საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო იულიხის კვლევით ცენტრთან (FZJ) თანამშრომლობის არეალს აფართოებს
01.05.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და იულიხის კვლევით ცენტრს (FZJ) შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც, საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმის „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდი“ (GGSB) ფარგლებში, საქართველოსა და გერმანიას შორის გრძელვადიანი თანამშრომლობის განვითარებას ითვალისწინებს. მემორანდუმს ხელი მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, იულიხის კვლევითი ცენტრის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარემ ვოლფგანგ მარქუარდტმა და დირექტორმა ჰანს შტროერმა მოაწერეს.
აღნიშნული მემორანდუმის საფუძველზე საქართველოს უნივერსიტეტების კონსორციუმს „ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდი“ (GGSB), რომელსაც იულიხის კვლევით ცენტრთან (FZJ) რამდენიმეწლიანი თანამშრომლობა აკავშირებს, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) შეუერთდა.
მემორანდუმის ფარგლებში გათვალისწინებულია ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა (KIU) და იულიხის კვლევითი ცენტრის ინსტიტუტებს შორის სასწავლო-სამეცნიერო კავშირების დამყარება. თანამშრომლობა დაგეგმილია სუპერკომპიუტინგის, მონაცემთა ანალიზისა და მანქანური სწავლების მიმართულებით. KIU ადრონული თერაპიის ცენტრი თანამშრომლობაში ჩაერთვება ბიოსამედიცინო, გამოყენებითი და სამედიცინო-ტექნიკური კვლევების მიმართულებით.
ურთიერთგაგების მემორანდუმის ფარგლებში გაგრძელდება თანამშრომლობა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორ ლაბორატორიასთან: SMART|AtmoSim_lab და SMART|EDM_lab, რომელთა სამეცნიერო კვლევის არეალი გაფართოვდება. დაგეგმილია ახალი ლაბორატორიის SMART|BioMedImage_lab დაარსება, რომელიც იმუშავებს სამედიცინო ტექნოლოგიების მიმართულებით.
იულიხის კვლევით ცენტრთან თანამშომლობის განახლებული მემორანდუმი, გარდა გერმანულ-ქართული საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებისა, ითვალისწინებს ყველა საფეხურის სტუდენტებისთვის საგანმანათლებლო გაცვლითი პროგრამების განხორციელებას, სემინარების, საზაფხულო სკოლებისა და საგანმანათლებლო კვირეულების ჩატარებას, აგრეთვე, მოსწავლეთათვის ვორქშოპების ორგანიზებას.

Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia expands cooperation with Julich Research Center (FZJ)
01.05.2020
A memorandum of understanding was signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and Julich Research Center (FZJ), envisaging the development of long-term cooperation between Georgia and Germany within the Georgian-German Scientific Bridge (GGSB). The memorandum was signed by Minister Mikheil Chkhenkeli, the Center’s Chairman of Board of Directors - Wolfgang Marquardt and the Director - Hans Ströer.
Based on the memorandum, Kutaisi International University (KIU), after collaborating with the Julich Research Center for several years, has joined the consortium of Georgian universities - “Georgian-German Scientific Bridge” (GGSB),
Additionally, within the scope of the above-mentioned memorandum, it is foreseen to establish educational-scientific ties between the institutions of Kutaisi International University (KIU) and Julich Research Center. Cooperation is planned in the areas of supercomputing, data analysis and machine learning. Moreover, KIU Hadron Therapy Center will be involved in biomedical, applied and medical-technical research.
Furthermore, the cooperation with two laboratories: SMART | AtmoSim_lab and SMART | EDM_lab of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University will continue. The pipeline also extends to establishing a new laboratory: SMART | BioMedImage_lab, which will be used in the field of medical technologies.
The renewed Memorandum of Understanding with Julich Research Center, in addition to deepening cooperation between German and Georgian educational institutions, entails the implementation of educational exchange programs for students of all levels, in conjunction with organizing seminars, summer schools, educational weeks, as well as workshops for students and various cognitive events.