მიხეილ ჩხენკელი: „ელჩთან კელი დეგნანთან და USAID-ის მისიის დირექტორთან განვიხილეთ 7 მილიონი დოლარის ღირებულების პროგრამის დეტალები, რომელიც მთლიანად მოხმარდება საქართველოს განათლების სისტემის გაუმჯობესებას“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩთან კელი დეგნანთან და USAID-ის მისიის დირექტორთან საქართველოში პიტერ ვიბლერთან შეხვედრა გამართა, სადაც საუბარი შეეხო აშშ-სა და საქართველოს შორის არსებული სტრატეგიული პარტნიორობის ფარგლებში ამერიკული მხარის მიერ 7 მილიონი დოლარის ღირებულების საგანმანათლებლო პროგრამის განხორციელებას.
მიხეილ ჩხენკელმა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩსა და USAID-ის წარმომადგენლებს მადლობა გადაუხადა საქართველოში საგანმანათლებლო პროექტების მხარდაჭერისთვის და ხაზი გაუსვა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ამერიკის, როგორც საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორის გვერდით დგომა ქვეყანაში საგანმანათლებლო სფეროს განვითარებისთვის. მინისტრის თქმით, ეს არის მნიშვნელოვანი ინვესტიცია, რომელიც განათლების რეფორმის ფარგლებში მიმდინარე პროექტებს გააძლიერებს.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს მქონდა საინტერესო შეხვედრა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩთან და USAID-ის მისიის დირექტორთან, სადაც განვიხილეთ 7 მილიონი დოლარის ღირებულების პროექტის დეტალები. იგი მთლიანად მოხმარდება განათლების სისტემის გაუმჯობესებას, კერძოდ, პროექტის ფარგლებში მოხდება მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლების მეთოდების დახვეწა. ეს კი, თავის მხრივ, გააუმჯობესებს მოსწავლეების კრიტიკული აზროვნების უნარებს. ძალიან დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ამერიკელ ხალხს, ამერიკის მთავრობასა და საელჩოს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სისტემის მხარდაჭერისთვის.“
კელი დეგნანი, აშშ-ის ელჩი საქართველოში: „დღეს შესანიშნავი შეხვედრა გვქონდა ბატონ მინისტრთან, სადაც ოფიციალურად გავხსენით USAID-ის ზოგადი განათლების პროგრამა. ეს არის 7 მილიონი დოლარის ღირებულების პროექტი, რომელიც სამინისტროს რეფორმას – „ახალი სკოლის მოდელს“ - თანხვდება. ვიმედოვნებთ, რომ ეს ორი პროგრამა ერთობლივად  ნაყოფიერად იმუშავებს და საბოლოოდ კარგ შედეგებს მივიღებთ. USAID-ის პროგრამა გულისხმობს მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემოს შექმნას, გარდა ამისა, ითვალისწინებს მასწავლებელთა ტრენინგებს, ახალი სასწავლო რესურსების შექმნასა და მოსწავლეებისთვის სხვადასხვა სასარგებლო უნარების ჩამოყალიბებას. ჩვენი სააგენტოების – USAID-ის, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი“, „მშვიდობის კორპუსი“ და საელჩოს სხვადასხვა პროგრამით მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ სამინისტროსთან, რაც მომავალშიც ნაყოფიერად გაგრძელდება.“
პიტერ ვიბლერი, USAID-ის მისიის დირექტორი საქართველოში: „დღეს მნიშვნელოვანი დღეა USAID-სთვის, რადგან მინისტრთან და ქალბატონ ელჩთან ერთად აღვნიშნეთ USAID-ის ახალი 7 მილიონი დოლარის ღირებულების პროგრამის დაწყება, რომელიც 5 წლის განმავლობაში განხორციელდება. პროგრამა ზოგადი განათლების მხარდაჭერას გულისხმობს და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სამი კონკრეტული მიზეზის გამო: პირველი იმიტომ, რომ ეს არის საქართველოს განათლების სისტემის რეფორმა, იგი ქართული მხარის მიერ არის ინიცირებული და მის განხორციელებას ჩვენ, ამერიკული მხარე ვუჭერთ მხარს; მეორე, პროექტი გულისხმობს განათლების სფეროს დახვეწას, მოსწავლეზე ორიენტირებულ სისტემაზე გადასვლას, მოსწავლეებში კრიტიკული, ანალიტიკური უნარების განვითარებასა და სწავლების თანამედროვე მეთოდების გაზიარებას; ასევე მნიშვნელოვანია მესამე ფაქტორი, რომ პროექტში ჩართულია კერძო სექტორი, საერთაშორისო თუ ქართული კომპანიები. მიმაჩნია, რომ სწორედ ეს სამი ფაქტორი განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანს ხდის ამ პროგრამას.“
USAID-ის ახალი პროგრამა გულისხმობს საქართველოს საჯარო სკოლებში ინტერაქციული სწავლების ხელშეწყობას, რაც მოსწავლეებს კითხვის, მათემატიკის, კრიტიკული აზროვნებისა და პრობლემების გადაჭრის უნარ-ჩვევების გამომუშავებაში დაეხმარება. ამგვარი მიდგომა გრძელვადიან პერსპექტივაში მყარ საფუძველს შექმნის ახალგაზრდების წარმატებებისთვის.
მიხეილ ჩხენკელმა აშშ-ის ელჩსა და USAID-ის მისიის დირექტორს ინფორმაცია მიაწოდა საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე მნიშვნელოვანი სიახლეების შესახებ. კერძოდ, აღნიშნა, რომ სკოლებში “Minecraft Education Edition”-ის საპილოტედ დანერგვის პროცესი მიმდინარეობს, რომელიც თამაშზე დაფუძნებული საგანმანათლებლო პლატფორმაა და ხელს უწყობს მოსწავლეებში სივრცითი, ლოგიკური და შემოქმედებითი უნარების, ასევე კრიტიკული აზროვნების განვითარებას. აღნიშნულმა სიახლემ სტუმრების მოწონება და დიდი ინტერესი გამოიწვია.
