სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედი“ აცხადებს მოსწავლეების მიღებას
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ ზაქარია ფალიაშვილის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედი“,  ქვეყანაში შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, 2020-2021 სასწავლო წლის მისაღები გამოცდებისთვის სააპლიკაციო დოკუმენტაციის მიღებას განახორციელებს ელექტრონულად.
2020-2021 სასწავლო წლისთვის მოსწავლეთა მიღება იწარმოებს  შემდეგ განყოფილებებზე:
• საფორტეპიანო;
• სიმებიან-ხემიანი საკრავები (ვიოლინო, ალტი, ჩელო, კონტრაბასი);
• კლასიკური გიტარა;
• ჩასაბერი საკრავები (ხის და ლითონის);
• დასარტყამი ინსტრუმენტები;
• ჯაზის ხელოვნება (IX კლასიდან);
• კლასიკური ვოკალი (მოსწავლეები მიიღებიან 17-24 წლამდე);
• საგუნდო-სადირიჟორო (IX კლასიდან);
საკონკურსო განაცხადების მიღების წესი:
• განაცხადებები მიიღება 2020 წლის 20 მაისიდან 10 ივნისის ჩათვლით მეილზე:  nichiertaatwledi@yahoo.com;
• სააპლიკაციო დოკუმენტების წარდგენა მოცემული დედლაინის ფარგლებში მოხდება ორ ეტაპად:
1. შევსებული სააპლიკაციო ფორმა, მოსწავლის დაბადების ან პირადობის მოწმობის ფოტო ასლი და ფოტო-სურათი (¾-ზე) უნდა გამოაგზავნოთ მითითებულ მეილზე;
სააპლიკაციო ფორმის ლინკი:   https://drive.google.com ),
1. მისაღებ გამოცდაზე მოსწავლემ კომისიას უნდა წარუდგინოს ყველა იმ დოკუმენტის ასლი (ბეჭდური სახით), რომელიც უკვე გააგზავნა სკოლის ელექტრონულ მისამართზე.
მისაღები გამოცდების პირობები:
• სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედში“ მიიღებიან მხოლოდ განსაკუთრებული მუსიკალური ნიჭით დაჯილდოებული მოსწავლეები, რომელთაც შესაბამისი დარგის სპეციალისტებით დაკომპლექტებული კომისია შეაფასებს.
• მისაღებ გამოცდაზე  დაიშვებიან სასკოლო ასაკის მოსწავლეები 6-7 წლის ასაკიდან (I კლასში ჩამბარებელთა ასაკი არ უნდა აღემატებოდეს 8 წელს);
• I კლასში შემსვლელთათვის მისაღებ გამოცდაზე შემოწმდება მოსწავლის მუსიკალური სმენა, მეხსიერება (მოსწავლემ უნდა შეძლოს მარტივი ინტერვალებისა და აკორდების დაშლა და სიმღერა, უცნობი მელოდიის გამეორება),  რიტმი (მოცემული რიტმის გამეორება ტაშით), ასევე მოსწავლემ აკომპანიმენტის გარეშე უნდა შეასრულოს ერთი რომელიმე ცნობილი სიმღერა;
• II-X კლასებში ჩაირიცხებიან ის მოსწავლეები, რომლებიც წარმატებით გაივლიან გამოცდას სპეციალობაში. შესრულებული უნდა იყოს შემდეგი ფორმის ნაწარმოებები:  1. პოლიფონია 2. სონატური ფორმა, ვარიაციები ან რონდო, 3. ეტიუდი  4. თავისუფალი ფორმის ნაწარმოები;
• კლასიკური ვოკალის განყოფილებაზე მიიღებიან 17-24 წლამდე აპლიკანტები, რომლებმაც მისაღებ გამოცდაზე უნდა წარადგინონ ერთი ვოკალიზი ან  თავისუფალი ფორმის ნაწარმოები.
სკოლაში  მისაღები გამოცდები გაიმართება ივნისის მეორე ნახევარში. დეტალური ინფორმაცია გამოქვეყნდება ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედის“ ფეისბუქ გვერდზე:  https://www.facebook.com/
უნიკალური ტრადიციებისა და ისტორიული წარსულის მქონე თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედი“ თითქმის საუკუნეს ითვლის. ამ სკოლაში აღიზარდნენ მუსიკოსები, რომელთაც შექმნეს მე-20 საუკუნის ქართული სამუსიკო ხელოვნების ისტორია და საკუთარი წვლილი შეიტანეს მსოფლიო საშემსრულებლო ხელოვნების განვითარებაში. „ნიჭიერთა ათწლედში“ კომპოზიტორთა, მუსიკოს-შემსრულებელთა, მუსიკისმცოდნეთა მრავალი თაობა აღიზარდა. სამუსიკო სკოლა „ნიჭიერთა ათწლედი“ თავისი გამორჩეული სწავლების მეთოდოლოგიითა და მიღწეული შედეგებით  ქართული კულტურისა და სახელოვნებო განათლების ერთ-ერთი უნიკალური კერაა.

-          Jazz art (from IX grade);
-          Applications will be accepted by e-mail from May 20 until June 10, 2020. Please send your applications on the following email: nichiertaatwledi@yahoo.com;
-          Application documents will be submitted within the given deadline in two stages:
1. The completed application form, a photocopy of the student's birth or ID card and a photo (size ¾) must be sent to the specified e-mail;
Application form link: https://drive.google.com);
2. During the entrance exam, the student must submit a copy of all the documents (in printed form) that have already been sent to the school's e-mail address to the special commission;
Terms of entrance exams:
-          The music school will only accept students who are gifted with special musical abilities, and will be evaluated by a special commission, composed of specialists in the relevant field.
-          Students from the age of 6-7 will be admitted to the entrance exam (the age of the entrants in the first grade should not exceed 8 years);
-          The entrance exam for students entering the first grade will evaluate the candidates’ musical hearing, memory (the student should be able to break simple intervals and chords and sing, repeat the unknown melody), rhythm (repeat the given rhythm with clapping), and the student should perform a famous song without any guidance;
-          Grades II-X will admit the students who successfully pass the exam in the respective specialty. The following must be performed: 1. Polyphony 2. Sonata, variations, or Rondo, 3. Etude 4. Free forms
-          Applicants under the age of 17-24 will be admitted to the Classical Vocal Department and will have to submit one vocalization or free variation performance for the entrance exam.
School entrance exams will be held during the second half of June. Detailed information will be published on the Facebook page of the Zakaria Paliashvili Central Music School "Decade of Talents": https://www.facebook.com/
Tbilisi Zakaria Paliashvili Central Music School "Decade of Talents" with unique traditions and historical past is almost a century old. Musicians who developed the history of Georgian music in the 20th century and contributed to the development of world performing arts were brought up in this school. Many generations of composers, musicians, and musicologists have been brought up in this institution. “Decade of Talents” with its distinctive teaching methodology and achieved accolades is one of the most unique centers of Georgian culture and art Education.