საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო დისტანციური სწავლების მეთოდებს აძლიერებს
28.03.2020
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით სასწავლო პროცესი გადავადდა. საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო დისტანციურ სწავლების ელექტრონულ და სატელევიზიო ფორმატებს განიხილავს, როგორც  ალტერნატივას შექმნილ ვითარებაში სწავლა-სწავლების პროცესის წარმართვისთვის და აძლიერებს აღნიშნულ მიმართულებებს.
დისტანციური სწავლების ერთ-ერთი ფორმატი პროექტი „ტელესკოლა“ იქნება, რომელსაც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საქართველოს პირველი არხთან თანამშრომლობით 30 მარტიდან იწყებს. პროექტი ყველა მოსწავლეს, განურჩევლად იმისა, აქვს თუ არა წვდომა ინტერნეტთან,  საშუალებას მისცემს, ნახოს საინტერესო გაკვეთილები ყველა საგანში.
პროექტის პირველ ეტაპზე ეთნიკური უმცირესობებისათვის ჩატარდება ქართულის, როგორც მეორე ენის, აზერბაიჯანული და სომხური ენების ტელეგაკვეთილები, ეტაპობრივად კი აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე სხვა საგნების გაკვეთილებიც დაემატება.
პროექტი აბიტურიენტის საათის ჩატარებასაც ითვალისწინებს, სადაც შესაბამისი დარგის სპეციალისტები აბიტურიენტებს ეროვნული გამოცდებისთვის გაუწევენ კონსულტაციას.
გაკვეთილები ორშაბათიდან პარასკევის ჩათვლით ჩატარდება და ყოველ დღე დილის ცხრა საათზე დაიწყება. პროექტს შაბათსა და კვირას სხვადასხვა შემეცნებით-გასართობი პროგრამებიც დაემატება. ტელესკოლის გაკვეთილების განრიგი და სხვა დეტალური ინფორმაცია განთავსდება შემდეგ ვებგვერდებზე: http://mes.gov.ge; https://1tv.ge და https://stopcov.gov.ge
გარდა ამისა, დისტანციური სწავლების მიმართულებით საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ და სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემამ (EMIS) სკოლებს დისტანციური სწავლების ხელშეწყობისთვის Microsoft-ის 15-ზე მეტი პროდუქტის გამოყენების შესაძლებლობა შესთავაზეს, რომლებიც მათ ონლაინ ინტერაქტიული გაკვეთილების წარმართვაში ეხმარება.
საქართველოს საჯარო სკოლებისთვის (ადმინისტრაციისთვის, მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისთვის) შეიქმნა Microsoft Office 365-ის მომხმარებლის პროფილი (600 000-მდე მოსწავლე და 55 000-მდე მასწავლებელი). ბოლო მონაცემებით პროგრამა Teams-ს უკვე იყენებს 213919 მომხმარებელი.
Microsoft TEAMS-ში შეიქმნა ვირტუალური საკლასო ოთახები ყველა სკოლის კლასებისა და საგნებისთვის; განვითარდა საჯარო სკოლებისთვის მხარდამჭერი ვიდეო და ტექსტური ინსტრუქციები, რაც განთავსებულია პორტალებზე https://email.mes.gov.ge და el.ge.
საქართველოს ყველა რაიონში შეიქმნა ვირტუალური საკონსულტაციო სივრცეები, სადაც „ახალი სკოლის მოდელის“ ტექნოლოგიების ექსპერტები მოხალისეობრივად ეხმარებიან მასწავლებლებს დისტანციური სწავლების დანერგვაში; შექმნილია ფეისბუქის ჯგუფი, სადაც EMIS-ის თანამშრომლები და „ახალი სკოლის მოდელის“ ტექნოლოგიების ექსპერტები პასუხობენ Microsoft Office 365-ის პროდუქტების დისტანციური სწავლების მიზნებისთვის გამოყენების დროს წამოჭრილ შეკითხვებს; მიმდინარეობს მასწავლებლებისა და მოსწავლე/მშობლებისთვის ვებინარების ორგანიზება Microsoft Office 365-ის პროდუქტების გამოყენებასთან დაკავაშირებით; შეიქმნა პორტალი, რომელიც საშუალებას აძლევს მოსწავლესა და მშობელს სკოლის ადმინისტრაციისა და მასწავლებლის ჩართულობის გარეშე მიიღოს მოსწავლის პროფილზე წვდომა. დაემატა ბლოგების შექმნის და გაზიარების ფუნქციონალი, სადაც პარტნიორი ორგანიზაციები შეძლებენ სხვადასხვა სფეროში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებული სტატიების განთავსებას. სამინისტროს სკოლამდელი და ზოგადი განათლების განვითარების დეპარტამენტი მუშაობს დისტანციური სწავლების მიმართულებით მეთოდოლოგიური გზამკვლევის შემუშავებაზე.
