მიხეილ ჩხენკელმა საფრანგეთის ელჩთან განათლების მიმართულებით თანამშრომლობისა და ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტთან ერთობლივი პროგრამების განხორციელების შესაძლებლობები განიხილა
მიხეილ ჩხენკელმა ელჩს განათლების სფეროში განხორციელებული არაერთი მნიშვნელოვანი და ნაყოფიერი პროექტისთვის მადლობა გადაუხადა. შეხვედრაზე მხარეებმა Covid-19-ის პანდემიის გამო მსოფლიო მასშტაბით განათლების სისტემაში არსებული გამოწვევების შესახებ ისაუბრეს. მინისტრმა დიეგო კოლასს განათლების უწყვეტი პროცესის უზრუნველსაყოფად განხორციელებული პროექტები გააცნო, რომელთაც სტუმარმა მაღალი შეფასება მისცა. ელჩის თქმით, სამინისტროს მკაფიო მითითებებს ჯანმრთელობისა და საგანმანათლებლო საკითხების შესახებ საქართველოში არსებული ფრანგული დაწესებულებები – კავკასიის ფრანგული სკოლა, ფრანგული ინსტიტუტი საქართველოში, ზედმიწევნით ასრულებენ.
მინისტრმა ელჩს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის უნიკალური პროექტი გააცნო და მისი განვითარების სამომავლო პერსპექტივებზე ისაუბრა. უნივერსიტეტი, რომლის დასაარსებლად ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ინვესტიცია განახორციელა, სტუდენტების პირველ ნაკადს 2020 წლის სექტემბრიდან მიიღებს. მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ ამ ეტაპზე ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი აქტიურად თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებთან და კვლევით ცენტრებთან, მათ შორის, მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან. სწორედ მასთან ერთად შეიქმნა ის აკადემიური პროგრამები, რომლითაც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ოპერირებას დაიწყებს. მინისტრი მიესალმა საფრანგეთის წამყვან უნივერსიტეტებთან მსგავსი ერთობლივი პროგრამების განხორციელებას განათლების ყველა საფეხურზე და აღნიშნა, რომ რენის უნივერსიტეტმა უკვე გამოთქვა მზადყოფნა, ჩაერთოს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აკადემიურ და კვლევით პროცესში.
მიხეილ ჩხენკელმა საფრანგეთის ელჩს ადრონული თერაპიის ცენტრის შესახებაც მიაწოდა ინფორმაცია, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად განხორციელდება თანამედროვე კვლევები სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში. ადრონული თერაპიის ცენტრი ფონდმა „ქართუმ“ 40 მილიონი ევროთი დააფინანსა. ცენტრში განთავსდება ორი ციკლოტრონი, რომელთაგან ერთი სიმსივნის მკურნალობას მოხმარდება, მეორე კი – სამეცნიერო-კვლევით პროცესს ონკოლოგიაში.
მინისტრი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სასწავლო პროცესის უზრუნველყოფასაც შეეხო და აღნიშნა, რომ იქ ქართველ პროფესორებთან ერთად ლექციებს მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების პროფესორები ჩაატარებენ. ლექციების წაკითხვა შესაძლებელი იქნება დისტანციურადაც. ამგვარი მიდგომა უნივერსიტეტმა ჯერ კიდევ პანდემიამდე შეიმუშავა.
შეხვედრაზე მხარეებმა უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით არსებული პროექტის - „ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის“ შესახებაც ისაუბრეს. მიხეილ ჩხენკელმა ფრანგულ მხარეს ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების განხორციელება შესთავაზა. ასევე ხაზი გაუსვა პროფესიული განათლების, კულტურული და სპორტული პროგრამების მიმართულებით თანამშრომლობის გაძლიერების აუცილებლობას.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საელჩოს წარმომადგენლები: ფრანგული ინსტიტუტის დირექტორი პიერ კლუე და ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის აღმასრულებელი მენეჯერი დავიდ ტერტრი.

Mikheil Chkhenkeli discusses opportunities for cooperation with the French Ambassador in terms of Education and implementation of joint programs with Kutaisi International University
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli hosted the Ambassador of France to Georgia, Diego Colas.
Mikheil Chkhenkeli thanked the Ambassador for collaborating on numerous important and fruitful projects in the field of education. During the meeting, the parties discussed the challenges in the global education system, caused by the Covid-19 pandemic. Moreover, the Minister briefed Diego Colas on the implemented projects to ensure the continuous process of education. According to the ambassador, the clear instructions provided by the Ministry on health and educational issues are strictly followed by the French educational institutions in Georgia - the French School of the Caucasus, the French Institute in Georgia.
Furthermore, The Minister informed the Ambassador on the unique project of Kutaisi International University and spoke about the prospects of cooperation. The university, for which Mr. Bidzina Ivanishvili and his family have invested € 1 billion, will receive its first stream of students from September 2020. Mikheil Chkhenkeli noted that at this stage Kutaisi International University is actively cooperating with the world's leading universities and research centers, including the Technical University of Munich. The Minister welcomed the implementation of similar joint programs with leading French universities at all levels of education and noted that the University of Rennes has already expressed its readiness to engage in the academic and research process at Kutaisi International University.
Additionally, the Minister informed the French ambassador on the Centre for Hadron Therapy, where modern research in medical and nuclear physics will be carried out along with the treatment of oncological diseases. The Cartu Foundation has funded the Hadron Therapy Center with a sum of € 40 million. The Centre will house to cyclotrons, each designated for the cancer treatment and other oncological diseases. The Minister also spoke about the provision of the educational process at Kutaisi International University and noted that the professors of the world's leading universities will hold lectures alongside Georgian counterparts. There is also a possibility to read lectures remotely. This approach was developed by the university even before the pandemic began.
During the meeting, the parties also discussed the existing project of French-Georgian University, and according to Diego colas, the French Language Certification Examination Center is planned to be established in Georgia, serving the entire region. Relevant funds will be established for students to support the development of young people.
In addition, Mikheil Chkhenkeli offered the French side to implement joint scientific projects, emphasizing the need to strengthen cooperation in the field of vocational education, cultural and sports.
The meeting was also attended by representatives of the Embassy: The Director of the French Institute, Pierre Clouet and the Coordinator of the Linguistics and Education, David Tertre.