კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრები „პროფესიული განათლება ბიზნესისთვის კოვიდ-19-ს შემდეგ” გრძელდება.
ამჯერად, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა ონლაინ სამუშაო შეხვედრა საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის, სხვადასხვა დარგობრივი გაერთიანებებისა და უშუალოდ კომპანიების წარმომადგენლებთან გამართა.
შეხვედრის თემა იყო ადამიანური რესურსების კუთხით ბიზნესის საჭიროებებისა და სამინისტროს მხრიდან გადასადგმელი ნაბიჯების განხილვა.
მსგავს ფორმატში პირველი შეხვედრა ევროპული ბიზნეს ასოციაციის მხარდაჭერით, 29 მაისს, უკვე განხორციელდა.
მომდევნო ორი თვის განმავლობაში სამინისტრო ინტენსიურ რეჟიმში აგრძელებს შეხვედრების კამპანიას ბიზნეს სექტორთან და დარგობრივ ასოციაციებთან. შეხვედრები კვირაში ერთხელ იმართება და მიზნად ისახავს საჯარო-კერძო სექტორებს შორის დიალოგს, კერძოდ, ასოციიაციის წევრ ბიზნესებთან აქტიურ დისკუსიას კოვიდით გამოწვეული პრობლემების ინიდენტიფიცირებისა და პროფესიული განათლების კონტექსტში, მათი შესაძლო გადაჭრის გზების შეთავაზების მიზნით.
საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია (GEA) სამინისტროს ერთ-ერთი სოციალური პარტნიორია, მათი წევრების ნაწილი მჭიდროდ თანამშრომლობს პროფესიულ კოლეჯებთან და ჩართულია მომზადებისა და გადამზადების პროგრამების მიწოდების პროცესში.
ამავე დღეს, ასოციაციისა და კერძო ბიზნესის წარმომადგენლები საინფორმაციო ტექნოლოგიების კოლეჯს ეწვივნენ, სასწავლო გარემო დაათვალიერეს და პირადად გაეცნენ არსებულ პროგრამებს. კოლეჯში ამ ეტაპზე პროფესიულ პროგრამებზე ონლაინ რეაგისტრაცია და ასევე მოკლევადიანი მომზადება - გადამზადების პროგრამაზე დისტანციური სწავლება მიმდინარეობს.

The discourse with business representatives continues
Meetings continue with the representatives of the private sector to discuss the Vocational Education for business after Covid-19 crisis.
This time, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Tamar Kitiashvili, held an online workshop with various representatives of the Georgian Employers' Association, Industry Associations, and private companies.
The meeting discussed the needs of business in terms of human resources, and the steps to be taken by the Ministry. The first meeting of a similar format was held on May 29 with the support of the European Business Association.
Over the next two months, the ministry will continue to intensify its meetings with the private sector and associations. Meetings are to be held once a week and aim to engage a dialogue between the public and private sectors, in conjunction with identifying problems caused by COVID-19.
The Georgian Employers' Association (GEA) is one of the social partners of the Ministry, some of its members work closely with several vocational colleges and are involved in the preparation and of various training courses and programs.
Moreover, on the same day, representatives of the Association visited the College of Information Technology, and witnessed the learning environment, as well as learning about the existing programs. At this stage, online registration for vocational programs and short-term trainings is being implemented.