ამირან გამყრელიძე: „სახელმწიფო და დაავადებათა ეროვნული ცენტრი აბიტურიენტებისათვის დიაგნოსტიკური კვლევის ჩატარებას ყოველგვარი გადასახადის გარეშე, უფასოდ უზრუნველყოფს“
ერთიანი ეროვნული გამოცდების, საერთო სამაგისტრო გამოცდებისა და სტუდენტთა საგრანტო კონკურსის ჩატარების თარიღებისა და წესის შესახებ გამართულ პრესკონფერენციაზე დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გენერალურმა დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ პანდემიის პირობებში 2020 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩატარებასთან დაკავშირებით დამტკიცებული პროტოკოლის რამდენიმე პუნქტი განმარტა.
ამირან გამყრელიძემ აღნიშნა, რომ  იცვლება მიდგომა ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩატარების  პროცესთან დაკავშირებით, რათა ამ დროს თავშეყრილმა ადამიანთა დიდმა მასამ არ შექმნას ქვეყანაში კოვიდინფექციის გავრცელების მომატებული რისკი. მისი თმით, ყველაფერი გაკეთდება იმისთვის, რომ ერთიან ეროვნულ გამოცდაზე არ მოხვდეს ინფიცირებული აბიტურიენტი, რომელიც შემდგომში, შესაძლოა, ინფექციის მასობრივი გავრცელების წყარო გახდეს.
ამირან გამყრელიძემ განმარტა, თუკი აბიტურიენტს გამოცდებამდე გამოუვლინდება კოვიდინფექციის მთავარი სიმპტომები: ტემპერატურის მომატება, ხველა, სუნთქვის უკმარისობა, ცემინება, უნდა მიმართოს ოჯახის ექიმს და მისი რჩევით შემდგომ ჩაუტარდება ლაბორატორიული კვლევები. თუკი აბიტურიენტს კოვიდვირუსი დაუდასტურდა, ის არ დაიშვება გამოცდაზე.
იმ შემთხვევაში, თუ აბიტურიენტს დიაგნოსტიკის პროცედურები წინასწარ აქვს ჩატარებული და კოვიდზე პასუხი უარყოფითია, იგი დაიშვება გამოცდაზე, მიუხედავად სიმპტომებისა. პროტოკოლის შესაბამისად, იგი გამოცდას დაწერს იზოლირებულ ოთახში, შესაბამისი ბარიერებით გამოყოფილ სივრცეში. ამირან გამყრელიძის თქმით, პროტოკოლში გაწერილია სხვადასხვა  ვარიანტი, როგორ უნდა მოიქცეს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი ცალკეული სიმპტომების არსებობის შემთხვევაში.
გარდა ამისა, თუკი აბიტურიენტი მცირე სიმპტომებით დაუშვეს პირველ გამოცდაზე, რადგან ლაბორატორიული კვლევით მას კოვიდინფექცია არ დაუდასტურდა, მეორე გამოცდისთვის იგი უნდა გავიდეს ხელახალ დიაგნოსტიკაზე.
ამირან გამყრელიძემ საგანგებოდ გაუსვა ხაზი, რომ სახელმწიფო და დაავადებათა ეროვნული ცენტრი აბიტურიენტებისათვის დიაგნოსტიკური კვლევის ჩატარებას ყოველგვარი გადასახადის გარეშე, უფასოდ უზრუნველყოფს, ასევე უფასო იქნება დიაგნოსტიკა განმეორებითი კვლევის შემთხვევაში. დღევანდელი მონაცემებით, სახელმწიფოს აქვს 17 ლაბორატორია, სადაც PCR ტესტირების ჩატარება არის შესაძლებელი. ეროვნული გამოცდების დაწყებისთვის მათი რიცხვი 20-22-ს მიაღწევს. აბიტურიენტებს შესაძლებლობა აქვთ დიაგნოსტირებისათვის მიმართოთ ლაბორატორიებს სხვადასხვა  ქალაქებში: თბილისში, ბათუმში, ქუთაისსა და ოზურგეთში.
მშობლებისა და აბიტურიენტებისთვის გაკეთდა იმის განმარტებაც, რომ გამოცდა სტრესია და შესაძლებელია სიცხის მომატება ამითაც იყოს განპირობებული. როდესაც თერმოსკრინინგი ტარდება ელექტრონული, დისტანციური თერმომეტრებით, ტემპერატურის მაჩვენებელი, შესაძლოა, არ იყოს ზუსტი. შეფასებისა და გამოცდების ცენტრს მიეცა რეკომენდაცია, თუკი აბიტურიენტს გამოცდაზე შესვლისას თერმოსკრინინის დროს აღენიშნება ტემპერატურა, მას ეძლევა დრო ჩვეულებრივი, კლასიკური ვერცხლისწყლის თერმომეტრით გადაიმოწმოს ტემპერატურა.
ამირან გამყრელიძის თქმით, არ დაიშვება გამოცდაზე ის აბიტურიენტი, რომელსაც, ტემპერატურის გარდა, სხვა სიმპტომებიც ექნება და წინასწარ არ მიმართავს ოჯახის ექიმს დიაგნოსტიკისთვის.

Amiran Gamkrelidze: "The National Center for Disease Control and Public Health will provide medical diagnostic research to entrants completely free of chargeā€
Amiran Gamkrelidze noted that the approach of how we conduct the Unified National Examinations is changing, to ensure the large number of people gathered at this time, does not create an increased risk of spreading the virus in the country. According to Director General, every measure will be taken so an infected entrant does not enter the hall of the examination.
Moreover, Mr. Gamkrelidze clarified, if the main symptoms of COVID-19 appear before the entrant enters the exam such as : fever, cough, shortness of breath, sneezing, the individual should consult with a family doctor, followed by laboratory tests. In case the entrant is COVID-19 positive, they will not be allowed to take the exam.
Furthermore, if the entrant has undergone the medical diagnostic procedures in advance and the result is negative, they will automatically be allowed to take the test despite the symptoms. According to the protocol, such an individual will write the test in an isolated room. Notably, the specially designed protocol describes different options for how the National Center for Assessment and Examinations should act in case of certain symptoms appear.
Please note, if the entrant with minor symptoms is allowed to take the first test because the result of COVID-19 test was negative, the subject must be re-diagnosed for the second test.
Amiran Gamkrelidze emphasized that the National Center for Disease Control and Public Health will provide diagnostic research to the entrants without any fees, completely free of charge. According to current data, the state has 17 laboratories where PCR testing is possible. Their number will reach 20-22 for the start of the national exams. Applicants can apply to the following laboratories in Georgia: Tbilisi, Batumi, Kutaisi and Ozurgeti.
Parents and entrants were also notified, that due to the stress caused by the exam, fever may be caused by it. When thermal screening is performed with the remote, electronic thermometer, the temperature indicator may not be precisely accurate. The Assessment and Testing Center has been advised that if an entrant has a fever during the screening test, he or she will be given time to check the temperature with a conventional, classic mercury thermometer.
According to Amiran Gamkrelidze, the entrant who has other symptoms besides the temperature will not be allowed to take the exam.