მიხეილ ჩხენკელი: „კრიზისულ სიტუაციაში დაიბადა „ტელესკოლის“ იდეა და უმოკლეს დროში მოხდა რესურსის მობილიზაცია“
მთავრობის მეთაურის დავალების შესაბამისად, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა განათლების სფეროს ყველა მიმართულებით ანტიკრიზისული გეგმა წარადგინა. პრეზენტაციის ფარგლებში, მინისტრმა საზოგადოებასთან სამინისტროს მიერ კორონავირუსთან ბრძოლის პროცესში ზოგადი, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე, არსებულ გამოწვევებზე და მათი გადაჭრის კონკრეტულ გზებზე ისაუბრა.
პრეზენტაციაზე დეტალურად იქნა განხილული სამინისტროს ყველა ინიციატივა, განხორციელებული, მიმდინარე თუ დაგეგმილი პროექტი ონლაინ სწავლებასთან დაკავშირებით.
მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა დისტანციური სწავლების უმნიშვნელოვანეს პროექტზე „ტელესკოლა“, რომელსაც სამინისტრო საქართველოს პირველ არხთან ერთად, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის ჩართულობით, თვეზე მეტია ახორციელებს.
მიხეილ ჩხენკელი: „განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო პროექტი „ტელესკოლა“. ეს გახლავთ მართლაც უნიკალური პროექტი, რომელიც პირველ არხთან ერთად განხორციელდა. პროექტის ფარგლებში შეიქმნა ახალი არხი – „პირველი არხი განათლება“, რომელიც, რა თქმა უნდა, გააგრძელებს მაუწყებლობას. მოგეხსენებათ, ყველა კრიზისული სიტუაცია ბადებს შესაძლებლობებს. სწორედ ასეთ კრიზისულ სიტუაციაში დაიბადა „ტელესკოლის“ იდეა და უმოკლეს დროში მოხდა რესურსის მობილიზაცია. შედეგად კი მივიღეთ უნიკალური პროექტი, რომელსაც ძალიან პოზიტიური გამოხმაურება აქვს საზოგადოებაში. იგი გასცდა სკოლის ფარგლებს და მას თვალს ადევნებენ მოსწავლეების ოჯახის წევრებიც.
მადლობა მინდა გადავუხადო პირველი არხის თანამშრომლებს, რომლებიც 24 საათის განმავლობაში მუშაობდნენ პროექტის განხორციელებისათვის, ასევე არხის ხელმძღვანელობასაც. განსაკუთრებული მადლობა ვასილ მაღლაფერიძეს, არა მხოლოდ როგორც ხელმძღვანელს, არამედ როგორც „ტელესკოლის“ ერთ-ერთ საუკეთესო მასწავლებელს.“
მინისტრის განცხადებით, პროექტი მთელი საქართველოს მასშტაბით წარმატებით ხორციელდება და ის შეუცვლელი საშუალებაა მოსახლეობის/მოსწავლეთა იმ ნაწილისთვის, ვისაც ინტერნეტსა და ონლაინ სწავლებაზე ხელი არ მიუწვდება. პროექტი ნებისმიერ მოსწავლეს საშუალებას აძლევს, ნახოს ეროვნული სასწავლო პროგრამით გათვალისწინებული, საინტერესო გაკვეთილები ნებისმიერ საგანში.
საეთერო ბადე - გაკვეთილების ცხრილი მოიცავს ყველა საფეხურის საგანს. ტელე-გაკვეთილებს სხვადასხვა საგნის გამოცდილი პედაგოგები ატარებენ. ამასთან, გაკვეთილების დაგეგმვისას სპეციალური პედაგოგებისა და ფსიქოლოგების რეკომენდაციების საფუძველზე სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების ინტერესები მაქსიმალურად არის გათვალისწინებული - ყველა ტელე-გაკვეთილის თარგმნას ჟესტური ენის თარჯიმანი უზრუნველყოფს.
პროექტს 13 აპრილიდან ეთნიკური უმცირესობებისთვის სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე მათემატიკის, ბუნების, ბიოლოგიის, ასევე სომხურისა და აზერბაიჯანულის, როგორც მშობლიური ენების, ტელე-გაკვეთილები დაემატა.
„ტელესკოლა“ აბიტურიენტის საათის ჩატარებასაც ითვალისწინებს, სადაც სპეციალისტები აბიტურიენტებს ეროვნული გამოცდებისთვის უწევენ კონსულტაციას.
პროექტში ჩართულები არიან მასწავლებლები როგორც საჯარო, ისე კერძო სექტორიდან. სატელევიზიო გადაღებების პროცესს უზრუნველყოფს საქართველოს პირველი არხის შემოქმედებითი ჯგუფი.
