განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო მოქალაქეების საყოფაცხოვრებო უზრუნველყოფის პროგრამაში ჩაერთვება
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მიერ გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ავტოპარკი და ტექნიკური პერსონალი მოქალაქეების საყოფაცხოვრებო უზრუნველყოფის პროგრამაში ჩაერთვებიან.
უწყების კუთვნილი 5 ავტომანქანა და მათი მძღოლები ქ. თბილისის მერიისა და საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების კოორდინირების ქვეშ მოექცევა.
პერსონალის მიერ შესაბამისი სამედიცინო უსაფრთხოებისა და ქცევის ნორმების სათანადო ტრენინგის გავლის შემდეგ, სააგენტოს მძღოლები, სხვა მოხალისეებთან ერთად, განახორციელებენ საცხოვრებელ სახლებში მყოფი ასაკოვანი მოქალაქეებისთვის პროდუქტისა და მედიკამენტების მიწოდებას. ამ სერვისის მისაღებად მოქალაქეები ქ. თბილისის მერიის ცხელ ხაზს (032) 2722222 და საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების ცხელ ხაზს (032) 2961092 დაუკავშირდებიან.
ქვეყანაში გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ინსპექტირებისა და მონიტორინგის პროცედურები კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს სხვა თანამშრომლების მიერ განხორციელდება.

With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the National Agency for Cultural Heritage Preservation will be involved in the Citizens' Housing Assistance Program
In order to prevent the spread of Coronavirus, during the period of national emergency, as dictated by the Prime Minister-led Interagency Coordination Council, and with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the personnel of National Agency for Cultural Heritage Preservation will actively participate in Citizen’s Housing Assistance Program.
Five cars, belonging to the agency and their respective drivers, will be coordinated by Tbilisi City Hall and Georgian Red Cross Society.
Following a proper staff training, in conjunction with undergoing an appropriate medical safety and behavior norms, agency drivers together with other volunteers, will provide various groceries and necessary medication to senior citizens living in their homes. To receive this service, residents of Tbilisi should contact the City Hall Hotline at (032) 2722222 and the Georgian Red Cross Society Hotline at (032) 2961092.
During the declared state of emergency, inspections and monitoring of cultural heritage sites will be carried out by other agency employees.