფასეს საქართველოსა და ესტონეთს შორის არსებული თანამშრომლობა განათლებისა და მეცნიერების სფეროებში. მინისტრმა ელჩს ინფორმაცია მიაწოდა განათლების კომპლექსური რეფორმისა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მეგა-პროექტის შესახებ, რომლის დასაარსებლად ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიცია განახორციელა. მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა იმასაც, რომ უნივერსიტეტის ბაზაზე შეიქმნება ადრონული თერაპიის ცენტრი, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად განხორციელდება თანამედროვე კვლევები სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში.
შეხვედრაზე მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სტუდენტებს 2020-21 სასწავლო წლიდან სამ საგანმანათლებლო პროგრამაზე (მათემატიკა, მენეჯმენტი და კომპიუტერული მეცნიერება) მიიღებს. საუნივერსიტეტო ცხოვრებაში ქართველებთან ერთად უცხოელი პროფესორებიც ჩაერთვებიან და ერთობლივ სამეცნიერო კვლევებს განახორციელებენ. მინისტრი ასევე მიესალმება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერისტეტის აკადემიურ და სამეცნიერო-კვლევით პროცესში ტარტუსა და ტალინის უნივერსიტეტების წამყვანი პროფესორების ჩართულობას. ესტონეთის ელჩმა კაი კაარელსონმა, თავის მხრივ, ამ მიმართულებით საქართველოსთან თანამშრომლობის მზადყოფნა გამოხატა.
გარდა ამისა, შეხვედრაზე საუბარი შეეხო იმ ფოტოგამოფენის საორგანიზაციო საკითხებს, რომელიც ესტონური დიასპორის აფხაზეთის რეგიონში ცხოვრების 130 წლისთავს მიეძღვნება და მათი ისტორია იქნება მოთხრობილი. გამოფენა, რომელიც მაისში გაიმართება, ემსახურება არა მხოლოდ ესტონური დიასპორის, არამედ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერას.
მხარეებმა განიხილეს როგორც საჯარო სკოლებისა და პროფესიული სასწავლებლების პედაგოგების გადამზადების, ასევე, სტუდენტების ახალი გაცვლითი პროგრამები.
ესტონეთის ელჩმა მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი 24 თებერვალს ესტონეთის დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავ საზეიმო ღონისძიებაზე მიიწვია, რომელიც პირველ კლასიკურ გიმნაზიაში ჩატარდება.

Mikheil Chkhenkeli discussed the transition to a new stage of cooperation with the Estonian Ambassador
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli held a working meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Estonia to Georgia - Kai Kaarelson.
At the meeting, the sides positively assessed the cooperation between Georgia and Estonia in the fields of education and science. The Minister briefed the Ambassador on the complex reform of education and the mega-project of Kutaisi International University, a project where Mr. Bidzina Ivanishvili and his family invested a total sum of 1 billion euros. Mikheil Chkhenkeli also emphasized that a modern therapy center will be set up on the university premises, modern researches in medical and nuclear physics will be carried out along with the treatment of oncological diseases.
Mikheil Chkhenkeli noted that Kutaisi International University will provide students with three educational programs (mathematics, management and computer science) from the 2020-21 academic year. Along with Georgians, foreign professors will also be involved in university life and will conduct joint scientific research. The Minister also welcomes the involvement of leading professors of Tartu and Tallinn Universities in the academic and research process of Kutaisi International University. The Ambassador of Estonia, Kai Kaarelson, in turn, expressed readiness to cooperate with Georgia in this direction.
In addition, the meeting focused on the organizational issues of a photo exhibition dedicated to the 130th  anniversary of the Estonian Diaspora in Abkhazia and their history. The exhibition, which will be held in May, serves to support not only the Estonian Diaspora, but also Georgia's territorial integrity.
The sides discussed the training programs for teachers of public schools and vocational schools, as well as new exchange programs for students.
The Estonian Ambassador invited the Minister Mikheil Chkenkeli on February 24 to celebrate Estonia's Independence Day, which will be held at the first classical gymnasium.