საქართველოს მასშტაბით საგანმანათლებლო დაწესებულებების მშენებლობა - რაებილიტაციის პროცესი აქტიურ ფაზაშია
ახალი პროფესიული სასწავლებელი შენდება ქალაქ მარნეულში. პროექტი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერითა და ადგილობრივი თვითმმართველობის აქტიური ჩართულობით ხორციელდება.
სამშენებლო სამუშაოებს მინიტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულთან, შოთა რეხვიაშვილთან ერთად გაეცნო.
ქვემო ქართლში ამ ეტაპზე, მხოლოდ ერთი სახელმწიფო პროფესიული კოლეჯი „მოდუსი“ მოქმედებს, რომელიც ქალაქ რუსთავში მდებარეობს. შემოდგომიდან პროფესიული განათლების მიღება უკვე მარნეულში, „მოდუსის” ახალ, თანამედროვე სივრცეშიც გახდება შესაძლებელი, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის რეგიონში პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობას.
თანამედროვე სტანდარტების შენობა, სრულად ადაპტირებული იქნება შშმ პირების საჭიროებებზე, ექნება საკონფერენციო დარბაზი, ბიბლიოთეკა, ლიფტი და ადაპტირებული სველი წერტილები. შენობა აღჭურვილი იქნება შესაბამისი ტექნიკით, გათბობა-გაგრილებისა და ვენტილაციის ცენტრალური სისტემით. გარდა სასწავლო კორპუსისა, მოეწყობა კოლეჯის ეზო და ღია სპორტული მოედანი.
თანამედროვე სტანდარტებით აშენებული კოლეჯი მარნეულისა და მისი მეზობელი მუნიციპალიტეტების საჭიროებების გათვალისწინებით, ძირითადად სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებულ პროფესიულ საგანმანათლებლო და მომზადება-გადამზადების პროგრამებს განახორციელებს. ამასთან, ადგილობრივი ბიზნესის ჩართულობით დაინერგება დუალური პროგრამებიც.

Construction of educational institutions throughout Georgia - the process of renovation is in an active phase
Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, got acquainted with the construction works together with Shota Rekhviashvili, State Representative in Kvemo Kartli.
At this stage, there is only one state vocational institution in Kvemo Kartli, located in the city of Rustavi. However, from Autumn 2020, Marneuli will have its modern, and brand-new vocational college, which will significantly increase access to vocational education in the region and amplify the employment rates.
The modern standard building is fully adapted to the needs of people with special needs, will have a conference hall, a library, an elevator, and adapted bathrooms. The building will be equipped with appropriate modern equipment, central heating, cooling, and ventilation system. In addition to the training building, there will be a college garden and an open sports field.
The college, built according to the modern standards, will implement vocational education and training programs related to agriculture, taking into account the needs of Marneuli and its neighboring municipalities. In addition, dual programs will be introduced with the involvement of local businesses.