თუკი თქვენთვის ცნობილია განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი მემკვიდრეობის მნიშვნელოვანი ობიექტი ევროპის მასშტაბით, იქნება ეს ისტორიული თუ არქეოლოგიური ძეგლი, სალოცავი, ინდუსტრიული კომპლექსი, ისტორიული პარკი, მუზეუმი ან თუნდაც მოძრავი ძეგლი, წარადგინეთ ის 2021 წლის საფრთხის ქვეშ მყოფი 7 ძეგლის პროგრამაში!
განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი 7 ძეგლის პროგრამა ამოქმედდა 2013 წელს, რომელიც წარმოადგენს სამოქალაქო საზოგადოების კამპანიას ევროპის განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი ძეგლების გადასარჩენად. პროგრამა ზრდის ცნობიერებას, ამზადებს დამოუკიდებელ შეფასებებს, გვთაზობს რეკომენდაციებს სამოქმედოდ და ცდილობს ხელი შეუწყოს განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი საიტების გადარჩენას. პროგრამა თავისთავად არ წარმოადგენს პირდაპირი დაფინანსების წყაროს, მაგრამ საფრთხის ქვეშ მყოფი საიტების სია ხშირად სტიმულს აძლევს საჯარო თუ კერძო სექტორის მხრიდან დახმარების მობილიზაციას, მათ შორის ფინანსურ მხარდაჭერას.
განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი 7 ძეგლის პროგრამას მართავს ევროპა ნოსტრა - კულტურული და ბუნებრივი მემკვიდრეობის ერთგული სამოქალაქო საზოგადოების ევროპული ხმა - ევროპის საინვესტიციო ბანკის ინსტიტუტთან თანამრომლობით (EIBI). მას ასევე ეხმარება ევროკავშირის შემოქმედებითი ევროპის პროგრამა.
2021 წელს, პირველად მას შემდეგ რაც პროგრამა ამოქმედდა, შერჩეული განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი თითოეული ძეგლი მიიღებს ევროპის საინვესტიციო ბანკის მიერ გაცემულ გრანტს 10,000 ევროს. აღნიშნული გრანტი შერჩეულ ძეგლებს გადაეცემათ შეთანხმებული აქტივობის განსახორციელებლად, რაც გულისხმობს საფრთხის ქვეშ მყოფი საიტის შენარჩუნებას.
ნომინაციების წარდგენა შეგიძლიათ თქვენს ქვეყანაში არსებული ევროპა ნოსტრას წევრი ორგანიზაციის დახმარებით ან პირდაპირ ჩვენს პანევროპულ ქსელში გაწევრიანების გზით, როგორც პირდაპირ წევრის ან ასოცირებული ორგანიზაციის ან ახალი ინდივიდუალური წევრის სახით. ევროპის მემკვიდრეობის ალიანსის 3.3 წევრებს ასევე შეუძლიათ ნომინაციების წარდგენა პროგრამაში.
მოდით ერთად შევინარჩუნოთ ევროპის განსაკუთრებული საფრთხის ქვეშ მყოფი ძეგლები!
წაიკითხეთ ნომინაციების წარდგენა და შეავსეთ ნომინაციების ფორმა და გააგზავნეთ შემდეგ ელ-ფოსტაზე: sz@europanostra.org (სარა ზანინი, პროგრამის კოორდინატორი).

7 Most Endangered Programme 2021: Open for Nominations
Do you happen to know an important endangered heritage gem in Europe – such as an historic monument or an ensemble of historic monuments, an archaeological site, a place of worship, an industrial complex, a historic park, a museum or a movable heritage asset? Then nominate it for the 7 Most Endangered programme 2021!
Watch video
Launched in 2013, the 7 Most Endangered programme is a civil society campaign to save Europe’s endangered heritage. It raises awareness, prepares independent assessments, proposes recommendations for action and seeks to rally support to save the selected endangered sites. It does not guarantee direct funding but the listing of an endangered site often serves as a catalyst and incentive for mobilisation of the necessary public or private support, including funding.
The 7 Most Endangered programme is run by Europa Nostra – the European Voice of Civil Society committed to Cultural and Natural Heritage – in partnership with the European Investment Bank Institute (EIBI). It also has the support of the Creative Europe programme of the European Union.
In the 2021 edition, for the first time since the launch of the programme, the selected 7 Most Endangered heritage sites will be eligible for an EIB Heritage Grant of up to 10,000 euros per site. The EIB Heritage Grant can be allocated to the eligible selected 7 Most Endangered sites as an assistance for an agreed activity aimed to ensure the saving of the threatened site.
You can nominate endangered heritage with the support of an organisation in your country that is already a member of Europa Nostra or directly by joining our pan-European network, as a member or associate organisation or as a new individual member. Members of the European Heritage Alliance 3.3 can also submit a nomination for the programme.
Let’s save Europe’s endangered heritage sites together!
Read the full Call for Nominations and fill in the Nomination Form and email it to sz@europanostra.org (Sara Zanini, 7 Most Endangered Programme Coordinator).