საქართველო ხელბურთელ გოგონათა ევროპისა და მსოფლიო ჩემპიონატებს უმასპინძლებს
საქართველოს ხელბურთის ფედერაციამ, ორი მასშტაბური საერთაშორისო ტურნირის მასპინძლობის უფლება მოიპოვა. 2021 წელს, ჩვენს ქვეყანაში 17-წლამდელ გოგონათა ევროპის ჩემპიონატი, 2022 წელს კი, 18-წლამდელ გოგონათა მსოფლიო ჩემპიონატი გაიმართება.
ხელბურთის ფედერაცია 2022 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის ჩატარებას თბილისსა და ბათუმში გეგმავს, სადაც საერთაშორისო სტანდარტების სპორტის ახალი სასახლეების მშენებლობები წარმატებულად მიმდინარეობს, ევროპის ჩემპიონატის მასპინძლობა კი მომავალ წელს თბილისშია დაგეგმილი.
უკვე ცნობილია 18-წლამდელ გოგონათა მსოფლიო ჩემპიონატში მონაწილე ქვეყნების რაოდენობა - 2022 წელს საქართველოში მსოფლიოს 32 ქვეყნის ახალგაზრდა ხელბურთელები ჩამოვლენ, 2021 წლის ევროპის ჩემპიონატზე კი 8-დან 12 გუნდამდე ჩაერთვება.
აღსანიშნავია, რომ პანდემიით გამოწვეული იძულებითი პაუზის შემდეგ,
ხელბურთის ფედერაცია, სპორტის პროტოკოლის დაცვით, აგვისტოს თვეში აპირებს ერთობლივი ვარჯიშების განახლებას ყველა ასაკობრივი ნაკრები გუნდების ხელბურთელებისთვის.
საქართველოს ხელბურთის ფედერაცია დიდი ნდობით სარგებლობს საერთაშორისო და ევროპის ფედერაციაში და მაღალი დონის ტურნირების ერთ-ერთ საუკეთესო ორგანიზატორად ითვლება.
2015 წლიდან მოყოლებული, ჩვენს ქვეყანაში გაიმართა ევროპის ახალგაზრდობის ოლიმპიური ფესტივალი, ჭაბუკთა მსოფლიო ჩემპიონატი, ევროპის ასაკობრივი ჩემპიონატების 3 ფინალური და 2 შესარჩევი ტურნირი, IHF ერთა თასი, EHF ქალთა თასი და IHF/EHF 2 ჩელენჯ-ტროფი.

Georgia will host the European and World Women's Handball Championships
Georgian Handball Federation has won the right to host two large-scale international tournaments. In 2021, Georgia will host the European Under-17 Women’s Championship, whereas in 2022, our country will have the honor to host the Under-18 Women’s World Championship.
The Handball Federation plans to hold the 2022 World Cup in Tbilisi and Batumi, where the construction of new sports palaces is currently underway, while the European Championship is scheduled for Tbilisi next year.
2022 U-18 Women’s World Championship will include young handball players from 32 countries, while the 2021 European Championship will involve 8 to 12 teams.
As soon as the restrictions are eased, cause by the pandemic, the Handball Federation, in compliance with the Sports Protocol, plans to resume joint training in August for all age categories.
Georgian Handball Federation enjoys great trust amongst the International and European Federations and is considered one of the best organizers of high-level tournaments.
Since 2015, our country has hosted the European Youth Olympic Festival, the World Junior Championship, the IHF Nations Cup, the EHF Women’s Cup and the IHF/EHF two challenge trophies.