15 აპრილი ხელოვნების საერთაშორისო დღეა
ამ დღის აღნიშვნის მიზანია ხელოვნების მეშვეობით ერებს შორის დიალოგის გაღრმავება, კულტურის პოპულარიზაცია და მისი განვითარება, ამ გზით მსოფლიოში მშვიდობის დამყარება. აღსანიშნავია, რომ ხელოვნების მსოფლიო დღე 15 აპრილს, ლეონარდო და ვინჩის დაბადების დღეს აღინიშნება.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი: „15 აპრილს მსოფლიოს მრავალი ქვეყანა ხელოვნების საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს.
ვულოცავ ამ დღეს კულტურის სხვადასხვა სფეროში მოღვაწე ჩვენს თანამემამულეებს. ჩვენი უძველესი და უმდიდრესი კულტურა უნივერსალურ, უზენაეს საკაცობრიო ღირებულებებს ეფუძნება და ამავე დროს, საკუთარი უნიკალური ფერებით ამდიდრებს მსოფლიო კულტურულ საგანძურს.
დღეს, როდესაც მთელი მსოფლიო და მათ შორის, ჩვენი საზოგადოება უპრეცედენტო გამოწვევის წინაშე დგას, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს ახალი, შემოქმედებითი გზების ძიება, ამიტომ, განსაკუთრებულ მადლობას ვუხდი ჩვენს ხელოვანებს, ლიტერატორებს, მუზეუმების, თეატრების, გალერეების, არქივების, სხვა კულტურული და შემოქმედებითი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, ვინც ენთუზიაზმით ჩაერთენ ჩვენი სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ პროექტში „კულტურა ონლაინ“ და ცდილობენ საკუთარი წვლილი შეიტანონ საერთო ძალისხმევაში უკეთესი ხვალინდელი დღისთვის.“

April 15 is World Art Day
The purpose of this day is to deepen the dialogue between nations through art, to promote culture and its development, and to bring peace to the world. Notably, World Art Day is celebrated on April 15, which falls on the birthday of Leonardo da Vinci.
Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia “April 15 marks World Art Day in many countries around the world.
Congratulations to our compatriots working in various fields of culture on this day. Our ancient and one of the richest culture is based on universal, supreme human values ​​and at the same time enriches the world cultural treasures with its own unique colors.
Today, when the whole world, including our society, is facing an unprecedented challenge, the search for new, creative ways is of particular importance, so I would like to thank our artists, writers, museums, theaters, galleries, archives, and other cultural and creative organizations, who were enthusiastically engaged in the project ‘Culture Online’, thus making their contribution for the better tomorrow”.