მიხეილ ჩხენკელი: „ზოგადი განათლების სისტემაში დანერგილი დისტანციური სწავლების შედეგების გათვალისწინებით აკადემიური წელი არ გამოცხადდება“
მთავრობის მეთაურის დავალების შესაბამისად, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა განათლების სფეროს ყველა მიმართულებით ანტიკრიზისული გეგმა წარადგინა. პრეზენტაციის ფარგლებში, მინისტრმა სამინისტროს მიერ კორონავირუსთან ბრძოლის პროცესში ზოგადი, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე, არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის კონკრეტულ გზებზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ზოგადი განათლების სისტემაში დანერგილი დისტანციური სწავლების შედეგების გათვალისწინებით შეგვიძლია ხაზგასმით ვთქვათ, რომ აკადემიური წელი არ გამოცხადდება, ეს სემესტრი შედგა! ეს არის მთელი ჩვენი საგანმანათლებლო სფეროს დიდი დამსახურება. დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო მასწავლებლებს და პროფესორებს იმ ნამდვილი გმირობისთვის, რომელიც მათ ჩაიდინეს. ჩვენს სახელოვან ექიმებთან ერთად ისინი ნამდვილად ფრონტის წინა ხაზზე იდგნენ“.
ამ დროისთვის სკოლებში წარმატებით მიმდინარეობს დისტანციური მეთოდებით სწავლება, რომელიც სამინისტრომ, Covid-19-ის პრევენციისა და განათლების უწყვეტობის უზრუნველყოფის მიზნით დანერგა. მიღწეული შედეგებიდან გამომდინარე, 2019-2020 სასწავლო წლის, გაზაფხულის სემესტრის, აკადემიურად გამოცხადება არ იგეგმება.
გეგმის წარდგენისას,მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ საქართველოს განათლების სისტემაში დისტანციური სწავლების დანერგვამ საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან მაღალი შეფასება დაიმსახურა. კერძოდ,ეკონომიკის განვითარებისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OECD) ჩარჩო დოკუმენტში Covid-19-ით შექმნილი გამოწვევების დაძლევის კუთხით, საქართველოში განათლების მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები ერთ-ერთ საუკეთესო ნიმუშად დასახელდა. შექმნილი გამოწვევების დასაძლევად საქართველოს მთავრობის მიერ განათლების სფეროში გატარებულ ღონისძიებებს ასევე მაღალი შეფასება მისცა გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს წარმომადგენლობამაც (UNICEF).
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ სკოლებს დისტანციური სწავლების სხვადასხვა ალტერნატიული საშუალება შესთავაზა, მათ შორის, Microsoft Teams-ის პროგრამა, ონლაინ სწავლების ქართული პლატფორმა FeedcEdu და პროექტი „ტელესკოლა“. მინისტრმა დისტანციური სწავლების თითოეული მეთოდი განიხილა და აღნიშნა, რომ სამინისტროს დაქვემდებარებაში მყოფი სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის (EMIS) დახმარებით „ახალი სკოლის მოდელის“ ფარგლებში შეიქმნა Microsoft Office 365-ის 600 ათასი სამომხმარებლო ანგარიში საჯარო სკოლების მოსწავლეების, მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებისთვის. ამასთან, Microsoft Teams-ის პროგრამაში შეიქმნა ვირტუალური საკლასო ოთახი, სადაც ყველა სკოლის ნებისმიერი საფეხურის მოსწავლეს აქვს შესაძლებლობა თანაკლასელებთან ერთად ჩართული იყოს სასწავლო პროცესში.
აღსანიშნავია, რომ ონლაინ სწავლების უკეთ წარმართვისთვის სამინისტროს მხარდაჭერით, Microsoft Teams-ის ქართულად თარგმანზე მიმდინარეობს მუშაობა. ამასთან, სკოლებში მიმდინარეობს „Minecraft Education Edition“-ის საპილოტე პროგრამის დანერგვა.
