მინისტრი ჟურნალისტთა კორპუსს შეხვდა
დაბა ჩაქვის ტურისტულ კომპლექსში ორდღიანი გასვლითი სემინარი მოეწყო და მასში საქართველოში მოქმედი თითქმის ყველა ტელე, რადიო კომპანიებისა და რამდენიმე ბეჭდვითი მედიის 30-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ჟურნალისტებს სამინისტროს მიერ განხორციელებული სიახლეები და სამომავლო გეგმები გააცნო.
მინისტრმა ისაუბრა ისეთ თემებზე, როგორიცაა ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა, მომავალი ცვლილებები განათლების კანონში, ინგლისური ენისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების გაძლიერებული სწავლება, სკოლების მშენებლობა და რეაბილიტაცია, ახალი ელექტრონული პორტალის შემოტანა სასწავლო პროცესში და ა.შ.
აღნიშნული სიახლეების დანერგვა განხორციელდება სამინისტროს არსებული ბიუჯეტის ფარგლებში გაკეთებული 25 მილიონიანი ეკონომიის ხარჯზე.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა და ჟურნალისტებმა ყველა კითხვაზე პასუხი პირადად განათლებისა და მეცნიერების მინისტრისგან მოისმინეს.
ღონისძიების ფარგლებში სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა ჟურნალისტებს 2010 წლის ეროვნულ გამოცდებზე დაგეგმილი სიახლეები გააცნეს. განსაკუთრებული დაინტერესება მასწავლებელთა სერთიფიცირებამ გამოიწვია. სწორედ ეს ცენტრი უახლოეს მომავალში უზრუნველყოფს სასერტიფიკატო გამოცდების ჩატარებას.
საინფორმაციო შეხვედრა ჟურნალისტებთან ორგანიზებული იყო გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით და მიზნად ისახავდა განათლების რეფორმის პროცესის გამჭვირვალობის გაზრდას ამ რეფორმის საჯაროდ განხილვის გზით.

Minister Met with the Representatives of Media
Two-day seminar was held in the tourist complex in Daba Chakvi for the representatives of media. Around 30 representatives of TV, radio stations and newspapers participated in the seminar.
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini introduced already implemented and planned innovations of MES to the journalists.
Minister spoke about New National Curriculum, planned amendments in the law on education, English Language and IT learning strengthening programs, school construction and rehabilitation, introducing new electronic portal in the educational process and etc.
Development of above mentioned innovations will be implemented within Ministry’s economized budget of 25mln.
Meeting was held in Q/A format. Minister personally answered journalists’ questions.
In the framework of the event, representatives of National Examination Center introduced planned innovations in 2010 Unified Entry Exams to the journalists. Particular interest was expressed in teachers’ certification exams. Exactly this center will organize the certification exams.
Informational meeting was supported by UNICEF. It was designed to increase transparency of educational reform and to discuss this reform publicly.