UNESCO-ს „მონაწილეობის პროგრამა” 2020-2021
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, იუნესკოს საქმეთა ეროვნულ კომისიასთან თანამშრომლობით, მსურველებს სთავაზობს წარმოადგინონ საპროექტო განაცხადები იუნესკოს 2020-2021 წლების „მონაწილეობის პროგრამის” ფარგლებში დაფინანსების მოსაპოვებლად.
გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაცია UNESCO აგრძელებს წევრ ქვეყნებთან თანამშრომლობას როგორც პრიორიტეტული მიმართულებების, ისე მნიშვნელოვანი პროგრამების ფარგლებში. „მონაწილეობის პროგრამა” არის იუნესკოს მხრიდან წევრი სახელმწიფოების მხარდაჭერის ერთ-ერთი საშუალება, რომლის მეშვეობითაც, ორ წელიწადში ერთხელ, წევრ სახელმწიფოებს  შეუძლიათ განახორციელონ პროექტები ორგანიზაციის მიერ დასახული პრიორიტეტების/სტრატეგიული მიზნების შესაბამისად. ინფორმაცია ორგანიზაციის  პრიორიტეტების/სტრატეგიული მიზნების შესახებ მოცემულია  დოკუმენტში 40 C/5 ბმულზე https://unesdoc.unesco.org
(23-ე გვერდიდან).
პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია ყველა დაინტერესებულ ორგანიზაციას, რომელსაც სურს განახორციელოს პროექტი იუნესკოს პრიორიტეტული მიმართულებების გათვალისწინებით. სასურველია პროექტი, პრიორიტეტულ მიმართულებებთან ერთად, ითვალისწინებდეს იუნესკოს გლობალურ პრიორიტეტს - გენდერულ საკითხს და აქცენტს აკეთებდეს გოგონებისა და ქალების ჩართულობაზე. „მონაწილეობის პროგრამის“ პრიორიტეტული მიმართულებებია: განათლება, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები, სოციალური მეცნიერება და მეცნიერება ადამიანების შესახებ, კულტურა, კომუნიკაცია და ინფორმაცია; თითოეული პროექტისთვის განსაზღვრულია ბიუჯეტი 26,000 აშშ დოლარის ოდენობით.
დაინტერესებულმა ორგანიზაციებმა 2020 წლის 10 ივნისამდე საქართველოს იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომისიის სამდივნოს, ელექტრონულ მისამართზე unesco@mfa.gov.ge, უნდა გააგზავნონ შემდეგი დოკუმენტაცია:
• პროექტის მოკლე ანოტაცია ქართულ ენაზე (მაქსიმუმ 1 გვ.);
• შევსებული სააპლიკაციო განაცხადი ინგლისურ ენაზე (იხ. სააპლიკაციო ფორმა და ინფორმაცია პროექტის სტანდარტის შესახებ (“Benchmarks”);
• დოკუმენტაციას უნდა დაერთოს განმცხადებელი ორგანიზაციის  ოფიციალური მიმართვა საქართველოს იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომისიის სახელზე.
• პროექტის განხილვისას ყურადღება მიექცევა შესაბამისი დარგობრივი სახელმწიფო უწყების სარეკომენდაციო წერილს.
პროექტების პირველად შერჩევას იუნესკოს ეროვნული კომისია აწარმოებს, ხოლო შერჩეული პროექტების დაფინანსებაზე საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს UNESCO-ს სათაო ოფისი (ქ. პარიზი).
UNESCO (გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაცია)  1945 წლის 16 ნოემბერს დაარსდა და მისი ძირითადი მიზანია მსოფლიოში მშვიდობისა და უსაფრთხოების დამკვიდრება ქვეყნებს შორის განათლების, სოციალური და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, კულტურისა და კომუნიკაციის სფეროებში თანამშრომლობის გზით; ხელსაყრელი პირობების შექმნა ცივილიზაციათა, კულტურათა და ხალხთა შორის დიალოგისათვის, რომელიც დაფუძნებული იქნება ზოგადი ფასეულობების პატივისცემაზე.
საქართველო UNESCO-ს სრულუფლებიანი წევრი 1992 წლის 7 ოქტომბერს გახდა. ამავე წელს შეიქმნა იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომისია და სამდივნო, რომელიც საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ბაზაზე ფუნქციონირებს. კომისიას ევალება UNESCO-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის კოორდინაცია. მრავალწლიანი თანამშრომლობის მანძილზე, საქართველოში UNESCO-ს დაფინანსებით არაერთი პროექტი განხორციელდა, საქართველომ მონაწილეობა მიიღო და დღემდე მონაწილეობს ორგანიზაციის არჩევით ორგანოებში და ითვალისწინებს UNESCO-ს რეკომენდაციებს. 2018-2019 წლების განმავლობაში, UNESCO-ს მიერ დაფინანსებული და საქართველოში განხორციელებული პროექტების საერთო თანხამ შეადგინა 70.000  აშშ დოლარი.

UNESCO ‘Participation Program’ 2020-2021
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) continues to work with its member states for the further development of priority areas and important programs. The Participation Program is one of the tools for UNESCO to support the member states. The program is an instrument through which Member States can implement projects once every two years, in line with the priorities / strategic goals set by the organization. Information about the organization's priorities / strategic goals is listen in the document 40 C / 5: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000367155
(From page 23).
Organizations interested in the above, should send the following documents to the e-mail address of the Secretariat of the Georgian National Commission for UNESCO: unesco@mfa.gov.ge, by June 10, 2020:
-          Short project abstract in Georgian language (maximum 1 page);
-          Completed application form in English (for application form and project standard information, please click the link Benchmarks.
-          The documents must be accompanied by an official application from the applicant organization on behalf of the Georgian National Commission for UNESCO.
-          During the process of project evaluation, attention will be paid to the letter of recommendation of the relevant sectoral state agency.
The first selection of projects will be made by the UNESCO National Commission, and the final decision on the funding will be made by the UNESCO Head Office in Paris.
UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) was founded on November 16, 1945, and its main goal is to establish peace and security in the world through cooperation between countries in the fields of education, social and natural sciences, culture and communication; Creating favorable conditions for dialogue between civilizations, cultures and peoples based on respect for general values.
Georgia became a full member of UNESCO on October 7, 1992. In the same year, the National Commission for UNESCO and the Secretariat of the Ministry of Foreign Affairs of Georgia were established. The commission is responsible for coordinating cooperation between UNESCO and Georgia. During the many years of cooperation, several UNESCO-funded projects have been implemented in Georgia, Georgia has participated and still does in the organization's elected bodies and considers the recommendations provided. During 2018-2019, the total amount of projects funded by UNESCO and implemented in Georgia amounted to 70,000 USD.