რაც შეეხება ონლაინ სწავლების ქართულ პლატფორმას FeedcEdu, მინისტრის თქმით, აღნიშნული პროგრამა გამართულად მუშაობს ნებისმიერ სმარტფონზე და მისი გამოყენებისას საჭირო არ არის მაღალი სიჩქარის ინტერნეტი. პლატფორმა იძლევა დავალებების გაზიარების, დოკუმენტების ატვირთვა/ჩამოტვირთვის, ჯგუფური მეცადინეობის წარმართვის შესაძლებლობას და მისი გამოყენება მარტივია როგორც პედაგოგისთვის, ასევე მოსწავლისა და მშობლისთვის.
დისტანციური სწავლების კიდევ ერთი უმნიშვნელოვანესი პროექტი „ტელესკოლა“ კი სამინისტრომ პირველ არხთან ერთად 30 მარტიდან დაიწყო. პროექტზე საუბრისას მინისტრმა აღნიშნა, რომ „ტელესკოლის“ განხორციელებით საქართველოს განათლების სისტემამ დისტანციური სწავლების საყოველთაო ხელმისაწვდომობაზე იზრუნა. მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა, რომ ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ ტელე-გაკვეთილებს ატარებენ სხვადასხვა საგნის გამოცდილი პედაგოგები, ხოლო გაკვეთილების დაგეგმვისას მაქსიმალურად გათვალისწინებულია სსსმ მოსწავლეთა ინტერესები. ამასთან, „ტელესკოლას“ 13 აპრილიდან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეებისთვის სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე მათემატიკის, ბუნების, ბიოლოგიის, ასევე სომხურისა და აზერბაიჯანულის, როგორც მშობლიური ენების, ტელე-გაკვეთილები დაემატა.

Mikheil Chkhenkeli: "Academic year will not be announced considering the results of distance learning introduced in the general education system"
Mikheil Chkhenkeli: “Considering the results of distance learning introduced in the general education system, we can emphasize that the academic year will not be announced, this semester has taken place successfully! This is a great achievement of our entire educational community. I would like to thank the teachers and professors for the real heroism they have committed. Together with our famous doctors, they were really in the vanguard of the battle”.
At the moment, schools are successfully teaching by using various remote methods, which the Ministry successfully introduced to ensure the further spread of Covid-19 and the continuity of education. Based on the results achieved, there is no plan to announce the annul 2019-2020 Spring Semester.
In presenting the plan, the Minister stressed the fact that the introduction of distance learning in the Georgian education system has been highly praised by international organizations. In particular, the framework document of the International Organization for Economic Development and Cooperation (OECD) on overcoming the challenges posed by Covid-19, named Georgia as one of the best examples in implementing various measures in the field of education. Additionally, United Nations Children's Fund (UNICEF) also praised the measures taken by the Georgian government.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports has offered schools various alternatives of distance learning, including the Microsoft Teams program, the Georgian online learning platform FeedcEdu, and the TV School project. The Minister discussed each of the distance learning methods and noted that with the help of the Ministry's LEPL Education Management Information System (EMIS), 600,000 Microsoft Office 365 user accounts were created for public school students, teachers, and faculty members. Moreover, virtual classrooms were created in Microsoft Teams, where every student at every level can actively engage in the learning process with their peers.
It is noteworthy, to further facilitate the online learning, the ministry is working on the Georgian translation of Microsoft Teams software. At the same time, the pilot program of "Minecraft Education Edition" is being introduced at schools.
As for the Georgian online learning platform - FeedcEdu, the Minister stated, the program works well on any smartphone and does not require high-speed internet connection. The platform provides the ability to share tasks, upload or download documents, conduct group lessons with a sleek user interface.
Another important project of distance learning "TV School” was launched by the Ministry together with the First Channel on March 30. According to the Minister, with the implementation of “TV School” the Georgian education system has taken care of the universal access to distance learning. Mikheil Chkhenkeli emphasized, the airtime covers all subjects at all levels. TV lessons are conducted by experienced teachers of various subjects. Undoubtedly, the interest of students with special educational needs is also considered in the initial planning of live lessons. Additionally, all transmissions are provided by a gesture translator. Moreover, from April 13, TV lessons in Mathematics, Natural Science, and Biology, were added for ethnic minorities in Armenian and Azerbaijani languages, in conjunction with adding Armenian and Azerbaijani language lessons.