განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საჯარო სკოლებს დისტანციური სწავლებისთვის Microsoft-ის 15-ზე მეტი პროგრამის გამოყენებას სთავაზობს
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით სასწავლო პროცესის გადავადებასთან დაკავშირებით საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საჯარო სკოლების ადმინისტრაციას, მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს დისტანციური სწავლების ხელშეწყობისთვის Microsoft-ის 15-ზე მეტი პროდუქტის გამოყენების შესაძლებლობას სთავაზობს, რომლებიც მათ ონლაინ ინტერაქტიული გაკვეთილების წარმართვაში დაეხმარება.
დისტანციურ სასწავლო პროცესს მორგებული პროგრამები, მათ შორის, Teams, ვიდეო გაკვეთილების, მათი ჩანაწერების, დავალებების მომზადების, თემების ჯგუფურად განხილვისა და სამუშაო ფაილების გაზიარების შესაძლებლობას იძლევა. პროგრამა ვირტუალური საკლასო ოთახების მოწყობასა და ციფრული დაფის გამოყენებასაც გულისხმობს, სადაც რამდენიმე ადამიანი ნახაზებისა და ნახატების ერთად აწყობას, აზრების გაცვლასა და დავალებებზე მუშაობას შესძლებს.
Teams-ში ინტეგრირებულია OneNote Class Notebooks, სადაც მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის დავალებებისა და სასწავლო რესურსების ასატვირთად შექმნილია პირადი სამუშაო სივრცე. პროგრამა ასევე ეხმარება პედაგოგს სილაბუსის, ქვიზის, კითხვარების მომზადებასა და ონლაინ სასწავლო პროცესის წარმართვაში.
აღნიშნული ინტერნეტ პროდუქტები ყველა ჩართული მხარისთვის ხელმისაწვდომია. მათ შორის, მოსწავლეებისთვის შექმნილია ელექტრონული ფოსტა, რომელზეც უსაფრთხოების მაღალი ხარისხის მისაღწევად გარკვეული შეზღუდვებია დაწესებული. გარდა ამისა, გზამკვლევები და პროგრამების წარმატებით გამოყენების მაგალითები განთავსებულია პორტალზე: email.mes.gov.ge.
პროდუქტების გამოყენებისთვის ყველა მასწავლებელსა და მოსწავლეს უნდა ჰქონდეს გააქტიურებული Office 365-ის მომხმარებლის პროფილი.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა (EMIS) Microsoft-თან უკვე 11 წელია თანამშრომლობს. კომპანიის მხარდაჭერით არაერთი პროექტი განხორციელდა და სასწავლო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიები დაინერგა.

Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia offers more than 15 Microsoft Products for Distance Learning at Public Schools
Due to Coronavirus-related preventive measures and due to the current suspension of the learning process, a decision has been made by the Inter-Agency Coordination Council headed by the Prime Minister, that the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia offer the public school administration, teachers and students more than 15 different Microsoft Office products, which will further facilitate the execution of interactive lessons online.
The distance learning process allows for customized applications, including Teams, video lessons, recordings, assignments, group discussions, and sharing of work files. The software also includes the design of virtual classrooms and the use of a digital board where several people can utilize the space for drawings, exchange of ideas and assignment completion.
Microsoft Teams incorporates OneNote Class Notebooks, meaning a personal workspace is created for students and teachers alike to assign assignments and distribute necessary learning resources. The software  also assists the teacher in preparing syllabi, quizzes, questionnaires, and various online learning materials.
These Internet products are available to all parties involved. Additionally, an e-mail has been designed for students, with some limitations in order to achieve a high degree of security. In addition, tutorials and examples of successful use of software are available at the portal: email.mes.gov.ge.
All teachers and students must have an active Office 365 user profile completed to use the products.
Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Education Management Information System (EMIS) has been cooperating with Microsoft for 11 years. Many projects have been implemented with the support of the company and various modern technologies have been introduced in the learning process.