კომპანია Microsoft-თან თანამშრომლობით უკვე ნათარგმნია/ლოკალიზებულია TEAMS-ის სასწავლო მოკლე კურსი, რომელიც განთავსებულია პორტალზე EL.GE და email.mes.gov.ge-ის ინსტრუქციების გვერდზე. მიმდინარეობს შემდეგი კურსების თარგმნა/ლოკალიზება: „21-ე საუკუნის სწავლის დიზაინი“ (21st Century Learning Design) და „ოფის 365-ის მასწავლებელთა აკადემია“ (O365 Teachers Academy). დამატებით მიმდინარეობს მოლაპარაკება Microsoft-თან Office 365-ის გარკვეული პლატფორმების, მათ შორის TEAMS-ის ქართულ ენაზე თარგმანთან დაკავშირებით.
ტექნოლოგიების დანერგვაში სამინისტრო აქტიურად იყენებს ხელოვნურ ინტელექტს. კერძოდ, მიმდინარეობს მუშაობა „ჩატბოტის“ შექმნაზე, რომელიც ციფრული არსებაა და დაისწავლის მომხმარებლების მიერ ხშირად დასმულ შეკითხვებს, მათთვის გაცემულ პასუხებს. ეს კი იძლევა შესაძლებლობას, რომ მომხმარებლებთან კომუნიკაციის პროცესი ავტომატიზირებული და სწრაფი გახდეს. „ჩატბოტი“ ჩაშენდება სხვადასხვა საკომუნიკაციო არხში.
სამინისტრო ასევე გეგმავს სასკოლო საზოგადოებისთვის სხვადასხვა საკომუნიკაციო არხის მეშვეობით კიბერ ჰიგიენის მიმართულებით საინფორმაციო კამპანიას შემდეგ თემებზე:
• ფიშინგი;
• ქონთენთის ფილტრაცია;
• როგორ ვაკონტროლოთ მშობლებმა ბავშვების მოწყობილობები;
• როგორ ვიცავთ ერთიან საგანმანათლებლო ქსელს;
• როგორ ხდება მავნე გვერდების დაბლოკვა და გარკვეული ვებგვერდების სიის განახლება;
• რა ტექნოლოგიური  გადაწყვეტილებები აქვს EMIS უსაფრთხოების უზურნველსაყოფად;
• როგორ ვუშვებთ ონლაინ პროქტებს ისე, რომ იყოს უსაფრთხო;
• როგორ ვიყენებთ ბექაფირების სიტემებს;
• როგორ არიან ბავშვები დაცულები ელექტრონული სერვისების გამოყენებისას;
პლატფორმაზე EL.GE  შეიქმნა მასწავლებლებისთვის და მოსწავლეებისთვის განკუთვნილი სივრცე, სადაც ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე დაყრდნობით თემატური რესურსებია თავმოყრილი. გარდა ამისა, ამჟამად მიმდინარეობს კომპლექსური ციფრული დავალებების ბანკის შექმნის პროცესი, რაც პორტალზე EL.GE საჯაროდ გამოქვეყნდება. მიღებულ პროდუქტებსა და გამოცდილებაზე დაყრდნობით მოხდება სასკოლო სასწავლო გეგმების თემატური ერთეულების გაუმჯობესება; დისტანციური სწავლების პროცესში პედაგოგებს გაეწევა ფასილიტაცია; დისტანციური სწავლების პრაქტიკაზე დაკვირვებით შემუშავდება მეთოდოლოგიური გზამკვლევები; აგრეთვე, დაინერგება განმავითარებელი შეფასების ელექტრონულ ფორმატში წარმოება ახალი სკოლის მოდელის ფარგლებში შემუშავებული ინსტრუმენტების გამოყენებით.
გარდა ამისა, სამინისტრო აგროვებს მონაცემებს ინტერნეტთან და ციფრულ ტექნოლოგიებთან მასწავლებელთა და მოსწავლეთა ხელმისაწვდომობის დადგენის მიზნით.
დისტანციური სწავლების უკეთ წარმართვის მიზნით სამინისტრო თანამშრომლობს კერძო სექტორთანაც. ინტერნეტ პროვაიდერებთან ჩატარდა სამუშაო შეხვედრა, სადაც საუბარი შეეხო დისტანციური სწავლების გამოწვევებსა და ტექნიკურ საჭიროებებს. განხილულ იქნა მასწავლებლებისა და მოსწავლეებისთვის მათ საჭიროებაზე მორგებული ინტერნეტპაკეტების შეთავაზების საკითხი. მიმდინარეობს თანამშრომლობა კერძო სექტორთან კომპიუტერულ მოწყობილობებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად.
გამომცემლობებმა გარკვეული ვადით მოსწავლეებსა და მასწავლებლებს საკუთარი წიგნების ციფრულ ვერსიაზე მისცეს უფასო წვდომა. ასევე, შესთავაზეს გარკვეული აქციები წიგნების მაღაზიებში და ფოსტით უფასო მიტანის სერვისი.
ელექტრონული წიგნების ინტერნეტ-მაღაზია lit.ge-ზე საქართველოს ყველა მოქალაქეს ერთი თვის განმავლობაში თავისუფალი წვდომა ეძლევა ამ პლატფორმაზე განთავსებულ „პალიტრა L“-ისა და „ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობის“ 2093 ელექტრონულ წიგნზე.