მინისტრმა ასევე ისაუბრა მსოფლიო დონის მეგა-პროექტის – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის შესახებ, რომლის დასაარსებლად ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა, ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ქველმოქმედება განახორციელა. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სტუდენტების პირველ ნაკადს 2020 წლის სექტემბრიდან სამ პროგრამაზე მიიღებს, რომლებიც მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით შეიქმნა. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში ლექციებს ცნობილი  ქართველი და უცხოელი პროფესორები წაიკითხავენ როგორც აუდიტორიაში, ისე დისტანციურად.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე ადრონული თერაპიის ცენტრიც დაარსდება, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად განხორციელდება თანამედროვე კვლევები სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში. ადრონული თერაპიის ცენტრი ფონდმა „ქართუმ“ 40 მილიონი ევროთი დააფინანსა. ცენტრში განთავსდება ორი ციკლოტრონი, რომელთაგან ერთი სიმსივნის მკურნალობას მოხმარდება, მეორე კი – სამეცნიერო-კვლევით პროცესს ონკოლოგიაში.
შეხვედრაზე მხარეებმა ფულბრაიტის ახალ პროგრამებსა და ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების შესახებაც ისაუბრეს. ასევე განიხილეს პანდემიის პირობებში საქართველოს განათლების სისტემის ტრანსფორმაციისა და დისტანციური სწავლების შედეგები, ამ მიმართულებით განხორციელებული პროგრამები, მათ შორის, პროექტი „ტელესკოლა“, რომელიც პოზიტიური გამოხმაურების გამო პოსტპანდემიურ პერიოდშიც გაგრძელდება. კელი დეგნანმა დისტანციური სწავლების მიმართულებით სამინისტროს მიერ გადადგმულ ნაბიჯებს დადებითი შეფასება მისცა.

Mikheil Chkhenkeli: "With Ambassador Kelly Degnan and USAID Mission Director, we discussed the details of a $7m program, which will be fully used to improve Georgia’s education system”
Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli met with US Ambassador to the United States. Kelly Deganan and USAID Mission Director in Georgia, Peter Wiebler to discuss a $7 million project, planned to be implemented within the scope of strategic partnership between the United States and Georgia.
Mikheil Chkhenkeli thanked the US Ambassador and USAID representatives for their continuous support of educational projects in Georgia and stressed the importance of the United States as Georgia's strategic partner for the development of the country's education sector. According to the Minister, this is an important investment that will strengthen the ongoing projects within the scope of the education reform.
Mikheil Chkhenkeli: “Today, I had an immensely interesting meeting with the Ambassador of the United States of America and the Director of the USAID Mission, where we discussed the details of the $ 7 million project. It will be used entirely to improve our education system, namely, the project will refine student-centered teaching methods. This, in turn, will improve students' critical thinking and cognitive skills. I would like to thank the American people, the United States Government and the Embassy for their support of the Georgian education and science system.”
Kelly Degnan, US Ambassador to Georgia: “Today we had a wonderful meeting with the Minister, where we officially opened the USAID General Education Program. This is a $ 7 million project that is in line with the ministry's reform of the New School Model. We hope that these programs will achieve desirable results in the end. The USAID program aims to create a student-centered learning environment, in addition to providing teacher training, creating new learning resources, in conjunction with developing a variety of useful skills amongst the students. We work closely with our agencies - USAID, Millennium Challenge Corporation, and Peace Corps, and will continue to do so in the future."
Peter Wiebler, USAID Georgia Mission Director: “Today is an important day for USAID, as we, along with the Minister and the Ambassador, have marked the launch of a new $ 7 million USAID program that will run for five years. The program supports general education and is especially important for three specific reasons: firstly, it is a reform of the Georgian education system, it is initiated by the Georgian side, and we, the American side, support its overall implementation; Secondly, the project involves refining the existing field of education, shifting to a more student-centered system, developing critical, analytical skills in students, and sharing modern teaching methods; and lastly the third factor, the project involves the private sector, whether it’s international of Georgian companies. I think these three factors make this program vitally important.”
USAID's new program aims to promote interactive teaching in Georgian public schools, which in turn will help students develop reading, mathematical, critical, and problem-solving skills. Such an approach will lay a solid foundation for the success of young people in the long run.
Mikheil Chkhenkeli briefed the US Ambassador and the USAID Mission Director on the important news in the Georgian education system. In particular, he noted that the process of introducing the Minecraft Education Edition as a pilot is underway. The game based educational platform promotes the development of spatial, logical, and creative skills amongst students, as well as critical thinking.
Moreover, the Minister also spoke about the mega-project - Kutaisi International University, for which the former Prime Minister, Mr. Bidzina Ivanishvili and his family donated a sum of EUR 1 billion. Kutaisi International University will receive its first flow of students from September 2020. Well-known Georgian and foreign professors will give lectures at the university.
According to Mikheil Chkhenkeli, the Hadron Therapy Center will be established on the premises of Kutaisi International University, where modern research in medical and nuclear physics will be carried out together with the treatment of oncological diseases. The Cartu Foundation has funded the Hadron Therapy Center with a sum of 40 million euros.
During the meeting, the parties also discussed the new Fulbright program and the enhancement of English language teaching. Additionally, the minister briefed the guests about the results achieved during the transformation of Georgian education system to a more distance learning focused system. The guests have a positive assessment on the steps taken by the Ministry in the field of distance learning.