კულტურული მარშრუტების პირველი უფასო მობილური აპლიკაცია Cultural Routes Georgia
ქვეყანაში შიდა ტურიზმის გახსნასთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო გთავაზობთ საქართველოს კულტურული მარშრუტების პირველ მობილურ აპლიკაციას. სამინისტროს ინიციატივით შექმნილი უფასო მობილური აპლიკაცია Cultural Routes Georgia ხელმისაწვდომია როგორც Android, ისე iOS  პლატფორმებისთვის. ამ ეტაპზე აპლიკაციაზე დატანილია ევროპის საბჭოსა და სამინისტროს მიერ სერტიფიცირებული მარშრუტები. მას უახლოეს პერიოდში ორი ახალი სერთიფიცირებული მარშრუტი დაემატება.
ევროპული მარშრუტები:
➡ღვინის მარშრუტი
➡ებრაული მემკვიდრეობის ევროპული მარშრუტი
➡პრეისტორიული კლდის ხელოვნების ევროპული მარშრუტი
➡ისტორიული თერმული ქალაქების ევროპული მარშრუტი
ლოკალური მარშრუტები:
➡ალექსანდრე დიუმას კვალდაკვალ
➡გერმანული დასახლებები საქართველოში
ახალი სერტიფიცირებული მარშრუტები:
➡დედაქალაქიდან დედაქალაქამდე
➡წმინდა ანდრია პირველწოდებულის გზა
კულტურული ტურიზმის ხელშეწყობისა და განვითარების მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ლევან ხარატიშვილმა და საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა მარიამ ქვრივიშვილმა ხელი მოაწერეს ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს.
მემორანდუმი ითვალისწინებს თანამშრომლობას შემდეგ საკითხებზე: საქართველოში ევროპის საბჭოს კულტურული მარშრუტების პროგრამის განვითარება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება, კულტურული ტურიზმის მიმართულებით ერთობლივი პროექტების დაგეგმვადა განხორციელება; კულტურული ტურიზმის/კულტურული მარშრუტების მიმართულებით საერთაშორისო ღონისძიებების მხარდაჭერა, სერტიფიცირებული კულტურული მარშრუტების შესახებ ინფორმაციის რუკებზე, ბროშურებზე,  ონლაინ პლატფორმებზე განთავსება, ტურიზმის სტრატეგიებსა და სამოქმედო გეგმებში, სამინისტროს მიერ შემუშავებული და მართული კულტურული მარშრუტების ინტეგრირება.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა სამინისტროს მიერ სერტიფიცირებული ორი ახალი კულტურული მარშრუტის პრეზენტაცია, რომელიც უახლოეს მომავალში იქნება ხელმისაწვდომი. მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა აღნიშნული მარშრუტების ხელმძღვანელებს სერტიფიკატები გადასცა.
კულტურული მარშრუტების მიზანია ევროპულ ღირებულებებსა და ფუნდამენტურ პრინციპებზე დაყრდნობით შექმნას და ხელი შეუწყოს ადგილობრივი და საერთაშორისო კულტურული მარშრუტების განვითარებას, საქართველოს ინტეგრირებას ტრანსნაციონალურ მარშრუტებში. ლოკალური კულტურული მარშრუტები, 2019 წლიდან, სამინისტროსთან არსებული „კულტურული მარშრუტების სტრატეგიული განვითარებისა და სერტიფიცირების საბჭოს“ მიერ კონკურსის წესით ვლინდება და მისი მიზანია საქართველოს მრავალფეროვანი კულტურის წარმოჩენა.
საქართველო „ევროპის საბჭოს კულტურული მარშრუტების გაფართოებული წილობრივი შეთანხმების“ 27-ე წევრი სახელმწიფო 2016 წელს გახდა. ევროპის საბჭოს კულტურული მარშრუტების პროგრამა მოიცავს 38 სერტიფიცირებულ მარშრუტს, რომელიც კვეთს 57 ქვეყანასა და 1500-ზე მეტ ქალაქს.

The first free mobile app for Cultural Routes Georgia
With regards to opening domestic tourism in the country, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia offers the first mobile application of Georgian cultural routes. The free mobile application - Cultural Routes Georgia, created by the Ministry  is available for both Android and iOS platforms. At this stage, the application has integrated all the routes certified by the Council of Europe and the Ministry. Two new certified routes will be added in the coming future.
European routes:
-      Wine route
-      Jewish European Heritage Route
-      Prehistoric European Rock Art Route
-      Historic European Thermal Cities Route
Local routes:
-      In the footsteps of Alexander Dumas
-      German settlements in Georgia
New Certified Routes:
-      From the capital to the capital
-      The way of St. Andrew the Apostle
Levan Kharatishvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and Mariam Kvrivishvili, Head of the Georgian National Tourism Administration signed a memorandum of understanding to promote and development of cultural tourism.
The memorandum entails cooperation on the following issues: development of the Council of Europe's cultural routes program in Georgia and raising public awareness, planning and implementing joint projects in the field of cultural tourism; Supporting international events in the field of cultural tourism / cultural routes, placing information on certified cultural routes on maps, creating brochures, developing online platforms, integrating tourism strategies and action plans, and integrating the cultural routes developed by the Ministry.
Within the scope of the event, two new cultural routes certified by the Ministry were presented, which will be widely available in the coming future. Certificates of the routes were handed over to the managing bodies by Deputy Minister, Levan Kharatishvili.
The aim of the cultural routes is to create and promote the development of local and international cultural routes based on European values ​​and fundamental principles, and to further integrate Georgia into transnational routes. The development of the local cultural routes has been announced by the Ministry of Culture through the “Strategic Development and Certification Council of Cultural Routes” through a competition in 2019, with a clear aim to showcase a diverse culture of Georgia.
Georgia became the 27th member of the Council of Europe's Extended Share Agreement on Cultural Routes in 2016. The Council of Europe's Cultural Routes Program includes 38 certified routes that cross 57 countries and more than 1,500 cities.