ასევე, აღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში პალიტრა L-მა მოსწავლეებს უფასოდ შესთავაზა პლატფორმაზე www.gudabooks.ge არსებული 200-მდე აუდიო წიგნი, რომლებიც ცნობილი მსახიობების მიერ არის გახმოვანებული.
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედმა უწყებათაშორისმა საბჭომ, სწავლა-სწავლების პროცესის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაავალა მაქსიმალურად გაზარდოს დისტანციურ სწავლებაზე ხელმისაწვდომობა. ზევით ჩამოთვლილი ყველა პროექტი სწორედ ამ ამოცანების შესრულებას ემსახურება.

The Prime Minister-led Interagency Coordination Council has decided to currently suspend the learning  process in order to prevent the spread of Coronavirus. The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia considers electronic and television modes of distance learning as an alternative and plans to enhance these methods.
One of the formats of distance learning set to be launched is a project "Teleskola", which will be launched by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia on March 30. The project will allow all students, regardless of whether they have access to the Internet, to find interesting lessons in all subjects across all Georgia.
Airtime (Lesson Timetable) covers all class subjects. Classes provided by the National Curriculum will be taught by experienced teachers from both the public and private sectors and will offer students a tailored module.
Additionally, the project also factors in holding an Entry Hour, where specialists in the field will advise entrants on national exams.
Classes will be held Monday through Friday and begin each day at 9 AM. Various cognitive-entertainment programs will also be added on the weekends. The timetable and other associated detailed information can be found by clicking the following links: http://mes.gov.ge/; https://1tv.ge/ and https://stopcov.gov.ge/
In addition, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and LEPL Education Management Information System (EMIS) have provided the public-school administration, teachers and students more than 15 Microsoft Office products, which will further facilitate the execution of interactive lessons online.
The Microsoft Office 365 user profile (up to 600,000 students and 55,000 teachers) has been created for Georgian public schools (administration, teachers, and students). According to the latest data, 213919 users are currently using Teams.
Virtual classrooms for all classes and relevant subjects were created at Microsoft TEAMS. Video and text instruction to support public schools has been developed,  and are available at the portals of https://email.mes.gov.ge and www.el.ge.
Virtual consulting spaces have been set up in all regions of Georgia where technology experts from the "New School Model" volunteer to help teachers implement distance learning; Additionally a Facebook group was created, where EMIS staff and New School Model technology experts answer questions raised while using Microsoft Office 365 products for distance learning purposes; Teacher and student / parent webinars are being organized with the focus on using Microsoft Office 365 products; A portal has been created that allows students and parents to access the student profile without the involvement of the school administration or a teacher. Added blog creation and sharing functionality where partner organizations will be able to post articles related to ongoing processes in various fields and disciplines. The Department of Preschool and General Education Development of the Ministry is working on developing a methodological guide for distance learning.
Furthermore, in collaboration with Microsoft, a short training course has already been translated/localized on Microsoft TEAMS and is located on el.ge and the instruction page of email.mes.gov.ge. Additionally, the following courses are being translated / localized: 21st Century Learning Design and Office 365 Teachers Academy (O365 Teachers Academy).
The Ministry is actively using artificial intelligence in technology implementation. In particular, the creation of a special “ChatBot” is in the works, that will act as a virtual digital creature, learn the frequently ask questions and act as a guide to the website visitors. This enables the process of communication with customers to be automated and rapid. The ChatBot will be built into a variety of communication channels.
The Ministry also plans to launch an information campaign on cyber hygiene through the various communication channels for the school community on the following topics:
- Phishing;
- Content filtering;
- How parents can control children's devices;
- How to protect a unified educational network;
- How to block malicious pages and update the list of certain websites;
- What technological solutions does EMIS provide?
- How to make online projects secure;
- How we use backup systems
- How children are protected when using electronic services;
Furthermore, the EL.GE platform has created a space for teachers and students, with thematic resources based on the national curriculum. Subsequently, a process of creating a complex digital order bank is currently underway, which will be published publicly on the EL.GE portal. Based on the products and experience gained, the thematic units of the school curriculum will be improved; Teachers will be facilitated in the distance learning process; Methodological guidelines will be developed by observing distance learning practices; in conjunction with introducing electronic developmental assessment using tools developed within the new school model.
The ministry also collects data on the Internet and digital technologies to establish access for teachers and students.
The Ministry is also collaborating with the private sector to improve distance learning. A workshop was held with the private sector to discuss the challenges and technical needs of distance learning. The issue of offering internet packages tailored to the needs of teachers and students was considered.
Publishers have given students and teachers free access to the digital version of their books for the time being. Also, several promotions were offered at bookstores with a free mail delivery service.
All citizens of Georgia have been given free access to the Palitra L and Bakur Sulakauri Publishing e books. There are currently 2093 e-books on this platform, free of charge, for the duration of 30 days.