მიხეილ ჩხენკელი - ჩვენი უმთავრესი ამოცანაა ყველა ბავშვი იზრდებოდეს უსაფრთხო და მშვიდობიან გარემოში
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, სამინისტროს სახელით მომავალ თაობას ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღეს ულოცავს.
„ქვეყნის მყოფადი დამოკიდებულია იმ მდგომარეობაზედ, რომელსაც მისცემენ ახალ თაობას“ - ილია ჭავჭავაძის ეს სიტყვები მკაფიოდ სახავს სახელმძღვანელო პრინციპს ნებისმიერი ხელისუფლებისათვის, საზოგადოების თითოეული წევრისათვის, ვისთვისაც უმთავრესი მიზანი მუდმივი წინსვლა და განვითარებაა.
ზრუნვა იმაზე, რომ ჩვენს ქვეყანაში მცხოვრები ყველა ბავშვი იზრდებოდეს უსაფრთხო და მშვიდობიან გარემოში, ჰქონდეს განათლების, გართობის, ჯანმრთელი ცხოვრების სრულფასოვანი პირობები - ჩვენი უმთავრესი მოვალეობაა.
წლევანდელ ბავშვთა საერთაშორისო დღეს განსაკუთრებულ პირობებში აღვნიშნავთ. უპრეცედენტო გამოწვევის პირისპირ, რომლის წინაშეც მთელი მსოფლიო დადგა, ჩვენი სამინისტროს თითოეულმა თანამშრომელმა, აღმზრდელებმა და პედაგოგებმა მთელ ქვეყანაში, ყველამ, ვინც ცხოვრების მთავარ საქმედ მომავალ თაობებზე ზრუნვა აირჩია, ძალისხმევის მაქსიმუმი გაიღო, რათა შეგვემსუბუქებინა სკოლისა და მეგობრებისაგან დაშორების სირთულეები, მოგვეძებნა განათლებისა და შინაარსიანი დასვენების ახალი გზები ჩვენი შვილებისათვის.
ჩვენ კვლავაც ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ აღმოვფხვრათ ბავშვთა შორის და ბავშვთა მიმართ ძალადობა, ხელი შევუწყოთ ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრებას, შევქმნათ თვითრეალიზაციის ყველა პირობა, რათა საქართველოს ახალმა თაობამ შეძლოს საკუთარი ოცნებების ასრულება" - აცხადებს მიხეილ ჩხენკელი მილოცვაში.

Mikheil Chkhenkeli – It is our main task to raise all children in a safe and peaceful environment
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli congratulates the next generation on behalf of the Ministry on the International Children's Day.
"Country’s future depends on the circumstances that is given to the new generation” – the famous words of Ilia Chavchavadze clearly displays the guiding principle for any government, for every member of our public. It is our main duty to take care of all children living in Georgia, so they can grow up in a safe and peaceful environment and have full conditions to access quality education.
We celebrate this year's International Children's Day under special circumstances. Faced with an unprecedented challenges, every employee of the Ministry, educator, and teacher in our country, has chosen to give their maximum, to help alleviate the difficulties facing our children. They have chosen to take care of future generations by providing alternative ways of receiving education.
We will continue to do our best to eliminate violence against children and amongst children, to promote a healthy lifestyle, to create all the conditions for self-realization so that the new generation of Georgians can fulfill their dreams” - stated Mikheil Chkhenkeli in his congratulatory message.