მიხეილ ჩხენკელმა და მაია ცქიტიშვილმა კახეთის რეგიონში საჯარო სკოლებისა და ინოვაციური ცენტრის სამშენებლო სამუშაოები დაათვალიერეს
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ვიცე-პრემიერთან, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრ მაია ცქიტიშვილთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად სიღნაღისა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში საჯარო სკოლების, ინოვაციური ცენტრის მშენებლობის პროცესი დაათვალიერა და ბოდბის დედათა მონასტერი მოინახულა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს მოვინახულეთ კახეთის რეგიონში საჯარო სკოლებისა და ინოვაციური ცენტრის მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოები. ეს პროექტები განათლების სამინისტროს, ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების თანამშრომლობით ხორციელდება. მადლობას ვუხდი ყველა ჩართულ მხარეს მომავალ თაობებზე ზრუნვისთვის.
მოხარული ვარ, რომ რეგიონში მცხოვრები მოსწავლეები კეთილმოწყობილ, ადაპტირებულ, თანამედროვე სტანდარტების სკოლებში გააგრძელებენ სწავლას. ინოვაციების ცენტრი კი ახალგაზრდებს საშუალებას მისცემს, გაიღრმავონ ცოდნა ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროში. მსგავსი პროექტები მთელი საქართველოს მასშტაბით მომავალშიც გაგრძელდება, ვინაიდან ახალგაზრდებზე ზრუნვა ჩვენი ხელისუფლების სტრატეგიული პრიორიტეტია“.
მაია ცქიტიშვილი: „სასკოლო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგება ძალიან აქტიურად მიმდინარეობს მთელი საქართველოს მასშტაბით, რაშიც მუნიციპალური განვითარების ფონდი და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო ჩართულია 2019 წლიდან. ამჟამად დაახლოებით 220 მილიონი ლარის ღირებულების ახალი სკოლების მშენებლობა და არსებული სკოლების რეაბილიტაცია მიმდინარეობს. კახეთში ამ ეტაპზე 7 ახალი სკოლა შენდება. ერთ-ერთი გახლავთ სოფელ ბოდბის 90 ბავშვზე გათვლილი სკოლა. დანგრეული სკოლის გამო ბავშვებს მეზობელ სოფლებში სიარული უწევდათ, ახალი სკოლის გახსნის შემდეგ კი მათ საშუალება ექნებათ, თავიანთ სოფელში მიიღონ განათლება.
მნიშვნელოვანია, რომ მთელი საქართველოს მასშტაბით ჩვენ ყველა მუნიციპალიტეტში გვაქვს დაგეგმილი 59 ახალი სკოლის მშენებლობა და 85 სკოლის რეაბილიტაცია. უნდა აღვნიშნო, რომ დაახლოებით 20 სკოლის დასრულებას სექტემბერში ვგეგმავთ. წლის ბოლომდე კი 4170 ბავშვზე გათვლილი სკოლების მშენებლობა იქნება დასრულებული.
ბუნებრივია, ახალი სასკოლო ინფრასტრუქტურა არის განათლების რეფორმის განუყოფელი ნაწილი, რომელსაც ჩვენი ხელისუფლება ახორციელებს. ასევე, ახალგაზრდებისთვის შენდება ტექნოლოგიური პარკები და ინოვაციური ცენტრები. ასეთი ახალი სივრცე ეწყობა გურჯაანში, რომლის მშენებლობა დასასრულს უახლოვდება“.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბოდბის საჯარო სკოლის მშენებლობა 2020 წლის ოქტომბერში დასრულდება. იგი 90 მოსწავლეზეა გათვლილი და სრულად შეესაბამება თანამედროვე სტანდარტებს. შენობა ადაპტირებულია და მასში კეთილმოწყობილ საკლასო ოთახებთან, კაბინეტებთან და ლაბორატორიასთან ერთად განთავსდება ბიბლიოთეკა, ბუფეტი და ექიმის კაბინეტი. ასევე, მოეწყობა სარეკრეაციო სივრცე სკოლის ტერიტორიაზე. სამშენებლო სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება 1 809 968 ლარს შეადგენს.
