„კულტურის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში გამოცხადებული საკონკურსო განაცხადების მიღების ვადა გახანგრძლივდა
30.04.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, ქვეყანაში შექმნილი ვითარების გათვალისწინებითა და ბენეფიციართა ინტერესებიდან გამომდინარე, „კულტურის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში გამოცხადებულ კონკურსებზე, განაცხადების მიღების დასრულების ვადად განისაზღვრა 2020 წლის 1 ივნისის 18:00 საათი; ხოლო კონკურსის ფარგლებში წარმოსადგენი პროექტების დაწყების თარიღად   განისაზღვრა 2020 წლის 15 ივლისი.
იმ პირებს, რომლებსაც უკვე შემოტანილი აქვთ საკონკურსო განაცხადები, შესაძლებლობა ეძლევათ, 2020 წლის 1 ივნისამდე წარმოადგინონ  ახალი საკონკურსო განაცხადი  შესაბამისი ფორმით.
1 ივნისის ჩათვლით მსურველებს „კულტურის ხელშეწყობის პროგრამით“ გამოცხადებული კონკურსების ფარგლებში საკონკურსო განაცხადებისა და სხვა საკონკურსო დოკუმენტაციის გაგზავნა შეუძლიათ ელექტრონულად, მისამართზე: culturesupport@mes.gov.ge;
იხილეთ კონკურსების ჩამონათვალი:
1. „ახალი ქართული წიგნი“ – საგამომცემლო სექტორის ხელშეწყობა;
2. პროფესიული თეატრების შემოქმედებითი საქმიანობის ხელშეწყობა;
3. თანამედროვე სახვითი ხელოვნების ხელშეწყობა და პოპულარიზაცია თბილისსა და რეგიონებში;
4. სახვითი ხელოვნების სფეროში წიგნი-ალბომების გამოცემის ხელშეწყობა;
5. „ხელოვნება განათლებისთვის" მცირე გრანტები სახელოვნებო განათლებაში;
6. ეთნიკურ უმცირესობათა თვითმყოფადობის შენარჩუნების მიზნით შემოქმედებითი საქმიანობის ხელშეწყობა;
7. „უსაზღვრო შესაძლებლობები "- კულტურულ ღონისძიებებში შშმ პირთა მონაწილეობა;
8. მაღალმთიანი რეგიონებისთვის კულტურული ცხოვრების ხელმისაწვდომობა;
9. „ხელოვნება გამყოფი ხაზების გარეშე" - დევნილთა კომპაქტურ დასახლებებში და რეგიონებში სახელოვნებო განათლების ხელმისაწვდომობა.
საკონკურსო განაცხადების განხილვისას, კომისია იხელმძღვანელებს ქვეყანაში არსებული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობით, ასევე ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციებით.
საკონკურსო კომისიის მიერ უპირატესობა მიენიჭება იმ პროექტებს, რომელებიც პასუხობენ პანდემიასთან დაკავშირებით საქართველოში და ზოგადად მსოფლიოში შექმნილ ვითარებასა და დადგენილ შეზღუდვებს და ითვალისწინებენ ინოვაციურ მიდგომებს (მათ შორის ცალკეული პროექტების დისტანციური საშუალებებით განხორცილების შესაძლებლობას, ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენებას და სხვ.).

The application deadline for the “Culture Promotion Program “ has been extended
Owing to the decision of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, in order to prevent the spread of coronavirus, the deadline for receiving applications for the Culture Promotion Program was set to 18:00, June 1, 2020. The decision was based on the ongoing situation in the country, in conjunction with taking the interest of beneficiaries into account. Moreover, the project submission date within the scope of the project, was established for July 15, 2020.
Individuals who have already submitted a bidding application are given the opportunity to submit a new bidding application or an updated one in the appropriate form by June 1, 2020.
Applicants can send their electronic applications and any other relevant tender documents to the following email address: culturesupport@mes.gov.ge;
See the list of competitions:
1. “New Georgian Book" - Promotion of the publishing sector;
2. Promoting the creative activities of professional theaters;
3. Promoting and popularizing contemporary fine arts in Tbilisi and the regions across Georgia;
4. Promoting the publication of book-albums in fine arts;
5. "Art for Education" small grants in art education;
6. Promoting creative activities in order to preserve the identity of ethnic minorities;
7. "Infinite Opportunities" - participation of individuals with disabilities in cultural events;
8. Access to cultural life for highland regions;
9. "Art without dividing lines" - Access to art education in compact IDP settlements and regions.
During the bid evaluation, the specially appointed commission will be guided by the epidemiological situation in the country, as well as the recommendations provided by the World Health Organization, the Ministry of IDPs from the Occupied Territories of Georgia, the Ministry of Labor, Health and Social Affairs and the National Center for Disease Control and Public Health.
The Commission will give preference to projects that respond to the pandemic in Georgia and the world situation in general and the established limitations and provide innovative approaches (including the ability to implement individual projects remotely, the use of digital technologies, and etc.).