რეგიონული გიდის პროგრამას პირველი კურსდამთავრებულები ჰყავს
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი დღეს, რეგიონული ტურისტული გიდის მოკლევადიანი გადამზადების კურსის შემაჯამებელ ღონისძიებას დაესწრო, სადაც საქართველოს ოთხი რეგიონის 63 კურსდამთავრებულს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
აღნიშნული პროექტი კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრმა (CTC) აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მზარდაჭერით განახორციელა. პროექტის ფარგლებში რეგიონული ტურისტული გიდის მოკლევადიანი სასწავლო პროგრამა შემუშავდა, რომელიც პილოტირების ეტაპზე საქართველოს ოთხ პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში დაინერგა. პროექტის ფარგლებში, პროფესიული მასწავლებლებისა და სტუდენტებისთვის ასევე შეიქმნა ორი სახელმძღვანელო, რომელიც მომავალში მნიშვნელოვანად დაეხმარება კოლეჯებს/უნივერსიტეტებს მსგავსი ტიპის კურსების განერგვასა და განხორციელებაში.
პროექტი მიზნად ისახავდა როგორც გიდობის მსურველი სტუდენტების აღჭურვას, პროფესიის თანამედროვე ტენდენციების შესაბამისი კომპეტენციებით, ასევე რეგიონის ტურისტული შესაძლებლობების საფუძვლიან შესწავლას და ახალი ტურისტული მარშუტების შექმნასა და პრაქტიკაში დანერგვას. შემუშავებული კურსი და სახელმძღვანელოები მიმართულია ხელი შეუწყოს ადგილებზე იმ უნარების გაუმჯობესებას, რომელიც უზრუნველყოფს უნიკალური რეგიონალური თავისებურებებით გაჯერებული მრავალფეროვანი ტურისტული პროდუქტების შექმნას.
სიტყვით გამოსვლისას, მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა კონსულტაციებისა და ტრენინგების ცენტრსა (CTC) და აშშ-ის საერთაშორისო დახმარების სააგენტოს ხარისხიანად შესრულებული სამუშაოსა და პროფესიული განათლებისთვის ღირებული შედეგებისთვის, ასევე ყურადღება გაამახვილა რეგიონის ტურისტული პოტენციალის განვითარებისა და ქყვეყნის კულტურის პოპულარიზაციის მიმართულებით კომპეტენტური გიდების მომზადების მნიშველობაზე. თამარ ქიტიაშვილმა სურვილი გამოთქვა კურსი გახდეს ფორმალური განათლების ნაწილი და ამ მიზნით, სამინისტრო წაახალისებს შემუშავებული კურსის დანერგვას პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, რათა მაქსიმალურად მეტმა მსურველმა შეძლოს კომპეტენციების განვითარება და საკუთარი რეგიონის სათანადოდ წარმოდგენა უცხოელი სტუმრების წინაშე.

The Regional Guide Program has its first graduates
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Tamar Kitiashvili attended a summary event of the regional tour guide short-term training course, where 63 graduates of four regions of Georgia were awarded with relevant certificates.
The project was implemented by the CTC with the support of the United States Agency for International Development (USAID). Within the scope of the project, a short-term training program of the regional tourist guides was developed, which was introduced at the pilot stage at four vocational education institutions of Georgia. Within the project, two guides have also been set up for professional teachers and students, which will significantly help colleges / universities in the future to develop and implement similar courses.
The aim of the project was to equip students who want to be leaders, with the relevant competences of the modern trends of the vocation, as well as to thoroughly study the tourism opportunities of the region and to create and implement new tourism routes. The course and guidelines are designed to help locals improve their skills by providing a variety of tourism products blended with unique regional features.
In her speech, Deputy Minister thanked the Center for Training and Consultancy (CTC) and the US Agency for International Development, for their immense commitment to the project. Tamar Kitiashvili expressed her desire to become a part of formal education and for this purpose, the Ministry will encourage the introduction of the developed course in vocational education institutions, so that as many people as possible can develop their competences and properly represent their region to foreign visitors.