კორონავირუსის გავრცელების აღკვეთის მიზნით განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მიმართულებით გასატარებელი ღონისძიებები
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით ქვეყანაში გამოცხადებულ საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებით საქართველოს პრეზიდენტის დეკრეტის თანახმად, სწავლა-სწავლების პროცესის შეუფერხებლად განხორციელებისთვის მთავრობას მიეცა უფლება განესაზღვრა „ადრეული და სკოლამდელი აღზრდისა და განათლების შესახებ“, „ზოგადი განათლების შესახებ“, „პროფესიული განათლების შესახებ“, „სპეციალური პროფესიული განათლების შესახებ“, „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონებით დადგენილი წესისაგან განსხვავებული წესები და პირობები.
პრეზიდენტის დეკრეტის გათვალისწინებით, , მთავრობამ გამოსცა დადგენილება საქართველოში ახალი კორონავირუსის (COVID-19) გავრცელების აღკვეთის მიზნით გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ, რომელშიც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მიმართულებით შემდეგი პუნქტებია გათვალისწინებული:
• საგანმანათლებლო დაწესებულებებში 2020 წლის 21 აპრილამდე შეჩერდეს სასწავლო პროცესი. ზოგადსაგანმანათლებლო და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა აღნიშნული განხორციელოს დისტანციური სწავლების/კომუნიკაციის სხვადასხვა ფორმის გამოყენებით (ასეთის შესაძლებლობის შემთხვევაში).
• 2020 წლის 21 აპრილამდე საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების ადმინისტრაციები გადავიდნენ დისტანციური მუშაობის რეჟიმზე (კრიტიკულად მნიშვნელოვანი აუცილებლობის გარდა).
• იკრძალება ყველა სახის ტრენინგი, კონფერენცია, სემინარი, გარდა დისტანციური ფორმისა.
• ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის დებულებებით გათვალისწინებული ადმინისტრაციული წარმოებების, ასევე პროფესიული მომზადების და პროფესიული გადამზადების და პროფესიული საჯარო მოხელის პროფესიული გადამზადების პროგრამის განხორციელების უფლების მოპოვებასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული წარმოების დისტანციურად, კომუნიკაციის თანამედროვე ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით განხორციელების შეუძლებლობის შემთხვევაში, ადმინისტრაციული წარმოების ვადები შეჩერებულად ჩაითვალოს საგანგებო მდგომარეობის დასრულებამდე.
• იკრძალება ყველა ტიპის კულტურული ღონისძიების ჩატარება, როგორც დახურულ, ისე ღია სივრცეში, მათ შორის, კონცერტები, სპექტაკლები, დროებითი და მუდმივი გამოფენები, რეპეტიციები, გასტროლები, მასტერკლასები, ტრენინგები და კონფერენციები, გარდა დისტანციური ფორმისა.
• იკრძალება ყველა ტიპის მასობრივი სპორტული ღონისძიება, მათ შორის, შეჯიბრი, სასწავლო-საწვრთნელი პროცესი/შეკრება, როგორც დახურულ, ასევე ღია სივრცეში, სპორტის თემასთან დაკავშირებული ყველა ტიპის ტრენინგი, სემინარი ან/და კონფერენცია, გარდა დისტანციური ფორმისა.

Measures to prevent the spread of coronavirus in the fields of education, science, culture and sports
23.03.2020
With regards to the prevention of Coronavirus (COVID-19), and due to the declared state of emergency in the country; the Presidential decree dictates, the teaching process to be continued uninterrupted, and the government be given the right to define necessary changes in terms and conditions for the previously established rules and regulations over the “Early and Preschool Education”, “General Education”, “Vocational Education”, “Special Vocational Education”,  and “Higher Education”.
In line with the Presidential Decree, the Government has issued a resolution on measures to prevent the spread of the new Coronavirus (COVID-19) in Georgia, which stipulates the following points in the fields of education, science, culture and sport:
Suspend educational activities until 21 April 2020 at the educational institutions. General education and higher education institutions should continue only using various forms of distance/remote learning and communication (if applicable).
• All faculty and administration members of educational and research institutions to switch to remote working mode until April 21, 2020 (unless critical necessity arises).
• To prohibit and ban all kinds of trainings, conferences, seminars and workshops, unless it’s arranged remotely.
• All administrative proceedings, under the authorization and accreditation provisions, as well as, all administrative proceedings related to obtaining the right to carry out vocational training and trainings of vocational public servants, if not executed remotely, to be deemed suspended, until the state of emergency is ceased.
• To ban all cultural events, both indoors and outdoors, including concerts, performances, temporary and permanent exhibitions, rehearsals, tours, master classes, trainings and conferences, unless arranged in a remote fashion.
• To ban all types of mass sporting events, including competitions, trainings, both indoors and outdoors, unless it is arranged in a remote fashion and incorporates distance learning.