მიხეილ ჩხენკელი: „გილოცავთ ჩვენს უმთავრეს ეროვნულ დღესასწაულს - დამოუკიდებლობის დღეს!
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი სრულიად საქართველოს, უცხოეთში მყოფ და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ თითოეულ თანამოქალაქეს საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ულოცავს.
„თანამემამულენო, გილოცავთ ჩვენს უმთავრეს ეროვნულ დღესასწაულს - დამოუკიდებლობის დღეს! გილოცავთ ყველას, საქართველოსა თუ უცხოეთში მყოფებს, ჩვენი მრავალეროვანი სამშობლოს თითოეულ მოქალაქეს, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ჩვენს თანამოქალაქეებს.
განსაკუთრებული სითბოთი ვულოცავ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სფეროებში მოღვაწე ადამიანებს, ვინც დღეს დაუღალავად შრომობს და საკუთრი წვლილი შეაქვს გლობალური გამოწვევის დაძლევაში.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის გამოცხადება თავისუფლების იმ იდეალის გამარჯვებაა, რომელიც მუდამ განსაზღვრავდა ჩვენს ისტორიას. და თუმცა პირველი რესპუბლიკა ხანმოკლე აღმოჩნდა, არ განელებულა ქართველთა ბრძოლა ქვეყნის დამოუკიდებლობისთვის, რაც 1991 წელს სახელმწიფოებრიობის საბოლოოდ აღდგენით დაგვირგვინდა.
დღეს ქედს ვიხრით მათი ნათელი ხსოვნის წინაშე, ვინც სიცოცხლე შესწირა ამ დიადი მიზნის მიღწევას.
დღეს ასევე მადლიერებას გამოვხატავთ უცხოელი მეგობრებისა და პარტნიორებისადმი, რომელთა უწყვეტი თანადგომა დამოუკიდებლობის წლების განმავლობაში ჩვენთვის ფასდაუდებელია.
სწორედ თავისუფლება გვაძლევს ძალას, გავაგრძელოთ ისტორიული გზა, გავაღრმავოთ დემოკრატიული განვითარება, ცოდნაზე დაფუძნებული, ევროპული სახელმწიფოს მშენებლობა და ჩვენი წარსულისა და კულტურის საკადრისი ადგილი დავიმკვიდროთ ევროპის თავისუფალ ერთა თანამეგობრობაში“ - აცხადებს მიხეილ ჩხენკელი.

Mikheil Chkhenkeli: “Congratulations on our major national holiday - Independence Day!
"Compatriots, congratulations on our main national holiday - Independence Day! Congratulations to everyone, to every citizen of our multinational homeland, to our fellow citizens living in the occupied territories and abroad.
I also warmly congratulate the people working in the fields of education, science, culture, and sports, who work tirelessly to make their own contribution in overcoming this global challenge.
The proclamation of Georgia's state independence on May 26, 1918 is a victory for the ideal of freedom that has always determined our history. And although the First Republic was short-lived, the Georgian struggle for the country's independence did not slow down, culminating in the eventual restoration of statehood in 1991.
Today we bow before the bright memory of those who sacrificed their lives to achieve this great goal.
Today we also express our gratitude to our foreign friends and partners, whose continued support during the years of independence has been invaluable to us.
It is freedom that gives us the strength to continue the historic path, to deepen democratic development, to build a knowledge-based, European state, and to place our past in the community of free nations of Europe” - stated Mikheil Chkhenkeli.