მიხეილ ჩხენკელმა უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრს პიტერ სიიარტოს უმასპინძლა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრს პიტერ სიიარტოს უმასპინძლა და მასთან საქართველოსა და უნგრეთს შორის განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მიმართულებით თანამშრომლობის გაძლიერების საკითხები განიხილა.
მიხეილ ჩხენკელმა პიტერ სიიარტოს მადლობა გადაუხადა განათლების სხვადასხვა საფეხურზე მჭიდრო თანამშრომლობისათვის და საქართველოში უნგრეთის საელჩოს ნაყოფიერი საქმიანობისათვის საგანმანათლებლო კუთხით. მინისტრი სასტიპენდიო პროგრამას “Stipendium Hungaricum” შეეხო და აღნიშნა, რომ იგი ახალგაზრდებს ხარისხიანი განათლების მიღების საშუალებას აძლევს და ერებს შორის მჭიდრო ურთიერთობების ჩამოყალიბებას უწყობს ხელს.
მეცნიერების მიმართულებით თანამშრომლობის გაძლიერებაზე საუბრისას მიხეილ ჩხენკელმა ცნობილ უნგრელ მათემატიკოსებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ქართული მათემატიკური სკოლის მსგავსად, უნგრული მათემატიკური სკოლა საერთაშორისოდ აღიარებულია. მინისტრმა ქართველი და უნგრელი მეცნიერების მონაწილეობით ერთობლივი სამეცნიერო პროექტების განხორციელების შესაძლებლობებიც განიხილა, მათ შორის, Horizon Europe-ის ფარგლებში.
მიხეილ ჩხენკელმა უნგრელ სტუმარს ერთობლივი სამეცნიერო კვლევების განხორციელების მნიშვნელოვან შესაძლებლობად ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობა შესთავაზა და პიტერ სიიარტოს მსოფლიო დონის მეგა-პროექტის კონცეფცია გააცნო. მინისტრის თქმით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, რომლის დასაარსებლად ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა 1 მილიარდი ევროს ღირებულების ქველმოქმედება განახორციელა, სტუდენტების პირველ ნაკადს 2020 წლის სექტემბრიდან მიიღებს. ამ ეტაპზე ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი აქტიურად თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებთან და კვლევით ცენტრებთან, მათ შორის, მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან. სწორედ მასთან ერთად შეიქმნა ის აკადემიური პროგრამები, რომლითაც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ოპერირებას დაიწყებს. მიხეილ ჩხენკელის თქმით, უნივერსიტეტში ლექციებს ცნობილი ქართველი და უცხოელი პროფესორები წაიკითხავენ როგორც აუდიტორიაში, ისე დისტანციურად და აღნიშნა, რომ მიესალმება უნგრელი მეცნიერების ჩართვას სასწავლო და კვლევით პროცესში.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში სწავლა უცხოელ, მათ შორის, უნგრელ სტუდენტებსაც შეეძლებათ, ვინაიდან სწავლება ინგლისურ ენაზე წარიმართება. მიხეილ ჩხენკელის თქმით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ბაზაზე ადრონული თერაპიის ცენტრიც დაარსდება, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად განხორციელდება თანამედროვე კვლევები სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში. ადრონული თერაპიის ცენტრში, რომელიც ფონდმა „ქართუმ“ 40 მილიონი ევროთი დააფინანსა, განთავსდება ორი ციკლოტრონი. ერთი სიმსივნის მკურნალობას მოხმარდება, მეორე კი – ონკოლოგიაში სამეცნიერო-კვლევით პროცესს. პიტერ სიიარტომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მეგა-პროექტს მაღალი შეფასება მისცა და თანამშრომლობის მზადყოფნა გამოხატა.
მხარეებმა იმსჯელეს თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობებზე სპორტის მიმართულებით. მიხეილ ჩხენკელმა სტუმარს საუნივერსიტეტო სპორტის განვითარების კუთხით თავისი ხედვა გააცნო, რომლის განხორციელება პანდემიის დასრულების შემდგომ გახდება შესაძლებელი.
შეხვედრის დროს მინისტრებმა საზეიმოდ მოაწერეს ხელი განახლებულ მემორანდუმებს, რომლებიც თანამშრომლობის გაფართოებას ორი მიმართულებით ითვალისწინებს: უნგრეთის სასწავლო სტიპენდიებისა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სფეროში.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს ძალიან საინტერესო და ნაყოფიერი შეხვედრა გვქონდა უნგრეთის საგარეო საქმეთა და ვაჭრობის მინისტრთან. შეხვედრის დროს ხელი მოვაწერეთ ორ ძალიან მნიშვნელოვან დოკუმენტს, პირველი ითვალისწინებს თანამშრომლობას განათლების მიმართულებით, კერძოდ, განვითარდება და გაგრძელდება “Stipendium Hungaricum“-ის პროგრამა. მეორე დოკუმენტი ეხება კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებით თანამშრომლობას, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია. მინისტრთან ასევე ვისაუბრეთ სპორტის სფეროში თანამშრომლობაზე, კერძოდ, საუნივერსიტეტო სპორტის განვითარებაზე.“
პიტერ სიიარტო: „მსურს მადლიერება გამოვხატო საქართველოს მთავრობისა და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მიმართ იმ კონსტრუქციული თანამშრომლობისთვის, რომლის გამოცდილებაც უკვე გვაქვს სხვადასხვა მიმართულებით. როგორც მოგეხსენებათ, თანამშრომლობის გაღრმავების გზით განათლების, კულტურისა და სპორტის სფეროებში ყალიბდება ხალხთა შორის ურთიერთობაც, რაც ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია.“
განახლებული მემორანდუმის საფუძველზე გაღრმავდება ქართულ-უნგრული თანამშრომლობა საგანმანათლებლო კუთხით. მიმდინარე სასტიპენდიო პროგრამის - “Stipendium Hungaricum”-ის პარალელურად, სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრისა და უნგრეთის საელჩოს ორგანიზებით, ამოქმედდება ქართულ-უნგრული პროფესიული სასტიპენდიო პროგრამა, რომელიც თეორიულ საგანმანათლებლო კურსებთან ერთად პრაქტიკულ პროგრამებსაც მოიცავს. უნგრეთი საგანმანათლებლო სფეროში საქართველოს ერთ-ერთი აქტიური პარტნიორია.
