საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ წლიური ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა, რომელშიც მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიება ვარძიაში ჩატარდა და სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ნიკოლოზ ანთიძემ, საზოგადოებას 2019 წელს განხორციელებული და მიმდინარე პროექტები წარუდგინა. ღონისძიებას ფონდ „ქართუს“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე ნიკოლოზ ჩხეტიანი, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი სოზარ სუბარი, ადგილობრივი და სხვა რეგიონების ხელისუფლებისა და საქართველოს საპატრიარქოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ნიკოლოზ ანთიძემ აღნიშნა, რომ საქართველოში აღნუსხულია კულტურული მემკვიდრეობის 20 000-მდე უძრავი ძეგლი, რომელთაგან სამი – „მცხეთის ისტორიული ძეგლები“ „გელათის მონასტერი“ და „ზემო სვანეთი“ მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაშია შეტანილი. კაცობრიობის არამატერიალური მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით ნუსხაში კი „ქართული მრავალხმიანობის“, ქვევრის ღვინის დაყენების უძველესი ქართული ტრადიციული მეთოდის, ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალი კულტურისა და ქართული ჭიდაობის სახით საქართველოდან ოთხი ელემენტია წარმოდგენილი. განხორციელდა და კვლავაც გრძელდება გრანდიოზული პროექტები, როგორიცაა მუცო, სოფელი ჩაჟაში, ვარძია, უფლისციხე, ნოქალაქევის ნაქალაქარი, კუმურდოს, აწყურისა და გელათის კათედრალები, დადიანები კომპლექსი ზუგდიდში, სენაკის თეატრი, და ა. შ. სხვადასხვა ქალაქში გაცოცხლდა ურბანული ძეგლები, რომელთა რიცხვი 5 ასეულს აღემატება.
განსაკუთრებულად აღსანიშნავია ვარძიის კომპლექსის რეაბილიტაცია და ვარძიის ღვთისმშობლის ტაძრის კედლის მხატვრობის კონსერვაცია ხანძრის შემდეგ. ჭვარტლის ღრმა ფენებით დაფარული უნიკალური ფრესკების, მათ შორის, თამარის გამოსახულების გაწმენდის ხანგრძლივი, სკურპულოზური პროცესი წარმატებით დასრულდა. კედლის მხატვრობის აღდგენის პროცესში საერთაშორისო სპეციალისტებიც მონაწილეობდნენ.
სააგენტოს ხელმძღვანელმა ნიკოლოზ ანთიძემ მადლობა გადაუხადა საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის მოვლის პროცესში სახელმწიფოს მთავარ პარტნიორს –ფონდ „ქართუს“, რომლის დაფინანსების წილი სახელმწიფოს დაფინანსების წილს აღემატება.
2019 წელს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა სააგენტომ დააფინანსა კულტურული მემკვიდრეობის ობიექტების რესტავრაცია-კონსერვაციისა და ინფრასრუქტურული მოწყობის 51 პროექტი, ხოლო ფონდი „ქართუს“ ძალისხმევით 75 კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის რეაბილიტაცია განხორციელდა, ჯამში 126 ძეგლი.
კლდის ძეგლების პროაქტიული დაცვისა და კონსერვაციის მიმართულებით განხორციელდა ვარძიის კომპლექსის მონიტორინგისა და გამაგრების პროგრამა, ვანის ქვაბების კლდის მდგრადობისა და ჰიდრო-გეოლოგიური კვლევა, უფლისციხის კლოდოვანი მასივების მულტიდისციპლინარული და დავით გარეჯის კომპლექსის საბერეების მონასტრის ჰიდრო-გეოლოგიური კვლევა, მომზადდა საცხის სვეტის ლაზერ-სკანირებული ანაზომებისა და კლდოვანი სტრუქტურის შეფასების პროექტი.
აღსანიშნავია განხორციელებული პროექტების საერთაშორისო წარმატებებიც. მუცოს რეაბილიტაციის პროექტმა ევროპული მემკვიდრეობისა და „ევროპა ნოსტრას“ საზოგადოების რჩეულის ჯილდო დაიმსახურა. პროექტმა ევროპის მრავალმილიონიანი საზოგადოების აქტიური მხარდაჭერა მოიპოვა. ევროპის საბჭოს 21-ე საუკუნის ევროპის მემკვიდრეობის საუკეთესო გამოცდილების ოქროს კოლექციაში სააგენტოს 2 პროგრამა – კულტურული მემკვიდრეობის „ერთიანი საინფორმაციო ბაზა და პროგრამა „საბავშვო არქეოლოგია“ შევიდა.
2019 წელს დაიწყო ისრაელის წმინდა მიწასა და იორდანიაში ქართული რელიგიურ-საგანმანათლებლო კერების არქეოლოგიური კვლევები. ხოლო კვიპროსის რესპუბლიკაში გაგრძელდა წინა წლებში დაწყებული ქართული კულტურული მემკვიდრეობის მოვლა-პატრონობის პროცესები. ასევე, 2019 წელს ევროპის ქვეყნებში ნიკო ფიროსმანის ფერწერული ნამუშევრების წარმატებული გამოფენები გაიმართა.
2020 წელს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ ხორციელდება პროექტები: ნოქალაქევისა და ალევის კომპლექსები, გრემი, ლესია უკრაინკას მუზეუმი, ზემო თისელი, ენგურის ტურისტულ ზონა და სხვა. ასევე მიმდნარეობს არქეოლოგიური კვლევა-ძიება კულტურული მემკვიდრეობის 18 ობიექტზე. გრძელდება სააგენტოს, საქართველოს საპატრიარქოსა და კომპანია „არემჯი გოლდს“ შორის შეთანხმებული 4 წლიანი პროგრამა (2018-2021), რომლის ფარგლებში ხორციელდება ფიტარეთისა და ალავერდის მონასტრების, ჭელიშის, ძველი შუამთის, სამშვილდის ნაქალაქარის, სათხეს ეკლესიისა და ბოლნისის სიონის რეაბილიტაცია.
