მცხეთის გენგეგმის უწყებათაშორისი საბჭოს წევრებმა მცხეთაში სამუშაო შეხვედრა გამართეს
ქალაქ მცხეთის სივრცით-ტერიტორიული განვითარების მართვის სისტემის შემუშავების მიზნით შექმნილი უწყებათაშორისი საბჭოს წევრებმა მცხეთაში გასვლითი სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს ვიცე-პრემიერი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ნათია თურნავა, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს გენერალური დირექტორი ნიკოლოზ ანთიძე, მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებული შალვა კერესელიძე და საქართველოს პარლამენტის წევრი დიმიტრი ხუნდაძე.
გასვლითი სამუშაო შეხვედრის მიზანი მცხეთის გენგეგმის კონცეფციის ძირითადი საპროექტო გადაწყვეტებისა და წინადადებების კონკრეტულ გარემოსთან და ტერიტორიებთან მიმართებაში განხილვა იყო. საბჭოს წევრები ადგილზე გაეცნენ გენგეგმის კონცეფციით შემოთავაზებულ არსებულ და ახალ განვითარების არეალებს.
უწყებათაშორისი საბჭო 2018 წლის 10 მაისს საქართველოს მთავრობის მიერ შეიქმნა. საბჭოს ამოცანა და ფუნქცია ქალაქის სივრცით-ტერიტორიული განვითარების მართვის სისტემის შემუშავების პროცესის ხელშეწყობა, ზედამხედველობა და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადებაა.
მცხეთის სივრცით-ტერიტორიული განვითარების მართვის დოკუმენტაციის შედგენაზე მუშაობს კონკურსის წესით შერჩეული ამხანაგობა „აქოლისი“, რომელიც მულტიდისციპლინური ჯგუფია და დარგობრივი სპეციალისტებისაგან დაკომპლექტებულ 8 საპროექტო კომპანიას აერთიანებს.
ახალმა გენგეგმამ უნდა უზრუნველყოს მცხეთის მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსის შენარჩუნება და მისი უსისტემო, ქაოტური განვითარების თავიდან აცილება ისე, რომ ხელი არ შეეშალოს ქალაქის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას.
1994 წელს ქალაქ მცხეთის ისტორიული ძეგლები UNESCO-ს მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების ნუსხაში შევიდა, რამაც ქალაქის საერთაშორისო ისტორიულ-კულტურული მნიშვნელობა განაპირობა.

Members of the Mtskheta Intergovernmental Board held a meeting in Mtskheta
Members of the Interagency Council for the Development of Spatial-Territorial Management System of Mtskheta held an outreach workshop in Mtskheta.
The Deputy Prime Minister of Georgia, Minister of Regional Development and Infrastructure Maia Tskitishvili, Minister of Education, Science, Culture and Sport, Mikheil Chkhenkeli, Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, Director General of the National Agency for Cultural Heritage Preservation, Nikoloz Antidze, Mtskheta Representative, Shalva Kereselidze and Member of the Parliament of Georgia, Dimitri Khundadze attended the meeting.
The purpose of the meeting was to discuss the main project solutions and concept proposals of Mtskheta General Plan in relation to the specific environment and surrounding territories. The members of the council got acquainted with the existing and new development areas proposed by the general plan.
The Interagency Council was established on May 10, 2018 by the Government of Georgia. The main task and function of the Council is to facilitate the process of developing the spatial-territorial management system of the city, and to supervise and prepare relevant recommendations.
Mtskheta Spatial-Territorial Development Management Documentation is being developed by “Akolisi”, a multi-disciplinary group selected by the competition and combining eight design companies ran by industry specialists.
The new general plan should ensure the preservation of the status of the World Heritage Site of Mtskheta and avoid a systematic, chaotic city development, thus avoiding the obstruction to socio-economic development of the city.
In 1994, the historical monuments of Mtskheta were included in the list of UNESCO World Heritage Sites, which contributed to the international historical and cultural significance of the city.