საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმთან თანამშრომლობას იწყებს
08.07.2020
საქართველო მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმთან თანამშრომლობას განათლების სფეროში იწყებს. შესაბამის დოკუმენტს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, მმართველი ბორდის წევრმა ოლივიე შუაბმა და ფორუმის დირექტორმა საადია ზაჰიდმა დისტანციურად მოაწერეს ხელი. აღნიშნული დოკუმენტით საფუძველი ჩაეყარა მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმსა და სამინისტროს შორის თანამშრომლობას საჯარო და კერძო პარტნიორობის ინიციატივის განვითარების მიმართულებით “Closing the Skills Gap Accelerator in Georgia”-ს ფარგლებში.
სამინისტრო პროფესიული განათლების მიმართულებით ინტენსიურ კამპანიას აწარმოებს კერძო სექტორის სხვადასხვა დარგის წარმომადგენლებთან. საჯარო-კერძო პარტნიორობით იგეგმება ახალი პლატფორმის შექმნა, რასაც მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი აქტიურად დაუჭერს მხარს.
გარდა ამისა, მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმსა და სამინისიტროს შორის თანამშრომლობა ორიენტირებული იქნება ადამინური კაპიტალის განვითარებაზე, მთელი სიცოცხლის მანძილზე სწავლისა და უნარების გაუმჯობესებაზე, ხელახალ დასაქმებაზე სამუშაო ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისად, ინოვაციური უნარების დაფინანსების მოდელების შემუშავებაზე.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი წარმოადგენს მსოფლიოში მაღალი რეპუტაციის მქონე საერთაშორისო ორგანიზაციას, რომლის მიზანია, პოლიტიკის, ბიზნესისა და აკადემიური წრეების მსოფლიო ლიდერთა ჩართვა გლობალური, რეგიონული და ინდუსტრიული დღის წესრიგის ფორმირებაში. ფორუმი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მსოფლიოს მოწინავე სახელმწიფოების წინაშე მდგარი პრობლემებისა და გამოწვევების ეფექტიანად გადაჭრის გზების განსაზღვრაში საერთაშორისო ასპარეზზე მოქმედი ბიზნეს სექტორის, მთავრობებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით.
მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმთან თანამშრომლობის ფორმატი წარმოადგენს „ახალი ეკონომიკისა და საზოგადოების მომავლის ფორმირების პლატფორმის“ შემადგენელ ნაწილს. პლატფორმის მიზანია, ხელი შეუწყოს დოვლათიანი, ინკლუზიური და თანასწორი ეკონომიკის მქონე სახელმწიფოსა და საზოგადოების ფორმირებას, რის შედეგადაც საქართველოს მოქალაქეებს საკუთარი პოტენციალის სრულად რეალიზების შესაძლებლობა მიეცემათ.

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia initiates collaboration with the World Economic Forum
Georgia initiates an active cooperation with the World Economic Forum in the field of education. The relevant document was signed by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, the member of the governing board, Olivier Schuab and the director of the World Economic Forum, Saadia Zahid. The document established the cooperation between the World Economic Forum and the Ministry in the development of a public-private partnership initiative within the framework of "Closing the Skills Gap Accelerator in Georgia" project.
The Ministry is conducting an intensive campaign in the field of vocational education with representatives of various industries of the private sector. Public-private partnership plans to create a new platform, which will be actively supported by the World Economic Forum.
In addition, the cooperation between the World Economic Forum and the Ministry will focus on human capital development, lifelong learning and skills development, re-employment in line with labor market requirements, and the development of innovative financing models.
The World Economic Forum is a world-renowned international organization that aims to involve world leaders in politics, business, and academia in shaping the global, regional, and industrial agenda. The Forum plays an important role in identifying ways to effectively address the problems and challenges facing the world's leading nations through the involvement of the international business sector, governments, and civil society.
The format of cooperation with the World Economic Forum is part of the "Platform for Shaping a New Economy and the Future of Society" project. The aim of the platform is to promote the formation of a state and society with a rich, inclusive, and equal economy. As a result, citizens of Georgia will be given the opportunity to fully realize their potential.