პროფესიული განათლება და გადამზადება დაბალი შემოსავლის მქონე ახალგაზრდებს დასაქმების შესაძლებლობას აძლევს
05.06.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვეიცარიის მთავრობის ხელშეწყობით,  საქართველოში პირველად განახორციელა კვლევა, რომელშიც შესწავლილია პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსი და გაანალიზებულია პროფესიული განათლებისა და გადამზადების მიმართება დასაქმებასა და შრომის ბაზართან.
დღეს კვლევის შედეგები და რეკომენდაციები   განათლების მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა, UNDP-ის ხელმძღვანელთან ლუიზა ვინტონთან, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) წარმომადგენლებთან და პროფესიული განათლებისა და გადამზადების ექსპერტებთან ერთად,  ონლაინ შეხვედრაზე განიხილა.
თამარ ქიტიაშვილის განცხადებით, სტუდენტების სოციალურ-ეკონომიკური სტატუსის შესწავლა და ანალიზი მნიშვნელოვანია პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემის რეფორმის წარმატებისთვის. მისივე თქმით, კვლევის შედეგები უკვე საფუძვლად დაედო სტუდენტების ჩარიცხვის წესში  ცვლილებების შემოღებას, რის შედეგადაც სოციალურად მოწყვლადი სტუდენტების რაოდენობა, ზოგადად  პროფესიული განათლების ხელმისაწვდომობა და ინკლუზიორობა  მნიშვნელოვნად გაიზრდება.
„ხარისხიანი განათლება მდგრადი განვითარების ცენტრალური შემადგენელია, რადგან ის მყარ საფუძველს ქმნის იმისთვის, რომ არავინ დარჩეს განვითარების მიღმა. პროფესიულმა განათლებამ და გადამზადებამ შეიძლება განვითარების გზა გაუხსნას ბევრ ქართველ ახალგაზრდას“ - განაცხადა UNDP-ის ხელმძღვანელმა ლუიზა ვინტონმა.
„შვეიცარია საქართველოს მტკიცე მხარდამჭერია პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემის რეფორმის საქმეში“, - აღნიშნა შვეიცარიის თანამშრომლობის რეგიონულმა ხელმძღვანელმა დანიელ მევლიმ. „ამ მხრივ, აღნიშნული კვლევა ფასდაუდებელი რესურსია, რადგან მასში წარმოდგენილ მონაცემებზე და მიგნებებზე დაყრდნობით შესაძლებელია ფაქტებზე დაფუძნებული პოლიტიკის განვითარება“.

Vocational education and training provide employment opportunities for low-income young people
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Switzerland, conducted a survey in Georgia to study the socio-economic status of vocational education students and analyze the relationship between vocational education and the employment.
Today, the Deputy Minister of Education, Tamar Kitiashvili, discussed the results and recommendations of the study with Louisa Winton, Head of UNDP, representatives of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and experts in vocational education and training.
According to Tamar Kitiashvili, studying and analyzing the socio-economic status of students is important for the success of the reform on vocational education and training. The results of the study have already laid the groundwork for changes in the enrollment rules for students, which will significantly increase the number of socially vulnerable students to access to vocational education.
"Quality education is a central component of sustainable development because it provides a solid foundation, and no one is left behind. Vocational education and training can pave the way for the development of many young Georgians” - said Louisa Winton, UNDP Managing Director.
"Switzerland is a loyal supporter of Georgia's reform on vocational education and training. The study is an invaluable resource, because based on the data and findings presented, there is a possibility to develop a fact-based policy” – said Daniel Mewy, the Regional Head of Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).