„Compendium of Cultural Policies & Trends“ საქართველოში ონლაინ რეჟიმში განხორციელებულ კულტურულ პროექტებს დადებითად აფასებს
27.04.2020
ევროპის საბჭოს მიერ დაარსებულმა ასოციაციამ  „Compendium of Cultural Policies & Trends“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და  სპორტის სამინისტროს მიერ ონლაინ რეჟიმში შეთავაზებული კულტურული ღონისძიებების შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა.
„კომპენდიუმის“ ანგარიშში პოზიტიურად არის შეფასებული განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სისტემაში შემავალი კულტურული ორგანიზაციების მიერ საზოგადოებისთვის, დისტაციურ რეჟიმში შეთავაზებული მრავალფეროვანი და  საინტერესო აქტივობები.
„მიუხედავად არსებული ვითარებისა, სამინისტრომ შეინარჩუნა და გაახანგრძლივა 16-მდე ღია კონკურსის ვადა, რომელიც მიზნად ისახავს კულტურული ორგანიზაციებისა და ინდივიდუალური ხელოვანების მხარდაჭერას“ - ნათქვამია სტატიაში.
ასოციაციის ვებგვერდზე ასევე აღნიშნულია, რომ საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფმა სახელოვნებო დაწესებულებებმა დაიწყეს მასობრივი ონლაინ კამპანია #დარჩისახლში #კულტურაშენთვის #stayathome #cultureforyou, რაც კულტურულ სერვისებზე დისტანციურ ხელმისაწვდომობას გულისხმობს. კამპანიას შეუერთდა სამინისტროში შემავალი 24 ორგანიზაცია (მუზეუმების, თეატრების, ანსამბლებისა და სხვა სახელოვნებო ორგანიზაციების ჩათვლით).
ანგარიშში ვრცლად არის წარმოდგენილი ინფორმაცია სამინისტროს მიერ შექმნილი კულტურული ღონისძიებების კალენდრის შესახებ, რომელიც აქტიურად ვრცელდება როგორც სამინისტროს, ასევე სახელოვნებო ორგანიზაციების სოციალური მედიის გვერდებზე ჰაშთაგით  #stayathome და #cultureforyou.  ხაზგასმულია, რომ ზემოხსენებულმა ინიციატივამ საზოგადოების  ინტერესი გამოიწვია, ერთ  ფოლკლორულ კონცერტს 50 000 ონლაინ მაყურებელი ჰყავდა. ქართული თეატრების ონლაინ სპექტაკლებმა კი მოწონება დაიმსახურა როგორც საქართველოში, ასევე მის საზღვრებს გარეთ.  წარმატებით ჩაიარა საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის ქართველი რეჟისორების ონლაინ კინოჩვენებებმა და    მწერალთა სახლის პროექტმა, რომელიც მწერლებთან გამართული შეხვედრების ჩანაწერების, მათი ნაშრომების ონლაინ განთავსებას გულისხმობდა.
ანგარიშში პოზიტიურად არის შეფასებული აქტივობები, რომლებიც აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში კულტურული მემკვიდრეობის მიმართულებით ჩატარდა:  მუზეუმების მიერ შეთავაზებული ვირტუალური ტურები ხელოვნების ნიმუშებისა და მუზეუმების შესახებ, მუზეუმების საგანმანათლებლო პროგრამები ონლაინ ფორმატში, ეროვნული მუზეუმის სატელევიზიო პროექტი „ექსპონატების მიერ მოყოლილი ისტორია“ და  ხელოვნების სასახლის პროგრამების ციკლი „საქართველოს ისტორია“; კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებზე 3D ვერსიით წვდომა და  აღდგენილი კულტურული ადგილების ვიდეორგოლები.
დოკუმენტში, ასევე, აღნიშნულია „კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რეაბილიტაციის შესახებ.  აქტიურად მიმდინარეობს 30-ზე მეტი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის რეაბილიტაციისთვის მოსამზადებელი პროცედურები. აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს, დაგეგმილია 60-მდე კულტურული მემკვიდრეობის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაფინანსება ამ დარგის უდიდესი დონორის ფონდ „ქართუს“ მიერ.
ანგარიშის მიხედვით, 30 მარტს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, პირველ არხთან თანამშრომლობით დაიწყო პროექტი „ტელე-სკოლა“. პროექტი საშუალებას აძლევს ყველა მოსწავლეს, ინტერნეტით სარგებლობის მიუხედავად, ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულ ყველა საგანში მოისმინონ საინტერესო გაკვეთილები, მათ შორის,  სახვით და გამოყენებით ხელოვნებასა და მუსიკაში.
Compendium of Cultural Policies and Trends in Europe ევროსაბჭოს კულტურის მმართველი კომიტეტის ინიციატივით დაარსდა და წარმოადგენს ელექტრონული ინფორმაციისა და მონიტორინგის ევროპულ პლატფორმას, რომელიც  ცდილობს კულტურის პოლიტიკის სტანდარტების შექმნასა და განახლებას, ცოდნის, სტატისტიკის, შედარებითი ანალიზისა და რესურსების მობილიზების უზრუნველყოფის გზით.
ევროპის საბჭო პლატფორმაზე  Compendium of Cultural Policies & Trends პერიოდულად აქვეყნებს ინფორმაციას თითოეული ქვეყნის კულტურის პოლიტიკის შესახებ.

“Compendium of Cultural Policies & Trends” positively evaluates online cultural projects implemented in Georgia
27.04.2020
The Compendium report positively assesses the diverse and interesting activities offered to the general public by the cultural organizations, existing within the network of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
"Despite the current situation, the Ministry has maintained and extended the application deadline for up to 16 open competitions aimed at supporting local cultural organizations and individual artists", states the article.
Also, according to the article, all art institutions under the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia have launched a mass online campaign #stayathome #cultureforyou, which provides remote access to cultural services for the general public. Notably, the campaign was joined by 24 organizations associated with the Ministry (including museums, theaters, ensembles and other art organizations).
Furthermore, the report provides a detailed information on the calendar of cultural events created by the Ministry, actively disseminated on the social media pages of both the Ministry and various art organizations with the following hashtag: #stayathome and #cultureforyou. It is emphasized that the above initiative has aroused public interest, even amassing 50,000 online viewers for one of the folk concerts at times. Online performances of Georgian theaters have been well received both in Georgia and abroad. The online film screenings, organized by the Georgian National Film Center, and the Writers House project, was also a swift success.
Moreover, the article also positively evaluates all the activities carried out within the scope of Georgian cultural heritage, particularly: virtual tours offer by the museums, various cognitive programs provided in an online format, “History as told by the Exhibits” TV project by the National Museum, 3D access to the cultural heritage museums, provided by the National Agency for the Protection of Cultural Heritage and so forth.
The document also mentions the planned renovation of cultural heritage monuments within the framework of the State Program for the Protection of Cultural Heritage. Preparatory procedures for the renovation of more than 30 cultural heritage sites are already underway. This year, up to 60 cultural heritage sites are to be renovated, thanks to the largest donor in this field – Cartu Foundation.
According to the report, on March 30, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, in cooperation with the First Channel, launched the project Teleskola. The project allows all students, regardless of whether they have access to the Internet, to gain access to interesting and cognitive lessons across all subjects, including fine arts and music.
The Compendium of Cultural Policies and Trends in Europe was initiated by the Council of Europe's Governing Committee on Culture and is an European platform for electronic information and monitoring that seeks to create and update cultural policy standards by providing knowledge, statistics, comparative analysis and resource mobilization.
The Council of Europe's platform, Compendium of Cultural Policies & Trends, periodically publishes information on each country's culture policy.