საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო საშუალო საფეხურის ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე მუშაობას იწყებს
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ესტონეთის მთავრობისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ხელშეწყობით, აგრძელებს პროექტს, რომელიც ითვალისწინებს საშუალო საფეხურის, მე-11-მე-12 კლასების, ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზიას საერთაშორისო გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად. შედეგად, მოსწავლეები შეიძენენ 21-ე საუკუნის გამოწვევებისთვის საჭირო ცოდნას, უნარ-ჩვევებს, მიდგომებსა და კომპეტენციებს, რომლებიც შემდგომში მათ დასაქმებას შეუწყობს ხელს. სასწავლო პროგრამის რევიზიაში, ასევე, აქტიურად იქნება ჩართული ესტონეთის ფონდი „ინოვე“.
აღნიშნულ საკითხზე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ ესტონეთის ელჩთან კაი კაარელსონთან, UNICEF-ის წარმომადგენელთან საქართველოში ღასან ხალილთან და ესტონეთის ფონდ „ინოვეს“ წარმომადგენელთან, ეინარ ვარასთან ვიდეო-შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე ხასან ხალილმა აღნიშნა, რომ სამინისტროსთან და ესტონეთის საელჩოსთან პარტნიორობის მთავარ პრიორიტეტს საქართველოში მოსწავლეთა სწავლის ხარისხის გაუმჯობესება წარმოადგენს. ასევე, მან ისაუბრა ესტონეთის განათლების მოდელის გაცნობისა და დაგროვილი გამოცდილების გაზიარების შესაძლებლობაზე, რაც გულისხმობს ბავშვზე ფოკუსირებულ და კომპეტენციებზე დამყარებულ სასწავლო პროგრამასა და ინოვაციურ და ინტერაქტიულ სწავლებას. ეს ყველაფერი კი მოსწავლეებისთვის შესაბამის სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფას უწყობს ხელს.
მხარეებმა შეხვედრის ფარგლებში პარტნიორობის საკითხები განიხილეს, რაც ითვალისწინებს საშუალო განათლების ზედა საფეხურისათვის პოლიტიკისა და მიზნების განსაზღვრას, კავშირებს შემდგომ განათლებასა და დასაქმების შესაძლებლობებთან, სწავლა-სწავლების პროცესის ორგანიზებას, სავალდებულო და არჩევითი საგნების განაწილებას, საგნობრივი სტანდარტებისა და პროგრამების შემუშავებას, შეფასების მექანიზმების შემუშავებას მოსწავლეთა კომპეტენციების გაზრდის მიზნით, და მოზარდების უკეთ მომზადებას ცხოვრების, დასაქმებისა და შემდგომი განათლებისათვის.
ეკატერინე დგებუაძემ მადლობა გადაუხადა შეხვედრის მონაწილეებს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და საქართველოში მნიშვნელოვანი საგანმანათლებლო პროექტის განხორციელებისთვის. შეხვედრის ბოლოს მხარეები შეთანხმდნენ მჭიდრო თანამშრომლობაზე და საქართველოს სკოლებში განათლების თანამედროვე მიდგომების დანერგვის მიმართულებით სამომავლო გეგმები განიხილეს.
მოცემული პროექტი წარმოადგენს 2014-2016 წლებში განხორციელებული პარტნიორობის ლოგიკურ გაგრძელებას, რომლის დროსაც გადაიხედა I - IX კლასების ეროვნული სასწავლო გეგმა.
ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზიასთან ერთად, 2017-2019 წლებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით შერჩეული 20 საპილოტე სკოლის მასწავლებლებმა გაიარეს მომზადება და სწავლების ინოვაციურ მიდგომებს გაეცნენ. პროგრამის ფარგლებში ქართველი პრაქტიკოსი პედაგოგები სასწავლო ვიზიტით ესტონეთს ეწვივნენ, რათა ადგილზე გაცნობოდნენ სწავლებისა და სწავლის ესტონურ მოდელს.
კლასში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებამ 20 საპილოტე სკოლაში გაკვეთილების ჩატარების პროცესი შეცვალა და გაკვეთილები გახდა ინტერაქტიული, სახალისო, და საინტერესო. აღნიშნული მიდგომის საფუძველზე საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა „ახალი სკოლის მოდელი“.

Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is working on a new national curriculum for secondary education
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, with the support of the Government of Estonia and the United Nations Children's Fund (UNICEF), is pursuing a project aimed at revising national curriculum for the upper secondary – 11-12 grades, in line with international experience and best practices. As a result, students will acquire the knowledge, skills, approaches, and competencies needed for the challenges of the 21st  century and will further enable their employment. Estonia's Inove Foundation will also be actively involved in the revision of the curriculum.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Ekaterine Dgebuadze held a videoconference with the Ambassador of Estonia - Kai Kaarelson, UNICEF Representative in Georgia - Ghassan Khalil and the representative of Inove - Einar Vara.
During the meeting, Ghassan Khalil noted that the main priority of the partnership with the Ministry and the Embassy of Estonia is to improve the quality of education in Georgia. She also spoke about the opportunity to learn the Estonian education model and apply the accumulated experience, which implies a child-centered and competency-based curriculum, with innovative and interactive learning. All of this helps to provide students with an appropriate learning environment.
The sides discussed issues surrounding the partnership, which encompasses the definition of policies and necessary objectives for the upper secondary education level. Also, the parties examined the post education employment opportunities, distribution of courses, standards of teaching, evaluations of specific mechanisms, increasing students’ competencies and getting the youth ready for responsible, adult life, employment and further education.
Ekaterine Dgebuadze thanked the participants for their fruitful cooperation and for the implementation of an important educational project in Georgia. At the end of the meeting, the sides agreed on close cooperation and discussed future plans for introducing modern approaches to education at Georgian schools.
This project represents a logical extension of the partnership implemented in 2014-2016, which revised the National Curriculum for I - IX classes.
Along with the revision of the National Curriculum, in 2017-2019, 20 selected pilot schoolteachers across the country were trained and introduced to innovative teaching approaches. As part of the program, Georgian practicing teachers visited Estonia to study the Estonian model of education.
The use of modern technology in classrooms, has overhauled the process of conducting lessons at 20 pilot schools, resulting in lessons becoming more interactive, engaging and entertaining. Based on this approach, the Georgian government has developed a “new school model”.