ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემიის პირველი მფლობელი ვარშავის უნივერსიტეტის პროფესორი დავით ყოლბაია გახდა
პრემია ვარშავის უნივერსიტეტის პროფესორს, ორიენტალისტიკის ფაკულტეტის აღმოსავლეთ ევროპისმცოდნეობის ცენტრის კავკასიოლოგიური კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელს, პროფესორ დავით ყოლბაიას მიენიჭა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი:
„დღეს ჩვენი უახლოესი ისტორიის უმნიშვნელოვანესი მოღვაწის, საქართველოს პირველი პრეზიდენტის, ზვიად გამსახურდიას დაბადების დღეს, ასევე, მისი თაოსნობით საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის შესახებ 1991 წლის 31 მარტს ჩატარებული რეფერენდუმის წლისთავს აღვნიშნავთ.
2019 წელს, ზვიად გამსახურდიას 80 წლის იუბილეზე, მისი ღვაწლის უკვდავსაყოფად საქართველოს მთავრობამ დააწესა ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემია ქართველოლოგიის განვითარებისთვის უცხოეთში მოღვაწე მეცნიერებისთვის. პრემია, რომელიც ყოველწლიურად სწორედ ზვიად გამსახურდიას დაბადების დღეს გაიცემა, მოიცავს კვლევებს საქართველოს შესახებ ენათმეცნიერების, ლიტერატურათმცოდნეობის, ისტორიის, არქეოლოგიის, ეთნოგრაფია/ეთნოლოგიის, კულტურის, ხელოვნების მიმართულებებით.
ვულოცავთ ბატონ დავითს და მადლობას ვუხდით იმ შრომისათვის, რასაც იგი ქართველოლოგიის განვითარებისათვის, საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში მისი რეპუტაციის განმტკიცებისათვის ეწევა.“
2019 წელს საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით ზვიად გამსახურდიას 80 წლის იუბილეს აღსანიშნავად დაწესდა ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემია ქართველოლოგიის განვითარებისთვის უცხოეთში მოღვაწე მეცნიერებისთვის, რომელიც ყოველწლიურად სწორედ ზვიად გამსახურდიას დაბადების დღეს, 31 მარტს გაიცემა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ-მა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა საქართველოს რესპუბლიკის პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემიის მოსაპოვებლად კონკურსი ჩაატარა, რომლის მიზანია ქართველოლოგიის პოპულარიზაცია და საზღვარგარეთ მოღვაწე უცხოეთის მოქალაქე მეცნიერთა წახალისება ქართველოლოგიის დარგში მნიშვნელოვანი მიღწევებისათვის.
საკონკურსო კომისიის წევრები საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების, სამეცნიერო ინსტიტუტების აკადემიური, სამეცნიერო პერსონალის წარმომადგენლები, ქართველოლოგიის მიმართულებით მოღვაწე ცნობილი მეცნიერები იყვნენ.
გამარჯვებულს გადაეცემა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სიგელი, სპეციალური პრიზი და ფულადი ჯილდო 8000 ლარის ოდენობით.

Professor of University of Warsaw, David Kolbaia becomes the first holder of Zviad Gamsakhurdia Award
The award was given to Professor David Kolbaia, Professor at the Department of Oriental Studies of the Center for Eastern European studies at the Faculty of Caucasian studies , at Warsaw University.
Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli:
"Today is the birthday of one of the most important figures in our recent  history, the first President of Georgia, Zviad Gamsakhurdia, and today, we are celebrating the anniversary of the March 31, 1991 referendum on the restoration of Georgia’s independence, attained under his leadership.
In 2019, on the 80th anniversary of Zviad Gamsakhurdia, in order to immortalize his virtues, the Georgian government established the Zviad Gamsakhurdia Award for the Development of Kartvelology for Scientists working abroad. The award, which is given every year on his birthday, covers research in the fields of linguistics, literature, history, archeology, ethnography / ethnology, culture, and art.
We congratulate Mr. David Kolbaia and thank him for his hard work in the development of Kartvelology and for strengthening his reputation in the international scientific arena.
In 2019, owing to the decision of Government of Georgia, in honor of Zviad Gamsakhurdia's 80th anniversary, the Zviad Gamsakhurdia Award for Development of Georgian Studies was established for scientists working abroad. The Award is presented on the 31st of March of every year on the birthday of Zviad Gamsakhurdia.
LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a competition for the Award the First President of the Republic of Georgia Zviad Gamsakhurdia, which aims at popularizing Georgian studies and encourages scientists abroad for their significant achievements in the field of Kartvelology.
Representatives of Georgian higher education institutions, academic and scientific faculty members of numerous scientific institutes, and well-known scientists working in the field of Kartvelology were revealed to be the competition committee members.
The winner of the competition will receive a diploma, a special prize and a cash prize of GEL 8,000 from the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.