საქართველოში ფულბრაიტის პროგრამა ფართოვდება
ამერიკის შეერთებული შტატებისა და საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში Fulbright-ის პროგრამა აფართოვებს „ინგლისური ენის სწავლების ასისტენტის“ (ETA) პროგრამის საქმიანობას, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოს უნივერსიტეტებში ინგლისური ენის მაღალი ხარისხით სწავლების ხელშეწყობას. ინგლისური ენის სწავლების შესაძლებლობა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ინტერნაციონალიზაციის პროცესში.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა კელი დეგნანმა ვირტუალურად გამართულ ღონისძიებაზე ხელი მოაწერეს Fulbright-ის პროგრამის 2016 წლის თანამშრომლობის მემორანდუმის დამატებას.
მიხეილ ჩხენკელი: „პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით, საქართველოს მთავრობამ მომანიჭა უფლებამოსილება, დღეს ხელი მოვაწერო მნიშვნელოვან მემორანდუმს, რომელიც უფრო მეტად გააფართოებს აშშ-სა და საქართველოს შორის განათლების მიმართულებით თანამშრომლობის არეალს. Fulbright-ის სტიპენდია წარმოადგენს აშშ-ის მთავრობის ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ სტიპენდიას. ჩვენ მოხარული ვართ, რომ უკვე რამდენიმე წელია საქართველოს ათობით მოქალაქე სარგებლობს ამ უნიკალური შესაძლებლობით და მათ აქვთ საშუალება, სწავლა გააგრძელონ ამერიკის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. დღეს Fulbright-ის პროგრამა კიდევ უფრო ფართოვდება და მის ფარგლებში ამოქმედდება პროექტი „ინგლისური ენის სწავლების ასისტენტი“ (ETA), რაც ხელს შეუწყობს რეგიონული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ინტერნაციონალიზაციის პროცესს. ამ მემორანდუმის საფუძველზე საქართველოს ამერიკიდან Fulbright-ის სტიპენდიატები ეწვევიან, რომლებიც რეგიონულ უნივერსიტეტებს ინგლისური ენის სწავლებაში დაეხმარებიან.
ფასდაუდებელია ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის – ამერიკის შეერთებული შტატების –როლი საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემის განვითარების ხელშეწყობაში და პანდემიის პირობებში ეს მხარდაჭერა უაღრესად მნიშვნელოვანია. მადლობა ამ ყველაფრისთვის ამერიკელ ხალხს, ამერიკის მთავრობასა და მის აღმატებულებას ქალბატონ კელი დეგნანს“.
ელჩი კელი დეგნანი: „ჩვენ ძალიან მოხარული ვართ, რომ მეტი ახალგაზრდა ამერიკელის ჩამოყვანას შევძლებთ საქართველოს უნივერსიტეტებში ინგლისური ენის სწავლების ხელშესაწყობად. Fulbright-ის ინგლისური ენის სწავლების ასისტენტები არა მხოლოდ დაეხმარებიან ქართველ სტუდენტებს ინგლისური ენის შესწავლის გაძლიერებასა და განათლების მიღების პროცესში, არამედ შესაძლებლობას მისცემენ მათ, მეტი გაიგონ ამერიკული კულტურისა და ღირებულებების შესახებ.“
აღსანიშნავია, რომ ETA-ს პროგრამას აქამდე აშშ-ის საელჩო საქართველოს უნივერსიტეტებთან პირდაპირი თანამშრომლობით ახორციელებდა. მემორანდუმის ფარგლებში, ამერიკის საელჩოსა და განათლების საერთაშორისო ცენტრს შორის თანამშრომლობა ითვალისწინებს ამერიკისა და საქართველოს მთავრობების ერთობლივ ძალისხმევას, თანაბრად დააფინანსონ წელიწადში ინგლისური ენის სწავლების 6 ამერიკელი ასისტენტი, რაც მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში საერთო ჯამში 30 ასისტენტის ჩამოყვანას გულისხმობს.
Fulbright-ის თანამშრომლობა საქართველოსა და შეერთებულ შტატებს შორის არის იმ ფართო ძალისხმევის ნაწილი, რომლითაც საქართველო ცდილობს, გააფართოვოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების საქმიანობა ინტერნაციონალიზაციის, პროფესიული განვითარებისა და სასწავლო გეგმის შემუშავების კუთხით, რეგიონულ უნივერსიტეტებზე განსაკუთრებული ყურადღების დათმობის გზით.

Fulbright program is expanding in Georgia
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli and the Ambassador of the United States of America to Georgia, Kelly Degnan during an online meeting, signed the Memorandum of Understanding on expanding the 2016 Fulbright Program.
Mikheil Chkhenkeli: "Owing to the decision of the Prime Minister, the Government of Georgia has authorized me to sign an important memorandum today, which will further expand the area of ​​cooperation between the United States and Georgia in the field of education. The Fulbright Scholarship is one of the most prestigious scholarships awarded by the U.S. Government. We are pleased that dozens of Georgian citizens have been taking advantage of this unique opportunity for several years now, giving them the opportunity to continue their studies in the US. Today, Fulbright's program is further expanded to include the English Language Teaching Assistant (ETA) project, thus facilitating the process of internationalization of regional higher education institutions. Within the memorandum framework, Fulbright Scholars from the United States will visit Georgia to help regional universities teach English.
The role of our strategic partner - the United States - in promoting the development of the Georgian educational system is invaluable, and this support is extremely important in the face of a pandemic. Thank you to the American people, to the American government and to Her Excellency Mrs. Kelly Degnan."
Ambassador Kelly Degnan: “We are extremely pleased to be able to bring in more young Americans to support English language teaching at Georgian universities. Fulbright's English language assistants will not only help Georgian students strengthen their English language skills but will also give them the opportunity to learn more about American culture and values.”
It should be noted that the ETA program has been implemented by the US Embassy in direct cooperation with Georgian universities. As part of the memorandum, the cooperation between the US Embassy and the International Education Center envisages joint efforts of the US and Georgian governments to equally fund six American English language assistants per year, which will bring a total of 30 assistants over the next five years.
Fulbright's cooperation between Georgia and the United States is part of a broader effort by Georgia to expand the activities of higher education institutions in the areas of internationalization, professional development, and curriculum development, with a heavy focus on regional universities.