ნუნუ მიცკევიჩმა ევროკომისიის მიერ COVID-19-თან დაკავშირებული სპეციალური კონკურსების შესახებ ონლაინ საინფორმაციო შეხვედრა გამართა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა COVID-19-თან დაკავშირებით მეცნიერებთან და მედიცინის სფეროს წარმომადგენლებთან ონლაინ საინფორმაციო შეხვედრა გამართა და მათ ჰორიზონტი 2020-ის პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებული მე-2 სპეციალური კონკურსის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს COVID-19-ის შესახებ ეროვნული სამეცნიერო პლატფორმის შექმნის საკითხი.
ნუნუ მიცკევიჩმა განაცხადა, რომ მსოფლიოში ახალი კორონავირუსის პანდემიის შედეგად შექმნილმა ვითარებამ თვალსაჩინო გახადა მეცნიერებისა და ინოვაციების მნიშვნელობა. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ევროკომისიამ 122 მილიონი ევროს ოდენობის ფინანსური სახსრების მობილიზება მოახდინა, რომელიც სამეცნიერო-კვლევითი თუ ინოვაციური გადაწყვეტილებებით აღნიშნული კრიზისის დაძლევის გზების კვლევას მოხმარდება. შედეგად, ევროკომისიამ ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ფარგლებში COVID-19-თან დაკავშირებული მე-2 სპეციალური კონკურსი 5 თემატური მიმართულებით გამოაცხადა. მინისტრის მოადგილის თქმით, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, როგორც ჰორიზონტი 2020 პროგრამის კოორდინატორი უწყება, ზემოაღნიშნულ სპეციალურ კონკურსებში საქართველოს წარმომადგენლების მონაწილეობას მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს.
ნუნუ მიცკევიჩმა ხაზი გაუსვა იმ გარემოებასაც, რომ საქართველო დასახელებულია კორონავირუსის პანდემიასთან გამკლავების ერთ-ერთ წარმატებულ მაგალითად. ამ პროცესში მონაწილე მეცნიერებისა და მედიცინის სფეროს წარმომადგენლების ევროპულ ქსელში ჩართვა კორონავირუსის დიაგნოსტიკის, მკურნალობის, ვაქცინის შემუშავებისა და პანდემიის ქცევითი, სოციალური და ეკონომიკური ზეგავლენის საკითხებზე სამუშაოდ საქართველოს წარმოჩენას უფრო მეტად შეუწყობს ხელს.
ონლაინ შეხვედრაზე ევროკომისიის მე-2 სპეციალური კონკურსის 5 თემატური მიმართულების შესახებ საინფორმაციო ხასიათის პრეზენტაციები გამართეს საქართველოში ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ეროვნულმა კოორდინატორმა, ნათია გაბიტაშვილმა, ინოვაციური მედიცინის მიმართულების ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა, მაია რუხაძემ, და ჯანმრთელობის მიმართულების ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა, მაია ოკუჯავამ.
შეხვედრაზე მხარეებმა  COVID-19-ის შესახებ ეროვნული სამეცნიერო პლატფორმის შექმნის საკითხზეც იმსჯელეს.
ევროკომისიის მიერ ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ფარგლებში COVID-19-თან დაკავშირებით მე-2 სპეციალური კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის ნახვა შესაძლებელია ბმულებზე:
• http://mes.gov.ge/s/Uw6q2;
• http://mes.gov.ge/s/bcayM
26 მაისს ევროკომისიის ორგანიზებით კვლევებისა და ინოვაციების მიმართულებით გამართულ ვიდეოკონფერენციაზე, რომელშიც მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი იღებდა მონაწილეობას, ევროკავშირისა და ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ასოცირებულ ქვეყნებს შორის საუკეთესო სამეცნიერო ჯგუფების თანამშრომლობის გაძლიერების გზები განიხილეს, ასევე, ლოკალურ დონეზე, ეროვნული სამეცნიერო პლატფორმის ჩამოყალიბების შესაძლებლობებზეც იმსჯელეს.

Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held an online news conference with scientists and representatives of the medical field regarding COVID-19 and informed them about the 2nd special competition announced within the framework of Horizon 2020 program. The issue of creating a national scientific platform on COVID-19 was also discussed at the meeting.
Nunu Mitskevichi stated, the situation created by the new coronavirus pandemic in the world has made the importance of science and innovation even more so relevant. In this regard, the European Commission has mobilized 122 million euros in financial resources, which will be directly used to study the ways to overcome the pandemic through scientific research and innovative solutions. Consequently, the European Commission has announced the 2nd special competition related to COVID-19 within the scope of the Horizon 2020 program. According to the Deputy Minister, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, will act as the coordinator of the Horizon 2020 program, and will continue to contribute to the participation of Georgian representatives in the above-mentioned unique competitions.
Furthermore, the deputy Minister once again emphasized the fact that Georgia is one of the most successful examples of dealing with the Coronavirus pandemic. The continuous involvement of European representatives of science and healthcare, will further impact Georgia’s work in addressing the issues of diagnosing the virus, providing necessary treatments, and developing relevant vaccines.
Natia Gabitashvili, coordinator of the Horizon 2020 program in Georgia, together Maia Rukhadze, a national representative of Innovative Medicine, and National Health, held various informative presentations on the announced competition.
The sides also discussed the creation of a national scientific platform on COVID-19.
More information about the 2nd special competition regarding COVID-19 can be accessed by clicking on the following links:
On May 26, a video conference organized by the European Commission on Research and Innovation, attended by Deputy Minister Nunu Mitskevichi, discussed ways to strengthen cooperation between the best scientific groups between the EU and the Horizon 2020 program, as well as a national scientific platform at the local level.