მიხეილ ჩხენკელმა და მაია ცქიტიშვილმა ასევე მოინახულეს სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ საქობოს სკოლის მშენებლობის პროცესი. ახალი შენობა 90 მოსწავლეზე არის გათვლილი და ასევე სრულად შეესაბამება თანამედროვე სტანდარტებს. მათ შორის, ადაპტირებულია სსსმ მოსწავლეებისთვის. სამშენებლო სამუშაოები მუნიციპალური განვითარების ფონდის დაფინანსებით ხორციელდება, რომლის ღირებულება 1 682 000 ლარს შეადგენს. სკოლის მშენებლობა 2021 წლის შემოდგომაზე დასრულდება.
ქალაქ გურჯაანში რეგიონული ინოვაციების ცენტრის მშენებლობა ივლისის ბოლომდე დასრულდება. ცენტრის ორსართულიან შენობაში განთავსდება სამუშაო და სასწავლო ოთახები და საკონფერენციო სივრცე. ასევე, სხვადასხვა აქტივობისთვის მოეწყობა ღია ტერასა. კეთილმოეწყობა და შემოიღობება ცენტრის ტერიტორია და შეიქმნება პარკირების სივრცე. ინოვაციების ცენტრი ადაპტირებულია და სრულად აკმაყოფილებს თანამედროვე სტანდარტებს. პროექტს ევროპის საინვესტიციო ბანკი 2 400 000 ლარით აფინანსებს.
აღსანიშნავია, რომ 2019-2020 წლებში განათლების ინფრასტრუქტურის განვითარების მიზნით დაიწყო 59 ახალი სკოლის მშენებლობა და 100-მდე სკოლის პროექტირება-მშენებლობისა და სარეაბილიტაციო სამუშაოები. ამასთან, 2019 წელს ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ 640 სკოლაში განხორციელდა მცირე სარემონტო სამუშაოები.

Mikheil Chkhenkeli, Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia together with Maia Tskitishvili, Deputy Prime Minister, and the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia and local government officials inspected the construction process of public schools and the innovative center in Sighnaghi and Gurjaani municipalities and visited Bodbe St. Nino Convent.
Mikheil Chkhenkeli: “Today we visited the ongoing construction works of public schools and the innovative center in Kakheti region. These projects are implemented in cooperation with the Ministry of Education, the Ministry of Infrastructure, and various local municipalities. I would like to thank all the parties involved in this project, as it shows our great care for the generations to come.
I am pleased that students living in the region will continue to study in a well-equipped, adapted, and modern schools. The Innovation Center will enable young people to deepen their knowledge in the field of research and technology. Similar projects will continue throughout Georgia in the future, as caring for our students and their education is a strategic priority of our government.”
Maia Tskitishvili: “The regulation of school infrastructure is continually active throughout Georgia. Since 2019, the Municipal Development Fund and the Ministry of Infrastructure have been involved in this process. Currently, there are new schools being built worth about 220 million GEL and the existing schools being renovated. At this stage, there are seven new schools being built in Kakheti region. One of them is a school for 90 children in the village of Bodbe. Due to the ruined infrastructure, the children had to walk to the neighboring villages, but after the the opening of the new school, these students will continue their studies in their own home village.
It is important that we have planned to build 59 new schools and renovate 85 across all municipalities throughout Georgia. Please note, that the government plans to complete 20 schools by September. By the end of the year, the construction of schools for 4170 will be completed.
Naturally, the new school infrastructure is an integral part of the education reform that our government is implementing. Also, technology parks and innovative centers are being built for young people. Such premises will be arranged in Gurjaani."
Moreover, a construction of the public school in the village of Bodbe, Sighnaghi Municipality, will be completed by October 2020. The building is designed for 90 students and is in full compliance with the modern European standards. The building is fully adapted and will include a library, a canteen, infirmary, well-equipped classrooms, and laboratories. The school will also include a recreation area. The construction is financed by the Municipal Development Fund and amounts to GEL 1,809,968.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli and Maia Tskitishvili also visited the construction process of the school in the village of Sakobo, Sighnaghi Municipality. The new building is designed for 90 students and fully complies with modern standards. The construction is funded by the Municipal Development Fund and amounts to GEL 1 682 000. The school will be completed in the fall of 2021.
Construction of the Regional Innovation Center in Gurjaani will be completed by the end of July. The two-story building will house study rooms as well as modern laboratories and a conference space. The innovation center is fully adapted and meets modern standards. The project is funded by the European Investment Bank with a budget of GEL 2,400,000.
It should be noted that in 2019-2020, the construction of 59 new schools and the renovation of about 100 schools were initiated to develop the education infrastructure throughout Georgia.