მიხეილ ჩხენკელი: „COVID-19-ის პანდემიამ მთელს სამყაროს დაანახა, რომ ხელოვნება ახლა კიდევ უფრო გვაახლოებს, ვიდრე ოდესმე“
23.04.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ ონლაინ მინისტერიალში მონაწილეობა მიიღო, 132 ქვეყნის 206 წარმომადგენელს სიტყვით მიმართა და მათ საქართველოს ხელისუფლების მიერ გადადგმული ის ნაბიჯები გააცნო, რომლებიც სახლში დარჩენილთათვის კულტურული სერვისების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად გადაიდგა.
მინისტერიალის მთავარ მიზანს კულტურულ სექტორზე COVID-19-ის პანდემიის გავლენის შესახებ მსჯელობა და ამ მიმართულებით არსებული გამოწვევების დასაძლევად სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება წარმოადგენდა.
მინისტერიალი UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ გახსნა და კორონავირუსის პანდემიის მართვისას მიღებული ზომების შესახებ ისაუბრა, რამაც კულტურული ეკოსისტემის შესუსტება გამოიწვია. ამის შემდეგ სხვადასხვა ქვეყნის კულტურის მინისტრებმა ერთმანეთს ამ მიმართულებით საკუთარი ქვეყნების გამოცდილება გაუზიარეს.
მიხეილ ჩხენკელი: „მადლობას ვუხდი გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციას (UNESCO) და ქალბატონ ოდრი აზულაის კულტურის მინისტრების პირველი ვირტუალური შეხვედრის ორგანიზებისათვის. ვფიქრობ, იგი უაღრესად სასარგებლო იქნება თითოეული მონაწილე ქვეყნისათვის კულტურის სექტორში არსებული გამოწვევების დასაძლევად.
COVID-19-ის პანდემიამ მთელს სამყაროს დაანახა, რომ ხელოვნება ახლა კიდევ უფრო გვაახლოებს, ვიდრე ოდესმე. კულტურული ცხოვრების – თანამედროვე და პროგრესული საზოგადოების ერთ-ერთი საყრდენის – შესუსტების მიუხედავად, მჯერა, ერთობლივი ძალისხმევა, საერთაშორისო თანამშრომლობა, ინფორმაციისა და იდეების გაცვლა გადამწყვეტი იარაღია სტაბილურობის მისაღწევად.“
მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინიციატივით, მრავალფეროვანი და საინტერესო კულტურული აქტივობები ონლაინ რეჟიმში ხორციელდება. სამინისტროს სისტემაში შემავალი კულტურული ორგანიზაციები საზოგადოებას ონლაინ სპექტაკლებს, კინოჩვენებებს, კონცერტებსა და სხვა საინტერესო აქტივობებს სთავაზობენ.
კერძოდ, სამინისტროში შემავალმა 24 - მა სამხატვრო დაწესებულებამ წამოიწყო მასობრივი ონლაინ კამპანია: #Stayathome #cultureforyou გახანგრძლივდა 16-მდე ღია კონკურსის ჩატარების ვადა, რომლებიც კულტურული ორგანიზაციებისა და ინდივიდუალური მხატვრების მხარდაჭერას ისახავს მიზნად. კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ უზრუნველყო ძეგლების 3D ვერსიებისა და აღდგენილი კულტურული ადგილების ვიდეოკლიპების თავისუფალი წვდომა ინტერნეტში. გარდა ამისა, მინისტრის თქმით, არ შეჩერებულა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რეაბილიტაციის პროცესი (აღდგენა, კონსერვაცია, რეკონსტრუქცია). მიმდინარე წელს დაგეგმილია 60-მდე კულტურული მემკვიდრეობის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაფინანსება, მათ შორის, ფონდი „ქართუს“ მნიშვნელოვანი ფინანსური მხარდაჭერით.
მიხეილ ჩხენკელმა მინისტერიალის მონაწილეებს საქართველოს განხორციელებული ახალი პროექტი „ტელესკოლა“ გააცნო, რომელიც საზოგადოებრივ მაუწყებელთან თანამშრომლობით 30 მარტიდან დაიწყო და საშუალებას აძლევს ყველა მოსწავლეს, მოისმინონ საინტერესო გაკვეთილები ყველა საგანში, მათ შორის, სახვით და გამოყენებით ხელოვნებასა და მუსიკაში.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმასაც, რომ 27 მარტიდან (თეატრის საერთაშორისო დღე) შეიქმნა კულტურული ღონისძიებების ყოველკვირეული კალენდარი, რომელიც აქტიურად ზიარდება როგორც სამინისტროს, ასევე სახელოვნებო ორგანიზაციების ვებგვერდებსა და ოფიციალურ Facebook გვერდებზე. აღსანიშნავია, რომ ერთ ფოლკლორულ კონცერტს 50 000 ონლაინ მაყურებელი ჰყავდა. ქართული თეატრების ონლაინ სპექტაკლებმა კი დიდი ინტერესი გამოიწვია როგორც საქართველოში, ასევე მის საზღვრებს გარეთ.

Mikheil Chkhenkeli: "The COVID-19 pandemic has shown the world that art now brings us even closer than ever"
23.04.2020
The main purpose of the Ministerial was to discuss the impact of the COVID-19 pandemic on the cultural sector and to share the experiences of different countries to overcome the challenges in this regard.
The ministerial was opened by UNESCO Director-General - Audrey Azoulay, who spoke about the measures taken to manage the Coronavirus pandemic, leaving the cultural ecosystem in a weakened state.
Mikheil Chkhenkeli: “I would like to thank the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) and Ms. Audrey Azoulay for organizing the first virtual meeting of the Ministers of Culture. I think it will be extremely useful for each participating country to overcome the challenges in the cultural industry.
The pandemic of COVID-19 has shown the whole world that art now brings us even closer than ever before. Despite the weakening of cultural life - one of the pillars of modern and progressive society - I believe that joint efforts, international cooperation, exchange of information and ideas are crucial tools for achieving stability.”
The Minister noted that owing to the initiative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, a variety of interesting cultural activities are carried out online. The cultural organizations included in the Ministry’s network offer online performances, film screenings, concerts and other interesting activities to the general public.
Furthermore, 24 art institutions, which are the essential part of the Ministry have recently launched a massive online campaign: #Stayathome #cultureforyou, aimed at supporting cultural organizations and individual artists of Georgia. The National Agency for the Protection of Cultural Heritage has provided free access to 3D versions of monuments and numerous video clips of restored cultural sites on the Internet. In addition, the Minister stated the process of renovation of cultural heritage monuments (restoration, conservation, reconstruction) has not been suspended. This year, up to 60 cultural heritage renovation works are planned, thanks to the generous financial support of the Cartu Foundation.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli introduced the new project - Teleskola to the participants of the Ministerial, launched on March 30 in cooperation with the Public Broadcaster, allowing all students to listen to interesting lessons in all subjects, including fine arts and music.
The Minister also emphasized that since March 27 (International Theater Day) a weekly calendar of cultural events has been created. The activities are actively shared on the websites of the Ministry, as well as on the websites of official organizations and their respective official Facebook pages. Notably, one of the folk concerts had amassed 50,000 online viewers. Online performances of Georgian theaters have aroused great interest both in Georgia and abroad.