აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმს სრული რესტავრაცია - რეაბილიტაცია ჩაუტარდება
2020 წელს აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის სრული რესტავრაცია-რეაბილიტაცია დაიწყება. პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიას, ა(ა)იპ ,,თბილისის განვითარების ფონდს“, „მთლიანად ან ნაწილობრივ ფრანკოფონი დედაქალაქებისა და მეტროპოლიების მერებისა და ხელმძღვანელთა საერთაშორისო ასოციაციასა“ და სსიპ „აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმს“ შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში განხორციელდება.
„ფრანკოფონი დედაქალაქებისა და მეტროპოლიების მერებისა და ხელმძღვანელთა საერთაშორისო ასოციაციას“ მიერ გამოყოფილი გრანტის (200 000 ევრო) ფარგლებში, სრულად განახლდება და გამაგრდება მუზეუმის შენობა, საძირკველში ჩადგება გრუნტის წყლების სადრენაჟო სისტემები, რეაბილიტირდება შენობის ექსტერიერი და ინტერიერი, მოეწყობა გათბობისა და ვენტილაციის სისტემები.
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმის საქმიანობისთვის დამატებით გამოიყოფა 50 000 ევრო, რომელიც მუზეოგრაფიის გათანამედროვებას და მუზეუმის მიერ  საგანმანათლებლო და სახელოვნებო პროგრამების განვითარებას მოხმარდება. შედეგად, მუზეუმს საშუალება ექნება ჩაერთოს ქვეყნისა და კავკასიის რეგიონის ტურისტული განვითარების გეგმაში, გააღრმაოს თანამშრობლობა მსოფლიოს აბრეშუმის მუზეუმების საერთაშორისო ქსელთან და გაუზიაროს გამოცდილება რეგიონის ფრანკოფონულ ქალაქებს.
ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორიის კულტურის ძეგლის რესტავრაცია-რეაბილიტაცია 3 წელი გაგრძელდება და მას თბილისის განვითარების ფონდი წესების სრული დაცვით განახორციელებს.
აბრეშუმის სახელმწიფო მუზეუმი 1887 წელს დაარსდა და ერთ-ერთი უძველესია საქართველოს მუზეუმებს შორის. მუზეუმში დაცულია მეაბრეშუმეობასთან დაკავშირებული მრავალფეროვანი კოლექცია, რომელიც მოიცავს როგორც ადგილობრივად წარმოებულ, აგრეთვე მსოფლიოს 61 ქვეყნიდან შემოსულ ექსპონატებს.
მუზეუმს გააჩნია უნიკალური ბიბლიოთეკა, სადაც დაცულია XVIII-XIX საუკუნეების საბუნებისმეტყველო თემატიკის უნიკალური წიგნები რუსულ, ინგლისურ, გერმანულ, ფრანგულ, იტალიურ, რუმინულ, უნგრულ, ჩინურ, იაპონურ, სპარსულ, არაბულ და სხვა ენებზე.

The State Museum of Silk will be fully restored and renovated
The full restoration-renovation of the State Silk State Museum will begin in 2020. The project is implemented under the framework memorandum signed between the Ministry of Education, Science, Culture and Sportof Georgia, Tbilisi Municipality City Hall, Tbilisi Development Fund, International Association of Mayors of Partially or Entirely Francophone Cities, and LEPL Silk State Museum.
As part of the grant (worth € 200,000) issued by the International Association of Mayors of Partially or Entirely Francophone Cities, the renovation plans entail completely renovating and strengthening the building itself, upgrading and installing brand new groundwater drainage systems, installing modern heating and ventilation systems, as well as renovating the exterior and interior.
Moreover, an additional € 50,000 will be allocated for the activities of the Silk State Museum, which will be used to modernize the museum and to develop educational and art programs offered by the museum. As a result, the museum will be able to participate in the tourism development plan of the country and the entire Caucasus region, further enhancing cooperation with the International Network of Silk Museums of the World, in conjunction with sharing experience with the Francophone cities around of the region.
The entire restoration of the cultural monument of national importance will last for three years and will be carried out by the Tbilisi Development Fund in full compliance with established rules and regulations
The State Silk Museum was founded in 1887 and is one of the oldest museums in Georgia. The museum preserves a diverse collection of silkworms, including both locally produced and imported from 61 countries.
The museum has a unique library, which preserves unique books on natural sciences of the XVIII-XIX centuries in Russian, English, German, French, Italian, Romanian, Hungarian, Chinese, Japanese, Persian, Arabic, and other languages.