პროექტი „ტელესკოლა“, მისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, გრძელვადიანი იქნება და კორონავირუსის საფრთხის დაძლევის შემდეგაც გაგრძელდება. ახალი პროექტისთვის გამოყენებულია საქართველოს პირველი არხის სხვადასხვა პლატფორმაზე – ვებპორტალი 1tv.ge, საქართველოს პირველი არხის Youtube და Facebook გვერდები. პროექტის პოპულარობა დღითიდღე იზრდება, ერთი თვის მონაცემების მიხედვით, „ტელესკოლის“ გაკვეთილები 1TV.GE-ზე მილიონზე მეტმა ადამიანმა ნახა.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს მეორე არხი საგანმანათლებლო პლატფორმად „პირველი არხი – განათლება“ გადაკეთდა. სამომავლოდ არხი მსოფლიოს საუკეთესო საგანმანათლებლო პროგრამების თარგმნასა და პროექტის ფარგლებში ჩვენებას უზრუნველყოფს.
როგორც ცნობილია, კორონავირუსის პრევენციის მიზნით პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, სწავლა-სწავლების პროცესის ხელშეწყობისთვის, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაევალა მაქსიმალურად გაეზარდა დისტანციურ სწავლებაზე ხელმისაწვდომობა. სამინისტროსა და საქართველოს პირველი არხის ერთობლივი პროექტი „ტელესკოლა“ სწორედ ამ ამოცანების შესრულებას ემსახურება.

Mikheil Chkhenkeli: "The idea of the “TV School” was born amidst the crisis and the resources were mobilized in the shortest time"
During the presentation, all the initiatives of the Ministry were discussed in detail, as well as analyzing the implemented, ongoing, or planned projects related to online learning.
During the conversation, Minister Mikheil Chkhenkeli paid special attention to the most important distance learning project - "TV School", which the Ministry has been implementing for more than a month in collaboration with First Channel of Georgia, and the involvement of the Chairman of the Parliamentary Committee on Education, Science and Culture.
Mikheil Chkhenkeli: "I distinctively would like to emphasize the project “TV School". This is truly a unique project that was implemented together with the First Channel of Georgia. Within the scope of the project, a brand new channel was created - "First Channel Education", which, of course, will continue to broadcast. As you know, every crisis raises opportunities. It was in such circumstances, that the idea of ​​a "TV School" was born and the resources were mobilized in the shortest possible time. As a result, we received this unique project that has boasted extremely positive response from the public. The project reached beyond its borders and is now spectated by the students’ family members as well.
I would like to extend my gratitude towards the First Channel personnel and its management, who worked 24 hours a day, to implement this project. Special thanks to Vasil Maghlaperidze, who not only acts as the head of the channel but also appears as one of the best teachers on “TV School”.
According to the Minister, the project is being successfully implemented throughout Georgia and is an indispensable tool for the part of the population/students, who do not have access to the Internet and online learning. The project allows any student to be a part of an engaging lesson in any subject provided by the National Curriculum.
Airtime (the timetable) covers all subjects at all levels. TV lessons are conducted by experienced teachers of various subjects. Undoubtedly, the interest of students with special educational needs is also considered in the initial planning of live lessons. Additionally, all transmissions are provided by a gesture translator.
Moreover, from April 13, TV lessons in Mathematics, Natural Science, and Biology, were added for ethnic minorities in Armenian and Azerbaijani languages, in conjunction with adding Armenian and Azerbaijani language lessons.
Additionally, the project also factors in conducting an entire hour dedicated for the Entrants, where specialists in the field will advise entrants on the national exams.
Teachers from both the public and private sectors are involved in the project. The creative team of the First Channel of Georgia will ensure the process of shooting the lessons.
Due to its importance, the project "TV School” will run in the long-term and will continue even after overcoming the threat of coronavirus. The project utilizes various platforms of the First Channel of Georgia such as: web portal - 1tv.ge  Youtube and its Facebook pages. The popularity of the project is growing on daily basis, and according to the data, more than a million people spectated TV lessons  on 1TV.GE.
Furthermore, within the project framework, the Second channel of Georgia was transformed into an educational platform "First Channel - Education". The channel will primarily translate and showcase the world's best educational programs in the future.
As it is known, the Prime Minister-led Interagency Coordination Council decided to temporarily suspend all learning activities to prevent the further spread of coronavirus. The Council instructed the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia to maximize access to distance learning in order to facilitate the teaching-learning process. The joint project of the Ministry and the First Channel of Georgia – “TV School” serves to accomplish this precise task.