ნუნუ მიცკევიჩი: „სამინისტროსა და შესაბამისი უწყებების მხრიდან გაწეული ძალისხმევა გამოცდების აკადემიური კეთილსინდისიერებითა და უსაფრთხოდ ჩატარების გარანტი იქნება“
„ყველას მოგეხსენებათ, რომ კოვიდინფექციით შექმნილმა ვითარებამ არაერთი გამოწვევის წინაშე დააყენა განათლების სისტემა. მთელი მსოფლიო ინტერესით აკვირდებოდა ყველა იმ პროცესს, რომელიც განათლების მიმართულებით არსებული გამოწვევების დასაძლევად განხორციელდა. სწორედ განათლების სფერო აღმოჩნდა ერთ-ერთი საუკეთესო მაგალითი იმისა, როგორ შეიძლება უმძაფრესი გამოწვევა განვითარების შესაძლებლობად ვაქციოთ. მიუხედავად მრავალი სირთულისა, ტრადიციული ფორმიდან დისტანციურ სწავლებაზე გადასვლის ხარისხით და მასშტაბებით ჩვენი ქვეყანა მსოფლიოში საუკეთესოთა შორის დასახელდა. უმაღლესი განათლების ხარისხზე ზრუნვა სწორედ საგამოცდო სისტემის გამართულობიდან იწყება“, – აღნიშნულის შესახებ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა ერთიანი ეროვნული გამოცდების, საერთო სამაგისტრო გამოცდებისა და სტუდენტთა საგრანტო კონკურსის ჩატარების თარიღებისა და წესის შესახებ გამართულ პრესკონფერენციაზე ისაუბრა.
ნუნუ მუცკევიჩის თქმით, 2020 წლის გამოცდებში მონაწილეთა ჯანმრთელობის მაქსიმალური დაცვა განათლების, მეცნიერების კულტურისა და სპორტის სამინისტროს უპირველესი ამოცანაა და ჯანდაცვის რეკომენდაციების უზრუნველსაყოფად უწყების მხრიდან დამატებითი ხარჯები და რესურსი იქნა გაღებული. საგამოცდო პროცესის მაქსიმალურად სრულყოფილად წარმართვის მიზნით აქტიური მუშაობა სამინისტრომ კორონავირუსის პანდემიად გამოცხადების პირველივე დღიდანვე დაიწყო.
მინისტრის მოადგილემ უსაფრთხოების იმ წესებზე გამახვილა ყურადღება, რომლებიც გამოცდებზე რეგისტრირებული თითოეული გამოსაცდელი პირის, ასევე, მეთვალყურეთა და ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა, დამხმარე და ტექნიკური პერსონალის ჯანმრთელობის დაცვას უზრუნველყოფს.
ნუნუ მიცკევიჩმა განაცხადა, რომ 2020 წლის გამოცდების ჩატარების პერიოდი და ძირითადი ფორმატი შენარჩუნდება. დაპირებისამებრ, დაცული იქნება გამოცდების ზუსტი თარიღების გამოცხადების ვადებიც. წლევანდელ გამოცდებში 55 000-ზე მეტი აბიტურიენტი და სტუდენტი მონაწილეობს.
ნუნუ მიცკევიჩმა შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრს გაწეული თავდაუზოგავი შრომისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ განათლების სამინისტროსა და შესაბამისი უწყებების მხრიდან გაწეული ძალისხმევა გამოცდების აკადემიური კეთილსინდისიერებითა და უსაფრთხოდ ჩატარების გარანტი იქნება.

Nunu Mitskevich: "Efforts by the Ministry and relevant agencies will be a guarantee of academic good faith and safe conduct of examinations”
"As you all know, the situation created by the COVID-19 crisis has posed a number of challenges to the education system. The entire world is observing with great interest all the processes that were carried out to overcome the challenges facing education. Education is one of the best examples of how to turn the toughest challenge into an opportunity for further development. Despite facing many difficulties, our country has been named one of the best in the world in terms of the quality and scale of the transition from traditional to distance learning. Caring for the quality of higher education starts from the examination system” - stated Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, at a press conference.
According to Nunu Mutskevichi, maximum protection of health of participants is the primary task for the Ministry, thus allocating additional costs and resources to implement all the health recommendations and guidelines provided by the healthcare exerts. Additionally, the Ministry has been working actively since the first day of the announcement of the Coronavirus pandemic in order to conduct the examination process as perfectly as possible.
The Deputy Minister focused on clarifying the safety rules that protect the health of each pant registered for the exams, as well as the supervisors, faculty members and technical staff.
Moreover, Nunu Mitskevichi stated, that the man format of the 2020 exams will be maintained. More than 55,000 entrants were registered for this year’s exams.
In closing, Nunu Mitskevichi thanked the National Center for Assessment and Examinations for their immense work and noted that the efforts of the Ministry of Education and relevant agencies would be a guarantee of academic good faith and safe conduct of examinations.