2020 წელს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის ერთიანი მონაცემთა ბაზის საერთაშორისო პლატფორმაზე შეიქმნა სერვისები, რომლებიც დაინტერესებულ მოქალაქეებს კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ ინფორმაციას ინტერაქციულ რეჟიმში აწვდიან. ასევე, ამოქმედდა უძრავი ძეგლების ვირტუალურ-შემეცნებითი ტურების პროექტი, რომელიც ახლო მომავალში მნიშვნელოვნად გაიზრდება და რამდენიმე ათეულ ძეგლს მოიცავს.
საბავშვო-საგანმანათლებლო პროექტების მიმართულებით სასწავლო-შემეცნებითმა გაკვეთილებმა გეოგრაფიული არეალი გააფართოვა და ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში მცხოვრები ქართული სათვისტომოებისა თუ მკვიდრი მოქალაქეების თვალსაწიერის გამდიდრების ეფექტურ საშუალებად იქცა.
UNESCO-ს არამატერიალური მემკვიდრეობის ნუსხაში შესაყვანად გაგზავნილია სანომინაციო ბარათი „ქართული სუფრის ტრადიცია“, რომლის განხილვა კონვენციის პირობებით 2020-2021 წლების ციკლში მოხდება.

The National Agency for the Protection of Cultural Heritage presented an annual report
The National Agency for Cultural Heritage Preservation of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a presentation of its annual report, which was attended by Minister Mikheil Chkhenkeli. The event was held in Vardzia, where the head of the agency, Nikoloz Antidze, addressed the public with the current projects implemented in 2019. The event was attended by Nikoloz Chkhetiani, Chairman of the Supervisory Board of the Cartu Foundation, Sozar Subari, Advisor to the Prime Minister, and various representatives of the local and other regional authorities.
Nikoloz Antidze noted that about 20,000 immovable monuments of cultural heritage have been registered in Georgia, three of which - "Historical Monuments of Mtskheta" - "Gelati Monastery" and "Upper Svaneti" are included in the list of world cultural heritage. The list of intangible heritage of mankind includes four elements from Georgia in the form of "Georgian polyphony", the ancient Georgian traditional method of making Qvevri wine, three subcultures of the Georgian alphabet and Georgian wrestling. Grand renovation projects such as Mutso, Village Chazha, Vardzia, Uplistsikhe, Nokalakevi Town, Kumurdo, Atskuri, Gelati Cathedral, Dadiani Complex in Zugdidi, Senaki Theater, etc. have already been implemented and will continue to do so.
The renovation of the Vardzia complex and the conservation of the wall paintings of the Vardzia Church of the Virgin Mary is particularly noteworthy. The long, scrupulous process of clearing unique frescoes covered with deep layers of soot, including the image of Tamar, has been successfully completed. International specialists also participated in the process of restoring the wall painting.
Nikoloz Antidze, the head of the agency, thanked the main partner of the state – Cartu Foundation in the process of caring for the cultural heritage of Georgia, whose funding share exceeds the share of state funding.
In 2019, the National Agency for the Protection of Cultural Heritage funded 51 projects for the restoration-conservation and infrastructural arrangement of cultural heritage sites, and with the efforts of the Cartu Foundation, 75 cultural heritage sites were renovated, amounting to a total of 126 monuments.
For a proactive protection and conservation of rock monuments, a monitoring and strengthening project of Vardzia complex was carried out, as well as commissioning a study of  hydro-geological rock stability of Vani Caves, Uplistsikhe rocky tracts, and Davit Gareji complex.
It is also noteworthy to mention the international success of the implemented projects. The Mutso renovation project has won the European Heritage and European Nostra Society's Choice Award. The project has gained the active support of the European multimillion-dollar society. The Council of Europe's 21st Golden Age of Best European Heritage Experience includes two of the Agency's cultural heritage programs, the United Information Base and the Children's Archeology program.
Archaeological excavations of Georgian religious-educational centers in the Holy Land of Israel and Jordan began in 2019. Whereas, the process for preservation of the Georgian cultural heritage continues in the Republic of Cyprus. Moreover, a successful exhibition of Niko Pirosmani’s paintings were held in various European countries.
In 2020, the National Agency for Cultural Heritage Preservation will implement the following projects: The restoration of Gremi, Lesia Ukrainka Museum, Enguri Tourist Zone and Nokalakevi and Alevi Complexes. Additionally, there are archaeological excavations underway at 18 cultural heritage sites. The four-year program (2018-2021) agreed between the Agency, the Georgian Patriarchate, and the company "RMG" continues, and entails the renovation of the monasteries of Alaverdi, Chelishi, Old Shuamta, Samshvildi, Satkhesi Church and Bolnisi Sioni.
Furthermore, the National Agency for Cultural Heritage Preservation created services on the International Platform of the Unified Database of Cultural Heritage of Georgia, which provides interested citizens with information about cultural heritage in an interactive mode. Also, a virtual-cognitive tours of Georgian monuments were launched.
Children’s educational lessons have expanded and have become an effective way to enrich the perspective of Georgian communities and citizens living in different European countries.
Georgia has also applied to include Georgian Supra Tradition in the UNESCO list of intangible heritage, which will be discussed in 2020-2021, according to the convention.