21 მარტი დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღეა!
დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე   ოფიციალურად 2011 წელს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ეგიდით აღიარეს. საქართველო წელს მეცხრედ უერთდება  მსოფლიო ინიციატივას მსოფლიო გზავნილით - „გადაწყვეტილება ჩვენზეა“.
ინკლუზიური განათლების განვითარება, მათ შორის, დაუნის სინდრომის მქონე მოზარდებისა და ახალგაზრდებისთვის ხელმისაწვდომი, ხარისხიანი განათლების სისტემის ფორმირება  საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს.
სამინისტროს მიზანია, ნებისმიერ პირს შეუქმნას ხელმისაწვდომი საგანმანათლებლო სივრცე და საზოგადოებაში დაამკვიდროს ადეკვატური ღირებულებები სპეციალური საგანმანთლებლო საჭიროების მქონე  და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების მიმართ. ამ მიმართულებით სამინისტრო „ინკლუზიური სწავლების პროგრამას“ მთელი საქართველოს მასშტაბით ახორციელებს.
პროგრამა მოიცავს შემდეგ ქვეპროგრამებს:
1. მულტიდისციპლინური გუნდის ხელშეწყობის ქვეპროგრამა - მულტიდისციპლინური გუნდის შეფასების საფუძველზე პირის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების დადგენა და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სსსმ პირების (მათ შორის შშმ პირების) სწავლების ხელშეწყობა.
2. ინკლუზიური განათლების განვითარების ხელშეწყობა პროფესიული განათლების საფეხურზე - სსსმ და შშმ პირების პროფესიულ განათლებაში ჩართვისა და ხარისხიანი განათლების მიღების შესაძლებლობის უზრუნველყოფა. ასევე, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სსსმ და შშმ სტუდენტების განათლების ხელშეწყობა.
3. საჯარო სკოლებში ინტეგრირებული კლასების დაფინანსების ქვეპროგრამა - სენსორული (სმენა) დარღვევის, საშუალო, მძიმე ინტელექტუალური და მრავლობითი დარღვევის, აუტისტური სპექტრის მქონე და ხანგრძლივად ჰოსპიტალიზებული ქრონიკული დაავადებების მქონე მოსწავლეებისათვის საგანმანათლებლო სერვისის მიწოდება.
4. განათლების მიღების მეორე შესაძლებლობა სოციალური ინკლუზიით - სხვადასხვა მიზეზით განათლების მიღმა დარჩენილ ბავშვთა განათლების უზრუნველყოფა. ყველა ბავშვის ფორმალური განათლების სისტემაში ჩართვისა და მათი შესაძლებლობების მაქსიმალური განვითარების ხელშეწყობა. სკოლის ადრეული მიტოვების პრევენცია. მიზნობრივი ჯგუფების სოციალიზაციის მიზნით საჯარო სკოლების ბაზაზე სხვადასხვა პროექტის განხორციელება.
5. ინკლუზიური განათლების საინფორმაციო და მეთოდოლოგიური მხარდაჭერა - ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების საფეხურზე ინკლუზიური განათლების მიმდინარეობის პროცესის მეთოდოლოგიური მხარდაჭერა. ქვეპროგრამის ფარგლებში ინკლუზიური განათლების მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით იქმნება დამხმარე საგანმანათლებლო რესურსები, გზამკვლევები და პოსტერები.

Development of inclusive education, including the establishment of a quality education system accessible to the youth with Down Syndrome, is one of the priorities of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
The goal of the ministry is to provide everyone with an accessible educational arena and to instill adequate values ​​for people with special educational needs and disabilities in the community. In this regard, the Ministry implements the "Inclusive Teaching Program" throughout Georgia.
The program includes the following subprograms:
1. Multidisciplinary Team Support Subprogram - Identifying the special educational need of a person based on the multidisciplinary team assessment and facilitating the teaching of individuals with disabilities in general education institutions.
2. Promoting Inclusive Education at the Vocational Education Level - Ensuring inclusion of people with disabilities in vocational education and having access to quality education. Also, support the education of students with disabilities in Higher Education Institutions.
3. Financing the Integrated Classes at Public Schools subproject - Provision of educational services to students with autism spectrum and long-hospitalized chronic illnesses with sensory, hearing impairment, moderate, severe intellectual and multiple disorders.
4. Second Opportunity for Education with Social Inclusion - Providing education for children who are left out of education for various reasons. Encourage the inclusion of all children in the formal education system and maximize their capacity to develop. Preventing early school dropouts.
5. Information and methodological support for inclusive education - Methodological support for the inclusive education process at the general, vocational and higher education level. Within the subprogramme, supportive educational resources, guides and posters are created to raise public awareness of inclusive education.