თბილისში ახალი სპორტის სასახლის მშენებლობა შეუფერხებლად მიმდინარეობს
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე შალვა გოგოლაძემ, კალათბურთის ფედერაციის პრეზიდენტ პაატა გურასპაულთან ერთად, თბილისში, უნივერსიტეტის მაღლივ კორპუსთან, ახალი, მულტიფუნქციური სპორტის სასახლის მშენებლობა მოინახულა.
აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად კორონავირუსის პანდემიისა, 10 000 მაყურებელზე გათვლილი მულტიფუნქციური, ახალი სპორტის სასახლის მშენებლობის პროცესი არ შეჩერებულა. სამუშაოები უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს და ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებული მკაცრი რეკომენდაციებისა და წესების სრული დაცვით მიმდინარეობს.
მშენებლობა წინასწარ დათქმული ვადების გათვალისწინებით გრძელდება, რომლის თანახმად, ახალი სპორტის სასახლე 2021 წლის ზაფხულში სრულ მზადყოფნაში იქნება.
საქართველო ისტორიაში პირველად, კალათბურთის ევროპის ჩემპიონატის ერთ-ერთი ჯგუფური ეტაპის მასპინძელი ქვეყანაა. მსოფლიოში განვითარებული ცნობილი მოვლენების გამო, კალათბურთის ევროპის ჩემოპიონატიც, ისევე როგორც ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები და ფეხბურთის ევროპის ჩემპიონატი, ერთი წლით გადაიდო და „ევრობასკეტი 2021“ მომავალი წლის ნაცვლად 2022 წელს ჩატარდება. აღსანიშნავია, რომ იმ შემთხვევაშიც, თუ FIBA ევროპის ჩემპიონატს წინასწარ დათქმულ ვადებში ჩაატარებდა, თბილისის ახალი სპორტის სასახლე უდიდეს საკალათბურთო ფორუმს სრულ მზადყოფნაში შეხვდებოდა.
დღევანდელი მდგომარეობით, მთლიანად დასრულებლია საძირკველის მოწყობის და მშენებლობის საწყისი ეტაპის სხვადასხვა მნიშვნელოვანი სამუშაოები, ასევე დასრულებულია ხიმინჯების (110 ცალი) შენება, სრულად დამთავრებულია ნულოვანი ბეტონის ფილისთვის ლითონის კონსტრუქციის ქსოვის სამუშაოები, ამჟამად კი მიმდინარეობს კოლონების მოწყობის სამუშაოები და პირველი სართულის მშენებლობა. მშენებლობის ტერიტორიაზე განთავსებულია შესაბამისი საინფორმაციო ბანერები. მშენებარე ობიექტზე დაცულია ყველა სახის სანიტარული და უსაფრთხოების ნორმა.

Construction of a new sports palace in Tbilisi continues uninterrupted
Notably, despite the COVID-19 crisis, the multifunctional, new sports palace construction process for 10,000 spectators has not halted. The work is being carried out in full compliance with the strict recommendations and rules developed by the Interagency Coordinating Council and the Ministry of Health of Georgia.
Construction continues due to pre-arranged dates, according to which the new Sports Palace will be in full readiness in the summer of 2021.
For the first time in history, Georgia is the host country of one of the group stages of the European Basketball Championship. Due to the crisis caused by the virus, the European Basketball Championship, as well as the Summer Olympics and the European Football Championship, have been postponed for a year. Evidently the Eurobasket 2021 will be held in 2022. Despite the delay, if FIBA were to hold the European Championship in a pre-arranged time, the Tbilisi New Sports Palace would meet the largest basketball forum in full readiness.
As of today, various important works of the initial stage of the arrangement and construction of the foundation have been completed, as well as the construction of chimneys (110 pieces). Relevant information banners are placed on the construction site. All sanitary and safety norms are observed at the construction site.