UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ მიხეილ ჩხენკელს ონლაინ მინისტერიალში მონაწილეობისა და სოლიდარობისთვის მადლობა გადაუხადა
16.04.2020
UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრს მიხეილ ჩხენკელს ოფიციალური წერილი გამოუგზავნა და 30 მარტს UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალში მონაწილეობისა და სიტყვით გამოსვლისთვის მადლობა გადაუხადა.
მიხეილ ჩხენკელმა მინისტერიალის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და საქართველოს განათლების სისტემის წინაშე არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრისთვის საქართველოს ხელისუფლების მიერ გადადგმული ნაბიჯები გააცნო.
მინისტერიალის - „COVID-19 და ღია მეცნიერება“ მონაწილეებმა მსოფლიოში პანდემიად გამოცხადებული ახალი კორონავირუსის გავრცელების თავიდან აცილების ეფექტიან გზებზე იმსჯელეს და ამ მიმართულებით ერთმანეთს საკუთარი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს.
„UNESCO-ს მიერ ორგანიზებული ონლაინ დიალოგის შედეგად გამოჩნდა გლობალური სოლიდარობის მნიშვნელობა არა მხოლოდ COVID-19 პანდემიასთან ბრძოლის, არამედ მდგრადი განვითარების სხვა საკითხების მოგვარების საქმეში. COVID-19 კრიზისმა აჩვენა, რომ ჭეშმარიტი სამეცნიერო კოალიცია, რომელიც ღია მეცნიერების პრინციპზეა დაფუძნებული, პანდემიასთან ბრძოლაში სამეცნიერო და ტექნოლოგიურ მონაცემებს უნდა აზიარებდეს. მინისტრების შეხვედრამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა მეცნიერების მნიშვნელობა გლობალურ საფრთხეებთან გამკლავებისა და მომავლის წინაშე მზადყოფნის უზრუნველსაყოფად. ვირტუალური მინისტერიალის მონაწილეებმა UNESCO-ს საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ მოუწოდეს ღია მეცნიერების გაძლიერების, სამეცნიერო რჩევებისა და სხვა ტიპის მხარდაჭერის გზით,“ - ნათქვამია UNESCO-ს მადლობის წერილში.
UNESCO-ს ონლაინ დიალოგში მონაწილეობა 122 ქვეყნის 210 წარმომადგენელმა მიიღო, მათ შორის იყვნენ: მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების 77 მინისტრი და მინისტრის მოადგილე, ევროკავშირისა და აფრიკის კავშირის კომისრები და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) მეცნიერები.

UNESCO Director-General Audrey Azoulay thanked Mikheil Chkhenkeli for his participation and solidarity in the online Ministerial
16.04.2020
Mikheil Chkhenkeli addressed the participants of the Ministerial and introduced the challenges facing the Georgian education system and the corresponding steps taken by the Georgian government to solve them.
The participants of the Ministerial - "COVID-19 and Open Science" discussed the effective ways to prevent the spread of the new coronavirus - declared a pandemic, in conjunction with sharing experience of their respective countries in this regard.
"As a result of the online dialogue organized by UNESCO, the importance of global solidarity has emerged, not only in the fight against the COVID-19 pandemic, but also in resolving other issues of sustainable development. The COVID-19 crisis has shown that a true scientific coalition based on the principle of open science must share scientific and technological data in the fight against pandemics. The meeting of the Ministers reaffirmed the importance of science in dealing with global threats and ensuring readiness for the future. The participants of the Virtual Ministerial called on UNESCO to deepen its international scientific cooperation by enhancing open science, providing scientific advice and other types of support.” states the UNESCO Letter of Appreciation.
The UNESCO online conference was attended by 210 representatives from 122 countries, including: 77 ministers of science and technology and the deputy ministers, commissioners of the EU and African Union and scientists from the World Health Organization (WHO).