კორპორაცია Microsoft-ის განათლების მიმართულების ვიცეპრეზიდენტი: „ჩვენ შთაგონებული ვართ იმ უზარმაზარი ძალისხმევითა და სიმტკიცით, რომელიც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ COVID-19-ის კრიზისის საპასუხოდ სისტემის ადაპტაციის დროს გამოავლინა“
06.05.2020
კორპორაცია Microsoft-ის განათლების მიმართულების ვიცეპრეზიდენტმა ენტონი სალსიტომ COVID-19-ის კრიზისის პირობებში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ დისტანციური სწავლების ხელშეწყობის მიზნით გატარებულ ღონისძიებებს მაღალი შეაფასება მისცა:
„ჩვენ შთაგონებული ვართ იმ უზარმაზარი ძალისხმევითა და სიმტკიცით, რომელიც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ COVID-19-ის კრიზისის საპასუხოდ სისტემის ადაპტაციის დროს გამოავლინა. სწორედ ეს ნაბიჯები დაეხმარა მოსწავლეებს, მიუხედავად არსებული გამოწვევებისა, სწავლის შეუფერხებლად გაგრძელებაში.
OECD-მა საქართველო აღიარა, როგორც წამყვანი ქვეყანა ამ მიმართულებით. სწორედ ამიტომ გვსურდა, შესაძლებლობა მიგვეცა სხვა ქვეყნების წარმომადგენლებისთვის, უფრო მეტი გაეგოთ საქართველოს მიდგომებისა და განვლილი გზის შესახებ.
ჩვენ ვამაყობთ, რომ მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი ვირტუალური განათლების ტრანსფორმაციის პირველ სამიტს შემოუერთდა და განათლების სექტორში მოღვაწე 300-ზე მეტ ლიდერს თავისი გამოცდილება გაუზიარა“.
სამიტში მონაწილეობა ასევე მიიღეს ავსტრიისა და ეკვადორის განათლების მინისტრებმა, კორპორაცია Microsoft-ის, გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციისა (UNESCO) და ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OECD) წარმომადგენლებმა.
აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (OECD) 2020 წლის ანგარიშში, რომელიც COVID-19-ის პანდემიით განათლების სფეროში შექმნილი გამოწვევების დასაძლევად გამოაქვეყნა, 98 ქვეყნას შორის საქართველოს მთავრობის მიერ განათლების მიღების უწყვეტი პროცესის უზრუნველსაყოფად გადადგმული ნაბიჯები ერთ-ერთ საუკეთესო ნიმუშად შეაფასა. Microsoft-ის მიერ ორგანიზებულ სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა OECD-ის განათლების დირექტორატის ხელმძღვანელს ანდრეას შლაიხერს, მაღალი შეფასებისათვის დიდი მადლობა გადაუხადა.

Vice President of Education at Microsoft Corporation: "We are inspired by the tremendous effort and resilience of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia in responding to the COVID-19 crisis in adapting the system
06.05.2020
"We are inspired by the tremendous effort and resilience of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia in responding to the COVID-19 crisis in adapting the system. It was these steps that helped the students, despite the challenges they faced, to continue their studies without any interruption”.
The OECD recognized Georgia as a leading country in this direction. That is why we wanted to give the opportunity to the representatives of other countries to learn more about Georgia's approaches and efforts taken by the authorities.
We are proud that Minister Mikheil Chkhenkeli has joined the first Virtual Education Transformation Summit and shared his experience with more than 300 leaders in the education sector. ”
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mikheil Chkhenkeli, participated in the first summit on the transformation of virtual education organized by the Microsoft Corporation, addressed the public and introduced them to the challenges facing the Georgian education system and ways to tackle them amidst the COVID-19 pandemic.
The summit was also attended by the Ministers of Education of Austria and Ecuador, representatives of Microsoft Corporation, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) and the International Organization for Economic Development and Cooperation (OECD).
The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), has released a report on tackling the educational challenges in 2020 caused by COVID-19 pandemic. Study examined practices from 98 countries. The steps taken by the Georgian government to ensure a continuous education process are one of the best examples. Additionally, during his speech at the Microsoft-organized summit, Mikheil Chkhenkel thanked Andreas Schleicher, head of the OECD's education directorate, for the high praise.