საერთაშორისო პარტნიორების შეფასება: პანდემიის პერიოდში განათლების სისტემის წინაშე მდგარი გამოწვევები საქართველომ წარმატებით დაძლია
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ COVID-19-ის კრიზისის პირობებში დისტანციური სწავლების ხელშეწყობის მიზნით გატარებულ ღონისძიებებს მაღალი შეფასება მისცეს კორპორაცია Microsoft-მა და ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციამ(OECD).
კორპორაცია Microsoft-ის განათლების მიმართულების ვიცეპრეზიდენტის, ენტონი სალსიტოს თქმით, საქართველოს განათლების სამინისტრომ ონლაინ-განათლებაზე გადასვლა კარგი შედეგებით მოახერხა.
ენტონი სალსიტო: „კრიზისმა კიდევ ერთხელ დაგვანახა როგორ ეფექტიანად იყენებს საქართველო ციფრული სწავლების ინსტრუმენტებს. მინისტრი ჩხენკელის სტრატეგია კრიზისის ჟამს განსაკუთრებით მომწონს, რადგან მრავლისმომცველია. მაგალითად, საზოგადოებრივი არხის გამოყენება, რომ განათლება შორეულ რაიონებშიც ხელმისაწვდომი იყოს. სამინისტრო სწორ აქცენტს აკეთებს მოსწავლეთა უნარების განვითარებაზე, იმისთვის რომ მათ საკუთარი თავი იპოვონ 21-ე საუკუნის გამოწვევების წინაშე. კორპორაცია Microsoft-ი ყოველთვის მოხარული იქნება დაეხმაროს სამინისტროს.“
ენტონი სალსიტოს განცხადებით, კორპორაცია განაგრძობს თანამშრომლობას სამინისტროსთან და მასთან ერთად ბევრი სხვა პროექტის განხორციელება სურს. Microsoft-ის განათლების მიმართულების ვიცე-პრეზიდენტის თქმით, OECD-მა საქართველო აღიარა, როგორც წამყვანი ქვეყანა დისტანციური სწავლების მიმართულებით. სწორედ ამიტომ, მნიშვნელოვანია სხვა ქვეყნებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, უფრო მეტი გაიგონ საქართველოს მიდგომებისა და განვლილი გზის შესახებ.
OECD-ის განათლების დირექტორატის ხელმძღვანელმა ანდრეას შლაიხერმა კი საქართველო და ფინეთი დისტანციური სწავლების წარმატებით დანერგვის თვალსაზრისით ლიდერ ქვეყნებად დაასახელა. მან საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ COVID-19-ის კრიზისის პერიოდში დისტანციური სწავლების გაძლიერების მიმართულებით განხორციელებული პროექტები საუკეთესო ნიმუშად შეაფასა.
ანდრეას შლაიხერი: „საქართველო ნამდვილად შთამბეჭდავი მაგალითია დისტანციური სწავლების დანერგვის თვალსაზრისით. იგი შესანიშნავი ნიმუშია მრავალი სხვა ქვეყნისთვის. საქართველო ის ქვეყანაა, სადაც საჯარო პოლიტიკა ყოველთვის წინ უსწრებს პანდემიას. მან ძალიან სწრაფად მოახდინა კრიზისზე რეაგირება“.
ანდრეას შლაიხერის შეფასებით, სამინისტრომ მყისიერად შეძლო მასწავლებლებისა და განათლებაში ჩართული ყველა პირის მობილიზება, რამაც სასწავლო პროცესის უწყვეტობა და მოსწავლეებისა და მასწავლებლების ჯანმრთელობის დაცვა განაპირობა. სამინისტრომ მოახერხა ისიც, რომ განათლება ხელმისაწვდომი გახადა საქართველოს ყველა რეგიონის მოსწავლეებისთვის. მან გონივრული არჩევანი უწოდა სამინისტროს მიერ ელექტრონულ სწავლებაში დანერგილ ტექნოლოგიებსა და ტელევიზიის რესურსის გამოყენებას, რამაც განათლების წვდომის არეალი გააფართოვა. მისი შეფასებით, სწორედ ტექნოლოგიურმა მრავალფეროვნებამ განსაზღვრა თითოეული მოსწავლის აკადემიური მიღწევები.
ანდრეას შლაიხერმა აღნიშნა, რომ დისტანციური სწავლების წარმართვის პროცესში ქართველმა მასწავლებლებმა მაღალი პროფესიონალიზმი გამოავლინეს და ეს დიდი ინვესტიციაა არა მარტო კრიზისის დროს, არამედ გრძელვადიან პერსპექტივაში. OECD-ის განათლების დირექტორატის ხელმძღვანელის შეფასებით, წარმატების მნიშვნელოვან ელემენტებს შორის დიდი ადგილი უჭირავს სამინისტროს მხრიდან საზოგადოებასთან რეგულარულ და სწორ კომუნიკაციას.
