სეოკ-ის აღმასკომის სხდომაზე ტოკიო 2020-ზე იმსჯელეს
საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ოფისში გაიმართა სეოკ-ის აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომა, რომელსაც სპორტის განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი დოლაბერიძე დაესწრო.
დღის წესრიგის მთავარი თემა იყო კოვიდ-19-ით შექმნილი ვითარების გათვალისწინებით, ტოკიოს ოლიმპიური თამაშებისთვის მზადება. ამ საკითხზე აღმასკომის წევრებს ინფორმაცია მიაწოდა სეოკ-ის პირველმა ვიცე-პრეზიდენტმა ელგუჯა ბერიშვილმა.
კორონავირუსის პანდემიამ არსებითად შეცვალა მსოფლიო სპორტის დღის წესრიგი, ფაქტობრივად შეწყდა ყოველგვარი სპორტული აქტივობა, გაუქმდა ან გადაიდო მნიშვნელოვანი ადგილობრივი და საერთაშორისო შეჯიბრებები. საქმე იქამდე მივიდა, რომ 2021 წლამდე გადავადდა ყველაზე მთავარი მულტისპორტული შეჯიბრება - ტოკიოს ოლიმპიური თამაშები, რის შესახებაც ოფიციალურად გამოცხადდა 24 მარტს. შესაბამისად, ჩაიშალა დაგეგმილი სასწავლო-საწვრთნელი პროცესი, დღემდე გაურკვეველია, როდის აღდგება სრულფასოვანი სპორტული ცხოვრება.
ასეთ კრიზისულ ვითარებაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს სპორტსმენების მორალურ მხარდაჭერას, მოტივაციის შენარჩუნებას, ყოველდღიურ ვარჯიშს. სეოკ-ის ხელმძღვანელობას სისტემატური კომუნიკაცია ჰქონდა სპორტსმენებთან, მწვრთნელებთან, სპორტულ ფედერაციებთან, გამოქვეყნდა სეოკ-ის პრეზიდენტის არაერთი საჯარო მიმართვა-მოწოდება, მოეწყო სპორტსმენებისა და ფედერაციების გამოკითხვა, შენარჩუნდა ოლიმპიური სტიპენდიები. სეოკ-მა წერილით მიმართა საქართველოს მთავრობას ოლიმპიელთა საწვრთნელი პროცესის განახლების აუცილებლობაზე, მთავრობის ხელმძღვანელს იმავე საკითხზე პარლამენტის ტრიბუნიდან მიმართა სეოკ-ის პრეზიდენტმა. პარალელურად, მედიკოსებთან ერთად შემუშავდა სპეციალური პროტოკოლი პროფესიული სპორტისთვის. სპორტის უმეტესი სახეობის წარმომადგენლები ნაწილობრივ უკვე შეუდგნენ ვარჯიშს ღია სივრცეში მწვრთნელების მეთვალყურეობით.
სეოკ-ის აღმასკომის წევრებმა გამოთქვეს იმედი, რომ ქვეყანაში არსებული სტაბილური ეპიდემიოლოგიური ვითარების პირობებში, უახლოეს პერიოდში შესაძლებელი იქნება სრულფასოვანი სასწავლო პროცესის განახლება, რაც აუცილებელია სპორტული ფორმის აღსადგენად, შემდგომში კი სალიცენზიო და სხვა მნიშვნელოვან შეჯიბრებებში წარმატებული მონაწილეობისთვის.
სხდომაზე ასევე განიხილეს და დაამტკიცეს სეოკ-ის კორექტირებული ბიუჯეტი, იმსჯელეს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და საქართველოს ეროვნულ ოლიმპიურ კომიტეტს შორის თანამშრომლობის დოკუმენტზე. სხდომას ესწრებოდა სამინისტროს სპორტის განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი დოლაბერიძე, რომელმაც აღმასკომის წევრებს გააცნო ბოლო სამთავრობო გადაწყვეტილებები საწვრთნო პროცესის განახლებასთან დაკავშირებით.
ამის შემდეგ სხდომის მონაწილეებმა სეოკ-ის ეზოში გადაინაცვლეს. ქართველ ოლიმპიურ ჩემპიონებს საერთაშორისო ოლიმპიური დღე მიულოცა და ფულადი ჯილდოები გადასცა სეოკ-ის პრეზიდენტმა ლერი ხაბელოვმა.
ბოლოს, პეციალური სერთიფიკატით, სამახსოვრო საჩუქრებით და ოლიმპიური კომიტეტის მიერ გამოცემული წიგნებით („ოლიმპიური ორტომეული“ და „მოგზაურობა ოლიმპეთში“) დაჯილდოვდნენ სეოკ-ისა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ერთობლივ შემოქმედებით კონკურსში - „მოგზაურობა ოლიმპეთში“ გამარჯვებულები, ასევე ოლიმპიური დღისადმი მიძღვნილი ნახატების კონკურსის ლაურეატები. ამ კონკურსებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით ათასამდე მოსწავლე მონაწილეობდა, გამარჯვებულები კი სპეციალურმა ჟიურიმ გამოავლინა.
კონკუსში გამარჯვებულთა ნახატები გამოიფინება ოლიმპიურ კომიტეტში, ელექტრონულად გაიგზავნება საერთაშორისო ოლიმპიურ კომიტეტში და ევროპის ოლიმპიურ კომიტეტებში.

Irakli Dolaberidze, Head of the Sports Development Department, attended the meeting of the Executive Committee of the Georgian National Olympic Committee.
The main topic of the agenda was to discuss the preparations for the Tokyo Olympics, given the situation created by the COVID-19 pandemic. Elguja Berishvili, the first vice-president of the Olympic committee, provided the members of the board a detailed analysis of the situation.
The Coronavirus pandemic has fundamentally changed the itinerary of world sports, effectively shutting down all sports activities and canceling or postponing important local and international competitions. Due to the severe crisis caused by the virus, the most important multi-sport competition – Tokyo Olympics was postponed, officially announced on March 24. Consequently, the preparation process has been halted, and it is still unclear when the sport activity is restored.
Under such a critical circumstances, the moral support of athletes, increased daily exercise is of special importance, in order to maintain the motivation. The leadership of the GNCC had systematic communication with athletes, coaches, sports federations, numerous public appeals of the President of the GCC were published, athletes and federations were surveyed, and Olympic scholarships were maintained. In a letter to the Georgian government, the President of the National Security Council mentions the need to resume the training process of the Olympians. Simultaneously, a special protocol for professional sports was developed with doctors and medical experts. Representatives of most sports have already started training under the supervision of coaches.
The members of the Georgian National Olympic Committee expressed hope that if the epidemiological situation in the country remains stable, maybe a full-fledged trainings can be resumed in the coming future, essential to restore the sports activities in the country.
Moreover, the session discussed and approved the adjusted budget of the Olympic Committee, and reviewed the document on cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. The session was attended by Irakli Dolaberidze, Head of the Sports Development Department of the Ministry, who informed the members of the Executive Committee about the latest government decisions regarding the resumption of the training process.
After the session, the participants visited the Olympic Committee garden. President of the Olympic Committee, Leri Khabelov congratulated Georgian athletes on the International Olympic Day and handed them with various monetary prizes.
Finally, the winners of the creative competition and the laurates of the drawing competition, announced by the Olympic Committee and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia were awarded with a special certificate, commemorative gifts and books published by the Olympic Committee. About a thousand students from all over the country participated in these competitions, and the winners were revealed by a specially selected jury.
Pictures of the winners of the competition will be exhibited at the Olympic Committee, sent electronically to the International Olympic Committee and the European Olympic Committees.