2017 წლიდან მხარეებს შორის გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში ხორციელდება სასტიპენდიო პროგრამა “Stipendium Hungaricum”, რომლის შედეგადაც, ყოველწლიურად, საქართველოს მოქალაქეები უნგრეთის წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში აგრძელებენ სწავლას სხვადასხვა აკადემიურ საფეხურზე და განსხვავებულ პროგრამებზე, მათ შორის, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების მიმართულებით, კერძოდ, მათემატიკასა და ბიოლოგიაში, ინჟინერიასა და ტექნოლოგიებში.
რაც შეეხება კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მიმართულებას, თანამშრომლობის სფეროებს არქეოლოგიაც დაემატება, რაც მეცნიერებს ერთობლივი არქეოლოგიური ექსპედიციების განხორციელებისა და საქართველოსა და უნგრეთში დაცულ არქეოლოგიურ არტეფაქტებზე სამეცნიერო კვლევების განხორციელების საშუალებას მისცემს.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli hosted the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Péter Szijjártó, who is paying an official visit to Georgia. The ministers discussed issues of strengthening cooperation between Georgia and Hungary in the fields of education, science, culture, and sports.
Mikheil Chkhenkei thanked his Hungarian counterpart for the close cooperation and for fruitful educational work the Hungarian Embassy in Georgia has conducted over the years. The Minister mentioned the scholarship program "Stipendium Hungaricum" and noted that it provides young people with a quality education and promotes closer relations between two nations.
Furthermore, Minister Chkhenkeli spoke about the famous Hungarian mathematicians and noted that, like Hungarian Mathematics institutions, Georgian schools are also internationally recognized. The Minister also discussed the possibilities of implementing joint scientific projects with the participation of Georgian and Hungarian scientists.
Additionally, Mikheil Chkhenkeli offered the Hungarian guest to cooperate with Kutaisi International University as an important opportunity to conduct joint scientific experiments. According to the Minister, Kutaisi International University, which was founded by Mr. Bidzina Ivanishvili and his family, will receive its first batch of students from September 2020. At this stage, Kutaisi International University actively cooperates with the world's leading universities and research centers, including the Technical University of Munich. Famous Georgian and international professors will give lectures at the university.
Moreover, according to the minister, foreign students, including Hungarians, will be able to study at the University, as the teaching will be conducted in English. The modern academic institution will have a Hadron Therapy Center, where modern research in medical and nuclear physics will be carried out along with the treatment of oncological diseases. The Hadron Therapy Center was funded by the Cartu Foundation with a generous sum of 40 million euros. Péter Szijjártó praised the mega-project of Kutaisi International University and expressed readiness for cooperation.
The parties also discussed opportunities to enhance cooperation in the field of sports. Mikheil Chkhenkeli presented his vision for the development of university sports to the guest, the implementation of which will be possible after the end of the pandemic. During the meeting, the Ministers solemnly signed the renewed Memoranda of cooperation, which envisages the expansion of cooperation in two areas: Hungarian scholarships and the protection of cultural heritage.
Mikheil Chkhenkeli: "Today we had a remarkably interesting and fruitful meeting with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary. During the meeting we signed two particularly important documents, which envisages cooperation in the field of education, such as, the further development of "Stipendium Hungaricum", and an active cooperation in the field of cultural heritage protection, which is extremely important for both countries.
Péter Szijjártó: "I would like to express my gratitude to the Government of Georgia and the Minister of Education, Science, Culture and Sport  for the constructive cooperation, which we already have experienced in various fields. "As the cooperation is enhanced in the fields of education, culture and sports, relations between the nations are being formed, which is vitally important”.
Based on the renewed memorandum, Georgian-Hungarian cooperation in the field of education will be massively enhanced. Simultaneously, with the current scholarship program - "Stipendium Hungaricum", organized by the LEPL International Education Center and the Embassy of Hungary, the Georgian-Hungarian vocational scholarship program will be launched, which includes practical programs along with theoretical educational courses. Hungary is one of Georgia's active partners in the field of education.
Under the agreement signed between the parties in 2017, the scholarship program "Stipendium Hungaricum" is implemented, as a result of which, every year, Georgian citizens continue their studies at leading academic institutions and various programs in Hungary, including natural sciences, IT, mathematics and biology.
As for the protection of cultural heritage, archeology will be added to the areas of cooperation, which will allow scientists to conduct joint archaeological expeditions and conduct scientific research on archaeological artefacts preserved in Georgia and Hungary.