საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილეს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტში მოუსმინეს
2 ივნისს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე შალვა გოგოლაძე საქართველოს პარლამენტში, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის წინაშე წარსდგა. შალვა გოგოლაძემ პარლამენტში სპორტის მიმართულებით ახალი კორონავირუსის პანდემიის პირობებში სამინისტროს მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ ისაუბრა. როგორც ცნობილია, გასული წელი სპორტული შედეგების გათვალისწინებით, გამორჩეული იყო ქართული სპორტის ისტორიაში.
მინისტრის მოადგილემ პოსტკრიზისულ გეგმაზე ვრცლად ისაუბრა და დეპუტატების შეკითხვებს დეტალური განმარტებებით უპასუხა. როგორც ცნობილია, პროფესიული სპორტის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს თანამშრომლობით, პროფესიული სპორტის სხვადასხვა სახეობისთვის შემუშავდა „ახალი კორონავირუსის პანდემიიდან გამომდინარე დაწესებული შეზღუდვებისგან გამონაკლისების დაშვების დროებითი პროტოკოლი“.
შალვა გოგოლაძემ თავის გამოსვლაში ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ საქართველო მიმზიდველი ქვეყანა გახდება სპორტული ტურიზმის მიმართულებითაც. ვინაიდან მსოფლიო მასშტაბით პანდემიასთან ბრძოლაში საქართველომ უპრეცედენტო შედეგი აჩვენა, ამ მხრივ ჩვენი ქვეყანა საერთაშორისო სპორტული ორგანიზაციების ინტერესის სფეროში მოხვდება. საქართველოს კი უკვე აქვს მასშტაბური საერთაშორისო ტურნირების მასპინძლობის მრავალწლიანი და კარგი გამოცდილება.
„პატივცემულო დეპუტატებო, მინდა მადლობა გადაგიხადოთ იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც თქვენგან ყოველთვის ვიღებთ და რომლის გარეშე ქვეყანა ასეთ შედეგს ვერ მიაღწევდა. ჩვენი ხელისუფლების პირობებში სპორტის სფეროში არაერთი მნიშვნელოვანი რეფორმა გატარდა და სწორედ ამის შედეგია ის საერთაშორისო აღიარება, რომლითაც ასე ვამაყობთ ყველა. აშენდა და განვითარდა სპორტული ინფრატსტრუქტურა, ვუმასპინძლეთ ათეულობით საერთაშორისო ტოპ-ტურნირს, საქართველო მნიშვნელოვან ადგილს იკავებს მსოფლიო სპორტულ რუკაზე. კვლავ გრძელდება აღმშენებლობის პროცესი და უახლოეს მომავალში დასრულდება კიდევ ერთი გრანდიოზული პროექტი - 10 ათას მაყურებელზე გათვლილი ახალი კალათბურთის დარბაზი, რომელიც ევრო ბასკეტს უმასპინძლებს“ - განაცხადა შალვა გოგოლაძემ.
მინისტრის მოადგილემ დეპუტატებს ასევე გააცნო ბოლო პერიოდში სამინისტროს მიერ სპორტის მიმართულებით გატარებული სხვადასხვა ღონისძიებები. პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტმა დადებითად შეაფასა სამინისტროს მიერ ახალი კორონავირუსის პანდემიის პირობებში გაწეული მუშაობა.

The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia was heard at the Parliamentary Committee on Sports and Youth Affairs
On June 2, Shalva Gogoladze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, addressed the Parliamentary Committee on Sports and Youth Affairs. Shalva Gogoladze spoke about the activities carried out by the Ministry under the conditions of the New Coronavirus pandemic in the field of sports. As it is known, last year, Georgian sports achieved distinguished results on the international arena.
The Deputy Minister spoke in detail about the post-crisis plan and answered the questions of the attendees with detailed explanations. In order to promote the development of professional sports, a temporary Provisional Protocol “On Elimination of Exceptions to Restrictions caused by COVID-19 Crisis” was drafted in cooperation with the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, the Ministry of Labor, Health and Social Affairs.
In his speech, Shalva Gogoladze emphasized the fact that Georgia will become an attractive country for sports tourism as well. As Georgia has shown unprecedented results in the fight against the pandemic worldwide, our country will be in the interest of international sports organizations. Georgia already has cultivated many years of experience in hosting large-scale international tournaments.
"Dear delegates, I would like to thank you for your invaluable support, without which the country would not have achieved such a tremendous result. Several significant reforms have been carried out in the field of sports, and this is the result of the international recognition that we are all so proud of. Sports infrastructure has been built and developed, we have hosted dozens of international top tournaments, Georgia occupies an important place on the world sports map. Another grand project will be completed soon - a new basketball hall for 10,000 spectators, which will host the Euro Basket” – stated Shalva Gogoladze.
The Deputy Minister also spoke about the recent events held by the Ministry in the field of sports. The Parliamentary Committee on Sports and Youth Affairs positively assessed the work done by the Ministry under the conditions of the new Coronavirus pandemic.