პროფესიულ განათლებაში ინტეგრირებულ ზოგადსაგანმანათლებლო პროგრამებს მომავალი პედაგოგები ეცნობიან
განათლების კომპლექსური რეფორმის ფარგლებში, პროფესიული განათლების სისტემაში ავტორიზაციის ახალი სტანდარტები დამტკიცდა. გატარებული ცვლილებებით, ბევრ დადებით სიახლესთან ერთად, პროფესიულ კოლეჯებს უკვე აქვთ შესაძლებლობა საბაზო განათლების (მე-9 კლასი) მქონე სტუდენტებს, პროფესიის შესწავლასთან ერთად, სრული ზოგადი განათლებაც მიაწოდონ და ატესტატთან გათანაბრებული დიპლომები გასცენ.
პროფესიული განათლების სისტემა, ინტეგრირებული პროგრამების განხორციელებას 2020 წლის საგაზაფხულო მიღების ფარგლებში დაიწყებს და სტუდენტებს პროფესიის შესწავლის პარალელურად, ზოგად განათლებასაც პირველად შესთავაზებს.
ინტეგრირებული სწავლებისთვის სპეციალური პროგრამა შეიქმნა და ახალი მეთოდით სწავლებისთვის პედაგოგებიც, კონკურსის წესით შეირჩნენ. ამგვარი პროგრამების ხანგრძლივობა 3 წელი იქნება და პირველ ეტაპზე, საქართველოს მასშტაბით შვიდ პროფესიულ კოლეჯში დაიწყება.
ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ინტეგრირებული პროგრამის ფარგლებში შერჩეული პედაგოგების გადამზადება. აღმოსავლეთ საქართველოში მოქმედი სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებლებისთვის შერჩეულ პედაგოგებს ტრენინგი, კოლეჯში „მერმისი“ უტარდება. ტრენინგის მონაწილეებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი შეხვდა და ახალი პროგრამის მიზნებსა და შესაძლებლობებზე ესაუბრა.
განათლების სამინისტრომ, გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით, ინიციატივის დანერგვისთვის საჭირო მოსამზადებელი ფაზა 2016 წლიდან დაიწყო და მისი ნაწილია ინტეგრირებული პროგრამების სწავლების მიზნით შერჩეული მასწავლებლების ტრენინგი.
თებერვალსა და მარტში, რამდენიმე ეტაპიან ტრენინგს 130-მდე კანდიდატი გაივლის. ასევე გადამზადდებიან ადმინისტრაციის წარმომადგენლებიც. ინტეგრირებული პროგრამების მასშტაბის გაზრდის მიზნით კი, დაგეგმილია კოლეჯების შემდგომი მხარდაჭერის ღონისძიებები.

The introduction of the general education component in vocational education begins
This spring, the vocational education system will receive students for the first time, who will be offered general education in addition to studying the vocation of their preference.
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a meeting with future teachers and local self-government representatives at Kobuleti College – “New Wave”,  where they discussed the plans and current challenges within the scope of the program.
After completing a compulsory basic education (9 grades) in the last 15 years, individuals had two choices - to either pursue secondary education or vocational education. Under the new program, students with basic education will be able to receive integrated vocational and general education simultenously. The duration of such programs is 3 years and the graduates will receive diplomas equal to full general education, and if desired,  they will continue their studies at higher education level.
Six vocational colleges across Georgia will start implementing integrated programs in the spring of 2020, including Kobuleti College - New Wave.
The Ministry of Education, with the support of the United Nations Development Program, is completing the preparatory phase for the implementation of the initiative, which has been underway since 2016 and is part of the training of teachers selected to teach these integrated programs. The first training was held at the New Wave College.