მისივე თქმით, საქართველო ტექნოლოგიების გამოყენებით მომავალში კონსტრუქციული სისტემის შემუშავებას აპირებს, რათა სასწავლო პროცესი უფრო სახალისო და კოლაბორაციული გახადოს. შედეგად, განათლების სისტემა უფრო ეფექტიანი იქნება, სადაც მოსწავლეები და მასწავლებლები ცოდნის უკეთესად მიღებასა და გაცემას შეძლებენ.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა კორპორაცია Microsoft-ის მიერ ორგანიზებულ ვირტუალური განათლების ტრანსფორმაციის პირველ სამიტში მიიღო მონაწილეობა, სადაც UNESCO-ს, OECD-ს წარმომადგენლებსა და განათლების სექტორში მოღვაწე 300-ზე მეტ ლიდერს COVID-19-ის პანდემიის ფონზე საქართველოს განათლების სისტემის წინაშე არსებული გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები გააცნო
აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკური განვითარებისა და თანამშრომლობის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (OECD) 2020 წლის ანგარიშში, რომელიც COVID-19-ის პანდემიით განათლების სფეროში შექმნილი გამოწვევების დასაძლევად გამოაქვეყნა, 98 ქვეყანას შორის საქართველოს მთავრობის მიერ განათლების მიღების უწყვეტი პროცესის უზრუნველსაყოფად გადადგმული ნაბიჯები ერთ-ერთ საუკეთესო ნიმუშად შეაფასა.

Assessment of International Partners: Georgia has successfully overcome the challenges facing the education system during the pandemic
Microsoft Corporation and the International Organization for Economic Development and Cooperation (OECD) praised the measures taken by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia to promote distance learning amidst the COVID-19 crisis.
According to Anthony Salcito, Vice President of Education at Microsoft Corporation, the Ministry has managed to transition to online education with exceptional results.
Anthony Salcito: "The crisis has once again shown us how effectively Georgia uses its digital learning tools. I especially commend Minister Chkhenkeli’s response and his strategy, as it is broad at its core. For example, the use of public channel to make education available in remote areas. Also, the Ministry smartly focuses on developing students’ skills to find themselves facing the challenges of the 21st century. Microsoft will always be happy to help the Ministry in this regard.”
According to Anthony Salcito, Microsoft continues to cooperate with the ministry and desires to implement more projects in the future. According to the Vice President of Microsoft Education, the OECD has recognized Georgia as a leading country in the field of distance learning. That is precisely why it is important for other countries to have the opportunity to learn more about Georgia's approach.
Andreas Schleicher, head of the OECD's education directorate, described Georgia and Finland as leading countries in terms of successfully implementing the distance learning measures. He assessed the projects implemented by the Ministry of Education of Georgia to strengthen the component of distance learning as one of the best.
Andreas Schleicher: “Georgia is a tremendously impressive example with regards to the introduction of distance learning. It is also an excellent case for many other countries to follow. Georgia is a country where public policy is always ahead of the pandemic and responded swiftly to the crisis."
According to Andreas Schleicher, the ministry was able to instantly mobilize teachers and all those involved in education, which further led to the continuation of the learning process, whilst protecting the health every stakeholder. The Ministry also managed to make education available to students from all regions of Georgia. Additionally, he praised the actions taken by the Ministry in implementing new technologies in education and called the use of television a reasonable choice, expanding the area of access to education. According to Mr. Schleicher, it is the technological diversity that has determined the academic achievement of each student.
Andreas Schleicher noted that Georgian teachers have shown high level of professionalism in the process of distance learning adaptation, and this is a great investment not only in times of crisis, but also in the long run. According to the head of the OECD Education Directorate, regular and correct communication with the public by the Ministry occupies a large portion of success.
According to him, Georgia intends to use the technology in the future to develop a constructive system to make the learning process more fun, social, and collaborative. As a result, the education system will be more efficient where students and teachers will be able to better acquire and impart knowledge.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in the first Virtual Education Transformation Summit organized by Microsoft Corporation, where he presented representatives of UNESCO, OECD and more than 300 leaders working in the education sector with challenges and solutions facing the Georgian education system.
The Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), has released a report on tackling the educational challenges in 2020 caused by COVID-19 pandemic. Study examined practices from 98 countries. The steps taken by the Georgian government to ensure a continuous flow of education process are considered as best examples.