6 აპრილი სპორტის საერთაშორისო დღეა
6 აპრილს მსოფლიო სპორტის საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს. პირველად ამ დღის აღნიშვნის ისტორიაში, საერთაშორისო ორგანიზაციის „მშვიდობა და სპორტი“ გადაწყვეტილებით, სპორტის დღისადმი მიძღვნილმა ღონისძიებებმა და აქტივობებმა ონლაინ სივრცეში გადაინაცვლა. წელს ამ ღონისძიების მთავარი მესიჯი მსოფლიო მასშტაბით არის „მე ვრჩები სახლში და ვვარჯიშობ“.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა სპორტსმენებს, სპორტის სფეროში მოღვაწე ადამიანებს, სპორტული მედიის წარმომადგენლებსა და სპორტის გულშემატკივარებს სპორტის საერთაშორისო დღე მიულოცა.
„ყველა სპორტსმენს, მწვრთნელს, ექიმს, მსაჯს, სპორტის სფეროში მოღვაწე ადამიანებს, სპორტული მედიის წარმომადგენლებს და რა თქმა უნდა, სპორტის გულშემატკივარებს გილოცავთ ამ მნიშვნელოვან დღეს!
2013 წელს, გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ, 6 აპრილი სპორტის საერთაშორისო დღედ გამოაცხადა. მიღებული დადგენილების თანახმად, 2014 წლიდან, ყოველი წლის 6 აპრილს, საქართველო მსოფლიოსთან ერთად აღნიშნავს ამ თარიღს. ჩვენი ქვეყანა ყოველწლიურად ღირსეულად უერთდება ინიციატივას, რომელიც მსოფლიოში სპორტის საშუალებით მშვიდობის დამკვიდრებისა და განვითარებისკენაა მიმართული.
შეგახსენებთ, რომ 6 აპრილი სიმბოლურად იქნა შერჩეული, რადგან სწორედ ამ დღეს - 1896 წლის 6 აპრილს, საბერძნეთის დედაქალაქ ათენში ოფიციალურად გაიხსნა თანამედროვეობის პირველი ოლიმპიური თამაშები. ასე რომ, სპორტის საერთაშორის დღე ოლიმპიადების აღორძინების თარიღს უკავშირდება.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ უკვე მეორე წელია ჩართულები ვართ „თეთრი ბარათის“ - #WhiteCard კამპანიაში. 2019 წელს, დაჯილდოების ცერემონიაზე, საერთაშორისო ორგანიზაციამ „მშვიდობა და სპორტი“, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო „წლის საუკეთესო ინიციატივის“ ნომინაციაზე წარადგინა.
ჩვენმა უწყებამ ეს აღიარება „თეთრი ბარათის“ კამპანიის წარმატებით განხორციელებისათვის დაიმსახურა, რისთვისაც მადლობას ვუხდი კამპანიაში ჩართულ თითოეულ ადამიანს.
მსოფლიოში მიმდინარე ცნობილი მოვლენების გამო, წელს, საერთაშორისო ორგანიზაციის „მშვიდობა და სპორტი“ გადაწყვეტილებით, სპორტის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილმა ღონისძიებებმა ონლაინ სივრცეში გადაინაცვლა.
„მე ვრჩები სახლში და ვვარჯიშობ“ - ამ დევიზის გარშემო გაერთიანდა სპორტული სამყარო. მოგიწოდებთ ყველას აქტიურად ჩაერთოთ კამპანიაში და განსაკუთრებით მსურს გამოვყო ჩვენი სპორტსმენები.
როგორც თქვენთვის ცნობილია, დროებით შეჩერდა და გადავადდა სხვადასხვა ტურნირი თუ ჩემპიონატი სპორტის არაერთ სახეობაში. 1 წლით გადაიდო ტოკიოს 2020 წლის ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები, რომლისთვისაც მთელი მსოფლიო და მათ შორის, რა თქმა უნდა, საქართველო განსაკუთრებულად ემზადებოდა.
დღეისათვის, ჩვენი სპორტსმენები სახლის პირობებში განაგრძობენ აქტიურ ვარჯიშს, იმისათვის, რომ შეინარჩუნონ სპორტული ფორმა და კორონავირუსის დამარცხების შემდეგ, სპორტულ ასპარეზზე ღირსეულად დაიცვან საქართველოს სახელი.
კიდევ ერთხელ გილოცავთ სპორტის საერთაშორისო დღეს და გისურვებთ წარმატებებს!“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.

April 6 marks the International Sports Day
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli congratulated all athletes, people working in the field of sports, representatives of various sports organizations, federations, media and sports fans with the International Sports Day.
"Congratulations to all athletes, coaches, doctors, referees, people involved in sports, sports media representatives and, of course, sports fans with this important day!
In 2013, the UN General Assembly declared April 6 as the International Sports Day. And according to the official resolution, since April 6, 2014, Georgia has been celebrating this date together with the world. Every year, our country joins the initiative with dignity, which is aimed at establishing and developing peace around the world, through sports.
Please note, that April 6 was chosen symbolically,  as on this very day - April 6, in 1896, the first modern Olympic Games were officially reopened in Athens, the capital of Greece. So International Sports Day is associated with the date of the revival of the Olympics.
It is important to note, that we have been involved in the #WhiteCard campaign for the second year in a row. In 2019, during the award ceremony, the international organisation - Peace and Sport nominated the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia with the "Best Initiative of the Year" award.
Our ministry truly deserved this recognition for the successful implementation of the "White Card" campaign, for which I thank everyone involved in the campaign.
Due to the ongoing circumstances, this year, owing to the decision Peace and Sport organisation, the events dedicated to the International Sports Day have been moved to the online platform.
"I stay home and exercise” – the world has united around this motto. I urge everyone to be actively involved in the campaign and I especially want to highlight our athletes.
As you know, various tournaments and championships in many sports have been temporarily suspended and postponed indefinitely. The Tokyo 2020 Summer Olympics has also been postponed for a year, for which the whole world, including, of course, Georgia, was vigorously preparing for.
Today, our athletes continue to actively train at home in order to maintain their excellent shape and, after defeating Coronavirus, Georgia will once again shine on the international sports arena.